Forum

cisco etherchannel

Bildirimler
Hepsini Temizle

cisco etherchannel

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
846 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

cisco switchlerde etherchannel ve lacp aynı şeymidir. forumlarda tam anlıyamadım. switch kurulumlarında aynımıdır. esx bağlarken lacp yapıldı sonra switch etherchanel olarak ayarlandı. ama ikiside aynı şey deniliyor ama bizde değiştirildi hatırlıyorum. konuya tam hakim olmadığım için karıştırmış olabilirim merak ettiğim bir konu. ve  En az iki en fazla 8 hat birleştirilebilir. diye bir ibare okudum benim switch 48 port tüm portları yapamıyormuyum sadece sectiğim 8 portumu birleştirebilirim. ve portlar aynı vlan olmalı diye biliyorum. sanallaştırma olacağın için farklı vlanlar olacak cok fazla sanalda farklı vlan ama kullandığı vlan tekmi olacak gibi karıştırdım.

Gönderildi : 22/12/2017 01:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Cisco olmayan Cihazlarda Link Aggregation Control Protocol yani LACP  temel olarak 1 den  fazla  network interface'ini birleştirip tek interface gibi kullanmamızı sağlayan bir  teknolojidir ve  bu sayede load balance ve failover bir yapı kurmamızı sağlar.

Cisco cihazlarda bu teknolojinin adı Ether Channeldir ve  aynı işlemleri yapar Cisco o isimle register ettiği için Cisco olmayan markalar o ismi kullanamaz.

Temel olarak esxi sunucunuzdaki 4  etherneti sonlandırdığınız switch uzerınde 4 portu LACP  yada Cisco ise Ether Channel yaparsınız ve 4x1 gbps bandwidth elde  edersiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/1004048

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/12/2017 02:50

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Etherchannel aslında bağlantı kümelemenin genel ismi olmuş .

Cisco Switchlerde isterseniz hiç bir protokol kullanmadan kümeleme yaparsınız. (mode on ) 

İsterseniz Cisco özel Pagp protokolü kullanırsınız ( mode desirable)

İsterseniz de açık standart olan Lacp kullanırsınız ( mode active)

Gönderildi : 22/12/2017 17:33

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

benmi karıştırıyorum ama lacp yaptık sorun cıktı Etherchannel yapalım denip sorun düzelmişti ondan dolayı bu soruyu sormak istedim. kuran kişimi karıştırıyor acaba yada alt başlığımı var bu konunun acaba portlar hangi şekilde dizayn edilmiş komutu paylaşabilirmisiniz. ve hangi portlar birleştirilmiş bulabilirmiyim

Gönderildi : 23/12/2017 01:17

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Esxi tarafında 10 Esxi hostunuz  yok ise ve Dswitch  kullanmıyorsanız Switch tarafında bir conf  yapılmasına  gerek  yok esxi  tarafında da  default gelen Rote based on Load Balancing  yöntemini  seçip  network interfacelerini de active  olarak  işaretlemeniz  yeterli. Şayet Yapınızda 15+ esxi host var ve ciddi bir  network  yoğunluğu oluşuyor ise o zaman biraz daha detaylandırılabilir ki bu bu çalışmada LACP yapalım olmazsa Etherchannel yapalım mantığıyla  pek  sağlıklı olmaz. 

benmi karıştırıyorum ama lacp yaptık sorun cıktı Etherchannel yapalım denip sorun düzelmişti ondan dolayı bu soruyu sormak istedim. kuran kişimi karıştırıyor acaba yada alt başlığımı var bu konunun acaba portlar hangi şekilde dizayn edilmiş komutu paylaşabilirmisiniz. ve hangi portlar birleştirilmiş bulabilirmiyim

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/12/2017 04:41

Paylaş: