Forum

3par peer

Bildirimler
Hepsini Temizle

3par peer

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,003 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

3parda remotecopy konfigurasyonda mode olarak peer secilmiş . burada peer'in anlamı nedir. yapımda secili lunlar diğer ofise replikasyon oluyor diye biliyorum ama birde farklı menude peer motion da da konfigurasyonlar yapılmış. öğrenmek istediğim yuklediğim resimdeki peer anlamı nedir ve ayrıca peer motion da yapılan nedir. peer motion trial lisansı da bitmiş görülüyor. 

merkez ofisde vmware ve 3par var. dış ofisdede vmware ve 3par var. yukarıdakl konfigurasyonda merkezdeki 3par off olunca merkez esxiler dış ofisdeki 3par'a mı otomatik bağlanıp sanal makinaların diskleri orada calışacak yoksa dış ofisden vmware ve 3par'ı aktif edeceğim. yapımı cok iyi anlayamadım. yapının konfigurasyonunu nasıl anlayabilirim. mesafe 300 km

Gönderildi : 26/12/2017 00:23

(@zaferisik)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba

HPE 3PAR replikasyon mimarisinde Peer=Node olarak düşünebilirsin.

Peer Motion, Storage Federation yapısı içerisinde Data'ların herhangi bir kesintiye ve herhangi bir farklı katmanda müdehaleye gerek duymadan storage'ler arasında Online migrate  işlemini yapmamıza olanak verir. Kısaca gerekli ön gereksinimleri tamamladıktan sonra (Lisans, Storage Federation vb) herhangi bir kesinti olmadan datalarını storage'ler arası online taşıyabilirsin.

Öncelikle resimden anladığım kadarı ile Remote Copy, Asynchronous Streaming Mode olarak çalışmakta. Replikasyon Ethernet portundan yapılmakta (TYPE= RCIP) ve hız 1 GBps olduğundan birazda başka seçeneğin kalmamış. Yanlış hatırlamıyorsam Synchronous Mode 10 Gbps şart koşuyordu ve latency sınırlılıklarıda vardı.

Eğer Peer Persistence mimarisini kullanıyor olasaydın (Stretch Cluster/Metro Cluster) merkez site down olduğunda hiç bir müdehale etmeden VM'ler DRC'de çalışmaya devam ederlerdi (gerçek hayatta genelde %25 oranında Vm'ler fail etmekte benim gördüğüm).

Senin topolojinde "dış ofisden vmware ve 3par'ı aktif edeceğim" evet aktif etmen gerekiyor.

3parda remotecopy konfigurasyonda mode olarak peer secilmiş . burada peer'in anlamı nedir. yapımda secili lunlar diğer ofise replikasyon oluyor diye biliyorum ama birde farklı menude peer motion da da konfigurasyonlar yapılmış. öğrenmek istediğim yuklediğim resimdeki peer anlamı nedir ve ayrıca peer motion da yapılan nedir. peer motion trial lisansı da bitmiş görülüyor. 

merkez ofisde vmware ve 3par var. dış ofisdede vmware ve 3par var. yukarıdakl konfigurasyonda merkezdeki 3par off olunca merkez esxiler dış ofisdeki 3par'a mı otomatik bağlanıp sanal makinaların diskleri orada calışacak yoksa dış ofisden vmware ve 3par'ı aktif edeceğim. yapımı cok iyi anlayamadım. yapının konfigurasyonunu nasıl anlayabilirim. mesafe 300 km

Gönderildi : 26/12/2017 13:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

hocam,

replikasyon olan lunların içindeki sanalları karşı tarafdan nasıl acabilirim test amaclı replikasyon devam ederken. ethernet portu 1gbps de 1 saate en fazla data ne kadar gider karşıya. hat 100 mbit. burada ethernet hızınımı baz alıyoruz yoksa hattın hızınımı kırılma noktası nedir.

Gönderildi : 27/12/2017 02:43

(@zaferisik)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Selam

DRC tarafında makineleri vmware içerisinde register edip açabilirsin. yalnız burada test amaçlı yapacağın için. replikasyonu durdurmanı ya da replikasyonun yapılmadığı zaman aralığında yapmanı tavsiye ederim. vm'ler crash olabilir çünkü. 

Hız konusunda net bir şey söyleyemem. Kullandığın storage'İn dökümanlarında bu bilgiyi bulabilirsin.

hocam,

replikasyon olan lunların içindeki sanalları karşı tarafdan nasıl acabilirim test amaclı replikasyon devam ederken. ethernet portu 1gbps de 1 saate en fazla data ne kadar gider karşıya. hat 100 mbit. burada ethernet hızınımı baz alıyoruz yoksa hattın hızınımı kırılma noktası nedir.

Gönderildi : 27/12/2017 11:56

Paylaş: