Forum

Server 2008 de RDP ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 de RDP Bağlantısını ip adresi ile değil domain adı ile yapmak istiyorum

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@hidayetdemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Server 2008de kurulu DC ve Terminal server var uzak lokasyondan  örneğin 78.xxx.xxx.xxx:3555 şeklinde değilde 

server.domain.local:3555 şeklinde bağlantı yapmak istiyorum bununla ilgili elinde döküman olan birisi varsa lütfen yardımcı olurmusunuz ?

Gönderildi : 13/12/2017 05:43

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Öncelikle  terminal serveri tüm ip adreslerine  açık olarak kullanıyorsanız çok ciddi risk altında  olduğunuzu  belirtmek isterim portu değiştirmiş olmanız sizi korumaz zira port ne  olursa  olsun arkaplanda terminal server olduğunun tespit edilmesi oldukça  kolay sonrasında bir sabah bütün sunucularınızdaki dosylar şifrelenmiş ve masaüstünde size not bırakan bir fidyeci hacker ile  karşı karşıya kalmanız  oldukça  olası terminal server hizmetini ya vpn ile  kullanın  yada sadece  belli ip adreslerine izin vererek.

Sorunuza  gelince firmanızda terminal server için  kullandığınız ip adresi 85.85.85.85 olsun  firmaismi.com diye de domain adınız  olsun. Bu domainin barındığı hosting firmasının paneline  girerek dns yönetiminde yeni bir A kaydı oluşturuyorsunuz isim olarak da kullanmak istediğiniz bir ismi veriyorsunuz örn rdp ip adresi kısmına da 85.85.85.85 yazıyorsunuz. Dns kayıtları güncellendikten sonra cmd ekranında

ping rdp.firmaadi.com  yazıp ping attığınız  zaman 85.85.85.85 ip adresine  ping atmaya  çalıştığını göreceksiniz zaten artık kullanıcılar ip adresi  yerine rdp.firmaadi.com:PORTNUMARASI   yazarak terminal server bağlantısı kurabilirler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 13/12/2017 07:23

(@huseyinaltin)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Cumhur hocam örnek vermiş ama en sağlıklısı vpn den sonra rdp yapmanızdır.

Gönderildi : 13/12/2017 13:48

(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member

Cumhur Hocam,

Hazı yeri gelmişken sorayım RDWeb Access ile vpn yaptıktan sonra bağlantı yapıyorum. Bu şekilde olması sağlıklı mıdır ? Birde bu şekilde bağlantı yaptığım her kullanıcı için RDP lisansı almam gerekli mi ? 

Gönderildi : 13/12/2017 14:33

(@hidayetdemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bilgi için teşekkürler ben normal local üzerinde oluşturduğum domaine yapamam mı bu işlemi 

Gönderildi : 13/12/2017 17:20

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Eğer sadece local network üzerinden bu işlemi yapmak istiyorsanız DNS server içersinde dns a kayıdı açmanız yeterli.

Gönderildi : 13/12/2017 18:15

Paylaş: