ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Boeing 2019 Yılında SpaceX ile Mars Yolunda

Son Mesajınız 12-10-2017, 17:51 Hakan UZUNER tarafından gönderildi. 1 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  12-08-2017, 19:43 522762

Boeing 2019 Yılında SpaceX ile Mars Yolunda

Boeing yönetim kurulu başkanı Dennis Muilenberg, Mars’a adım atmada SpaceX’in önünde olacakları yönünde, Kasım 2016’da Chicago’da katıldığı Boeing sponsorlu teknoloji zirvesinde  “Mars’a adım atacak ilk kişinin oraya bir Boeing roketi ile ulaşacağına inanıyorum.” söyleminden yaklaşık bir yıl sonra bugün aynı iddiayı tekrarladı.

Geçtiğimiz Perşembe günü Muilenburg CNBC’deki röportajında geliştiricisi oldukları SLS - “Space Launch System” (“uzaya çıkış sistemi”) için “ Tasarımımız yaklaşık 36 kat büyüklüğünde bir roket. New Orleans tesisimizde aktif olarak nihai montajını yapmaktayız. 2019 itibariyle ilke deneme uçuşlarına başlayacağız. İlk olarak ayın etrafında takip görevleri yapacağız.” dedi.

Geçen yılın aksine, Muilenburg bu sefer SpaceX’den bir yanıt aldı. SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, Twitter’da kısa ve öz bir cevap verdi: “Do it.” (“Yap.”)

Boeing roketiyle alakalı gerçek şu ki Muilenburg her ne kadar 2019 yılına yetişeceğini belirtse de NASA bu durumu onaylamadı. Daha öncesinde 2017 sonrası hesaplanan tarihler “Kasım 2019 öncesinde mümkün değil” durumuna düşmüştü. Ancak NASA yetkilileri 2019 yılında projenin yetişmesini “en iyi durum” senaryosu olarak görmekte.

Boeing ayrıca, SLS’nin geliştirilmesi için bilinen tek fon sağlayıcısı NASA tarafından 10 milyar doların üzerinde sermaye desteğine sahip ancak bunun Mars’a ulaşabilmede yeterli olduğu görülmüyor. Bir diğer Mars yolcusu SpaceX, aynı şekilde “Big Falcon Rocket” (“büyük şahin roketi”) projesini geliştirmek için bir miktar hükümet finansmanına ihtiyaç duyuyor. Ancak Musk, maliyetinin bir kısmını dengeleyebilmek adına ticari uygulamalarının lansman planlarını yapmış durumda.

Kaynak:

https://arstechnica.com/science/2017/12/boeing-we-are-going-to-beat-spacex-to-mars/

http://moneycontrol.com/news/technology/boeing-ceo-says-his-company-will-beat-spacex-to-reach-mars-first-elon-musk-replies-do-it-2457389.html

•  12-10-2017, 17:51 522828 Cevap 522762

Cevap : Boeing 2019 Yılında SpaceX ile Mars Yolunda

Rekabet bize yarar, keşke bizde bu tür konularda iddialı olabilseydik.

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
RSS haberlerini XML olarak görüntüle