Forum

hp raid

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp raid

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
550 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bir sunucum var 2x500 gb raid1 yapılmış. esxi kurulmuş ve içinde sanal makinalar var sanal makinalar bu disklerde calışıyor. bu fiziksel sunucuya disk eklemek istiyorum. kaç tane ve nasıl eklerim raid 1 genişlicekmi. 1 tane daha disk eklersem nasıl yaparım ve 2 tane disk eklersem nasıl yaparım.

Gönderildi : 23/12/2017 02:15

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hangi markada olursa olsun, düşündüğünüz raid level migration süreci için yedek almalısınız.

raid1 olarak kalmasına gerek yok, raid5,6 veya 10'a yükseltebilirsiniz.

migration sürecinde tarihi eski olsada, mantığı kavramanız için referans adresi inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/hewlett-packard/archive/2008/12/20/hp-serverlarda-raid-1-den-raid-5-e-migration.aspx

ek olarak üreticiyede danışabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2017 04:08

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Rıza Bey ;

HP firmasının 100 ün üzerinde farklı sunucu modeli vardır  diye  tahmin  ediyorum, farklı raid  controller kullanan  farklı özelliklerde sorunuza daha  sağlıklı cevap  alabilmek  adına sunucunuzun  modeli ,  kullanıdığı raid controller vb ne  kadar  çok detay  verirseniz doğru cevabı almak ihtimaliniz artar veya postu görenler şu model de  şu özellikler  var bu modelde  bu özellikler var diyerek cevaplar verir ve sizde kullandığınız sunucu modeli ve raid controller u doğru denk getirilmesini bekleyebilirsiniz 🙂

Ek olarak sunucunuz Raid Level Migration  destekliyor ise Raid 1 den Raid 5 e veya Raid 10 a  migrate  ederek diskler  eklemeniz mümkün. Raid 1 2 disk ile  çalışan bir mimari  olduğu için 3. diski eklemeniz  mümkün olmayacaktır, veya iki disk daha  ekleyerek yeni bir  raid 1  yapısı  oluşturulup mevcuttaki raid 1  ile  Raid 0 yapılarak  birleştirme  yapılabilir, o durumda  da  raid 10   kullanmış olacaksınız.

bir sunucum var 2x500 gb raid1 yapılmış. esxi kurulmuş ve içinde sanal makinalar var sanal makinalar bu disklerde calışıyor. bu fiziksel sunucuya disk eklemek istiyorum. kaç tane ve nasıl eklerim raid 1 genişlicekmi. 1 tane daha disk eklersem nasıl yaparım ve 2 tane disk eklersem nasıl yaparım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/12/2017 04:20

Paylaş: