Forum

user cal - rds cal ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

user cal - rds cal arasındaki fark

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,107 Görüntüleme
(@KnY42)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Mevcut 2008 r2 sanallarımı 2012 standarta geçirdim. Ve wyse' ları sorunsuz bağladım. Şaun 120 günlük ücretsiz sürümü kullanmaktayım. Yaklasık 50 wyse sunucuya bağlı.  Sadece RD rolunu kurdum . Ve tüm kullanıcılarda gerekli ayarları yapıp oturum açabiliyorum (Domain yapısı var kullanıcılar domainde) 

Şimdi merak ettiğim, lisans satıcılarının ısrarla bana rds cal alman ve terminal sunucu olarak calışman gerekiyor demeleri. Bense user cal almak istiyorum. Deneme sürümü bitince kullanıcıların bağlanamaycağını söylüyorlar. Öyle olsa şuandada 2 kullanıcıdan fazlasını açamazdım diye biliyorum. Çünkü 2012 standartta 2 bağlantıya izin verir diye bilmekteyim. 

Ayrıca 2008 termninal sunucumda 50 lisans var ama 60 kullanıcı calışıyor ve halen artmakta . Sürekli domaine kullanıcıyı ekleyip terminallerde login ediyorum. Hiç lisans sorunu vermiyor. Bunlar Rds ile eşleşip oturum açsa 10 kullanıcının şuan bağlanamaması lazımm. Rds lisansların boşuna alındığını düşünmekteyim. (bizim sistemimizde) 

Sorum şudur :

--2012 STANDART R2 (LISANSLI) SERVER A RDS LİSANS GİRMEDEN (BANA VERMİŞ OLDUĞU HAK HARİÇ )KAÇ KULLANICI BAĞLANABİLİR. (DOMAIN USER OLARAK)

Yorumlarınızı beklerim iyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/12/2017 20:36

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Öncelikle nickname isminizi info(at)cozumpark.com domainine mail atarak İsim ve Soyisim olacak şekilde revize etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda hesabınız kapatılıp silinecektir.

Sorunuza gelince;

Windows Server 2008 üzerinde açacağınız her user için CAL lisans almak zorundasınız. Ayrıca bu sunucu üzerine RDP yapacak her kullanıcı içinde RDP lisans almak zorundasınız.  Lisanslanma türleride user veya device olarak iki kısma ayrılmaktadır. Hangisi sizin işinizi görüyor ise CAL lisansta veya RDP lisansta buna bağlı alabilirsiniz. İş sayıma geldiğinde lisanslanma türünüze göre cevaplayabiliriz. Örneğin siz device lisans aldıysanız bağlantı yapan device atama yapar ve o device gelen her remote desktop yetkisi verilmiş kullanıcıya izin verir. Yok eğer siz RDP lisansınızı user bazlı almışsanız bu durumda da device bakmaz her gelen yetkili user için lisans sayımı yapar. 

Örneğin siz 50 kullanıcıysanız ve Windows Server 2008 kullanıyorsanız bu durumda sisteme bağlantı yapacak her kullanıcı için lisans almalısınız bu da 50 CAL lisans yapar.  Bu kullanıcılardan kaç tanesi RDP yapacak ise o kadarda RDP lisans almak zorundasınız.

50 kullanıcı CAL lisansınız var olsa bile siz isterseniz 100 kullanıcı da bağlayıp çalışabilirsiniz. Burada lisans takip sistemini 

Windows Server 2008 lisans takip yapısı 2012 göre değişiktir. 

Windows Server 2008 silip yerine Windows Server 2012 kurarsanız alttan gelen CAL lisansları kullanamazsınız yerine yenisini almak zorundasınız. Ayrıca RDP lisans işlemi ilk kurulumundan itibaren 180 gün boyunca kullanıcı sayısına bakmaksızın unlimited çalışır. 180 gün sonunda size yapıya bağlı olarak RD Lisans Manager sunucusu sorar bunu yapılandırmak zorundasınız. Buraya da elinizdeki lisansları girmek zorundasınız aksi durumda bağlantı yapamazsınız.

Daha ayrıntılı ve geniş bilgiler için;  https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/microsoft-lisanslama-planlar-ve-genel-bilgiler.aspx  makalesini inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 07/12/2017 21:15

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Rafet Bey'in belirttiği gibi sistemi 2012 ye upgrade  ettyseniz  eski rds cal lisanslarınızı kullanamazsınız. Domain yapısını da 2008 den upgrade  ettiysenız onları da  kullanamazsınız kısaca  durum şöyle

Active Directory de  oluşturduğunuz  her user için USER CAL lisansınız  olmalı.

Terminal Server üzerinde  eş zamanlı maksimum kaç kullanıcı bağlanacak ise o kadar da RDS CAL lisansınız olmalı. 120 günlük deneme süresi tamamlandığında Administrator olarak da uzak masaustu bağlantısı kuramayacaksınız Terminal Servera.

Merhabalar;

Mevcut 2008 r2 sanallarımı 2012 standarta geçirdim. Ve wyse' ları sorunsuz bağladım. Şaun 120 günlük ücretsiz sürümü kullanmaktayım. Yaklasık 50 wyse sunucuya bağlı.  Sadece RD rolunu kurdum . Ve tüm kullanıcılarda gerekli ayarları yapıp oturum açabiliyorum (Domain yapısı var kullanıcılar domainde) 

Şimdi merak ettiğim, lisans satıcılarının ısrarla bana rds cal alman ve terminal sunucu olarak calışman gerekiyor demeleri. Bense user cal almak istiyorum. Deneme sürümü bitince kullanıcıların bağlanamaycağını söylüyorlar. Öyle olsa şuandada 2 kullanıcıdan fazlasını açamazdım diye biliyorum. Çünkü 2012 standartta 2 bağlantıya izin verir diye bilmekteyim. 

Ayrıca 2008 termninal sunucumda 50 lisans var ama 60 kullanıcı calışıyor ve halen artmakta . Sürekli domaine kullanıcıyı ekleyip terminallerde login ediyorum. Hiç lisans sorunu vermiyor. Bunlar Rds ile eşleşip oturum açsa 10 kullanıcının şuan bağlanamaması lazımm. Rds lisansların boşuna alındığını düşünmekteyim. (bizim sistemimizde) 

Sorum şudur :

--2012 STANDART R2 (LISANSLI) SERVER A RDS LİSANS GİRMEDEN (BANA VERMİŞ OLDUĞU HAK HARİÇ )KAÇ KULLANICI BAĞLANABİLİR. (DOMAIN USER OLARAK)

Yorumlarınızı beklerim iyi çalışmalar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 07/12/2017 21:52

Paylaş: