Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

elektrik gidip gelince sap servera nasıl bağlanır ve aktif ederim?

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,697 Görüntüleme
(@serdardogan)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Değerli çözümpark üyeleri ve yöneticileri

Merhabalar;

Firmamız sap kullanıyor ve sap danışman şirketi işten çekildiği için iş başa düştü. SAP hakkında çok bilgim yok fakat elektrik kesintisi yaşanmış pazar günü ve sunucular haliyle reset alıyor. Açıldıiında tekrar sap aktif edilmesi gerek bu işlemleri videolu vs dökümanlardan az çok bilgi edindim ve biliyorum.

Fakat elimde 2 adet ip var uzak masaüstü ip leri bunlarla administrator ile giri şyapıp sap consol ve diğer şeyleri görüntüleyebiliyorum.

Problem yok fakat sunucular reset aldıktan sonra ben uzak masaüstü girişi ypamıyorum direk bağlayayım dedim monitör klavye mouse bagladım ve şöyle bir ekranla karsılastım. 

vmware workstation 10 yükledim; nasıl bağlanacağım konusunda bilgim yok 

connect remote server bastım server adı kullanıcı adı şifre istedi adı yerine ip yi ve diğer bilgileri girdim bağlanmadı.

Benim amacım şu; elektrik kesintisi veya diğer durumlarda reset aldıgında sunucu aktif edip bağlanıp sap server başlatmak ve kullanıcıların sap ye login olabilmelerini sağlamak

bu aşamaları nasıl sağlarım yardım ederseniz sevinirim.

sunucu ise şöyle:

Gönderildi : 25/12/2017 13:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Sunucular esxi üzerine sanal sunucu olarak kurulmuş bunlarla ilgili makaleler var oradan ortamı öğrenebilirsiniz.
VMware vSphere Client indirip kurun ekranda ki IP bilgileri ile ESXi konsoluna bağlanıp sunucuların durumunu yönetebilirsiniz.
Bunun dışında herhangi bir kapanmaya karşı otomatik start ayarlayabilirsiniz.
http://www.tayfundeger.com/esxi-6-5-autostart-ozelligi-nasil-kullanilir.html

Anlaşılan ortamda SAP gibi pahalı bir ERP olmasına rağmen büyük eksiklikler var şebeke kesintilerinde sunucularınız kapanıyor bunu gidermeye çalışın. Yönetime de SAP'nin üzerinde ki datanın önemini anlatın bir çözüm ortağı bulun tecrübeniz olmadan bir şekilde DB'leri kaybederseniz bunu izah edemezsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2017 14:57

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

İlk önce VMware vSphere Client kurmanız gerekiyor bunun için web tarayacı üzerinden ESXİ server ip bilgisini girmeniz gerekiyor sonrasında sunucuya bağlantı kurabilirsiniz.

ikinci olarak ise aşağıdaki adımları takip ederek elektrik gibip gelmelerinden otomatik açılma özelliğini yapabilrsiniz.

http://www.tayfundeger.com/esxi-in-sanal-makinalari-otomatik-baslatilmasi.html

Gönderildi : 25/12/2017 15:03

(@serdardogan)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

tabiki öyle olmalı sadece var olan sistemin devamı için ben sistemi başlatmak ve sürekliliğini sağlamak istiyorum

Gönderildi : 25/12/2017 16:19

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Hocalarım çok güzel yazmışlar sanal makinelerin auto startı haricinde. 

1. SAP sunucuları için VMware üzerinde ek ayar yapıldı ise bunları da dikkate almanız gerekiyor.

2. olarak ise SAP sunucları SQL yada ORACLE hangi veritabanında. SAP sunucları SQL ile VMware üzerinde sanal makine açık olsa daha SAP SQL makineye RDP yapıp. 

SQL Manager ile Veritabanına start vermen gerekiyor.

Sırayısla 

1 - VMware üzerindeki sunucu aktif ve erişilebilir olmalı.

2 - SQL servisleri aktif ve erişilebilir olmaı.

3 - SAP gui den SAP veritabanlarına start verilmiş ve aktif çalışır olmalı.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2017 17:16

(@muzaffergokbudak)
Gönderiler: 2
New Member

MErhaba;

Aslında sorunuz direk sap ile alakalı değil ESX ile alakalı . Elektrik gitmesi yada Host un istemsiz bir şekilde kapanması halinde ilk yapmanız gereken şey Vpshere üzerinden hostlara erişim sağlayabilmeniz eğer erişim saplanamıyor ve gönderdiğiniz ekran da kalıyor ise ESX açılmamış demektedir . yapınızı bilemiyorum ancak ESX açılması ortalama disk hızınıza göre 45 dk sürebilir. bundan sonra SAP MMC konsol üzerinden start verebilirsiniz tabi SAP data file lar da problem yok ise . Sap sisteminde backup larıda sadece Disk üzerinde tutuyorsanız ve bu dmp da zarar görmüşse işiniz zor olacaktır nacizane teklifim kesinlikle kesintisiz elektrik.

iyi günler

Gönderildi : 09/01/2018 18:22

(@sametileli)
Gönderiler: 79
Estimable Member

söylenecek herşey söylenmiş vcenter kurup esxi sunucuları vcentere aktarip otomatik başlatma ayarlamanız gerekiyor. acilen power supply ihtiyacınız var bence sap oracle tabanlı çalışıyor diye biliyorum eğer ki oracle db sunucusu ile sap sunucusu farkli iki sanal makinaya bağlanmışsa oracle sunucusunu baslattıktan bir kac dakika sonra sap sunucusunu başlatmanız gerekebilir. bunun sebebi oracle sunucusu başlayıp tum servislerini aktif etmeden sap sucusu başlarsa program çalışmayabiliyor. 

Gönderildi : 01/02/2018 14:27

Paylaş: