Forum

[SORU] DNS sunucusu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[SORU] DNS sunucusu kopma sorunu?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,095 Görüntüleme
(@ErayGURLER)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 150 bilgisayarın Domain-Active Directory'e bağlı olduğu bir sistemsel yapım var. Yaşadığım sorunu kısaca izah edecek olursam, client domaine bağlı olarak çalışıyor. Tüm kuralları domain serverden alıyor sorun olmuyor fakat DNS olarak domain serverin ip sini eklemişim ordan da dns atamasını yapmışım gün içerisinde zaman zaman clientler internet sayfasını açmak istediklerinde sayfa görüntülenemiyor uyarısı veriyor ve yenile yapınca düzeliyor, tüm clientlerde durum aynı. Bu sorunun kaynağı ne olabilir? Tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 22/11/2017 22:18

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

tek bir host üzerinde, public dns atayarak test ettiğinizde sonuç nedir ?

local gw ve public dns adreslerine doğru ping çıktılarında timeout alıyor musunuz ?

dns forwarder tabında tanımlı dns adreslerini değiştirmeyi denediniz mi ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/11/2017 01:42

(@ErayGURLER)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

tek bir host üzerinde, public dns atayarak test ettiğinizde sonuç nedir ?

local gw ve public dns adreslerine doğru ping çıktılarında timeout alıyor musunuz ?

dns forwarder tabında tanımlı dns adreslerini değiştirmeyi denediniz mi ?

Turan bey öncelikle cevabınız için teşekkürler k.bakmayın biraz geç dönüş yaptım. Deneme yaptığımda aldığım pinglerin ekran görüntüleri ektedir. Dns değiştirmeyi de deniyorum sorun çözülmedi hiç. 

Yalnız yeni fakrettiğim ve sorunun gidişatını değiştirecek birşey eklemek istiyorum; yeni kurulum yapılan bir makineyi düşünelim ben o makineyi domaine almak istediğimde domainin bulunamadığına dair uyarı alıyorum (IP yapıları yapılandırılmış haldedir) ve saatin yanındaki ağ bağlantı işaretinde ünlem işareti görünüyor hemen bunun üzerine internet sayfası açmak istiyorum ve tıklayıp açtığımda sayfa görüntülenemiyor uyarısı veriyor sonra yenile yaptığımda sayfa görüntülenebiliyor hemen sonrasında ise domaine clientin katılımı sağlanabiliyor.

[url= https://i.hizliresim.com/7y39gl.pn g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/7y39gl.pn g"/> [/img][/url]

[url= https://i.hizliresim.com/POJ8k8.pn g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/POJ8k8.pn g"/> [/img][/url]

[url= https://i.hizliresim.com/g9Md8N.pn g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/g9Md8N.pn g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 05/12/2017 11:55

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Sistem yapılandırmanızı kontrol etmenizi önerimim yeni kurmuş olduğunuz client ip olarak dhcp üzerinden ip alabiliyormu? dns olarak dc'nin bilgileri gelmesi lazım yoksa dns çözümlemesi yapamaz client Turan hocamızın demiş olduğu internet sorunu yaşamış olduğunuz herhangi bir client üzerinde dns ayarlarını 8.8.8.8 - 8.8.4.4 olarak ayarlamanız ve bu şekilde test etmenizdir.Client tarafındaki ping testlerine baktığımızda internet bağlantısı kopuyor gözüküyor bunun bir çok nedeni olabilir ortamda firewall var ise ordan hatta bakailirsiniz herhangi bir down durumu oluyomu? ortamda firewall yoksa direk adsl modem üzerinden test ederek internet tarafında ki sorunu biraz daha net anlayabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2017 12:13

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Ortamınızda  bulunan Dc versiyonu nedir ve  toplamda kaç adet Dc bulunmaktadır. DHCP  ip  dağılımını Default Gw olarak Firewall 1. Dns server olarak Root Dc 2. Dns Server olarak Additional DC ip adresini verecek şekilde konfigure edilmiş olduğunu varsayıyorum. 

Master ve Additional Dc ler'in donanım durumu nedir cpu ve ram  ayrıca internet  erişimi için kullandığınız firewall marka/model ve  internet için  kullanılan  hattın özellikleri nelerdir.

Firewall üzerinde Dc 'lerin ip adreslerinin  olduğu  bir  grup tanımlayıp dns istekleri veya any olarak  permit  kuralı  yazıp onun altına  client iplerinin dns  isteklerini wan interface'ine  dogru deny  kuralı  yazarak  test  eder misiniz ?

Gpo'ların sorunsuz  uygulanıyor ve  çalışıyor  olması local clientlerın domain controller ile  sorunsuz  haberleştiğinin  göstergesi ancak sıfır  kurulumuş bir  client ın dhcp  ayarlarınız  yukarıda  bahsettiğim gibi ayarlanmış ise domain'i bulamaması biraz ilginç ( Sıfır  kurulmuş pc üzerinde herhangi bir 3rd party av/firewall  yüklemeden test  ettiğinizi varsayıyorum ) Bu arada 150 client'lı bir  yapınız  olduğu bilgisini vermişssiniz genel  network topolojinizin  durumu nedir herhangi bir  vlan vb yapılandırmalar mevcut mu switchler üzerinde?

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 06/12/2017 01:46

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

üstte belirttiğim noktalarda, local gw vb. hostlara erişim kontrolü ile host üzerinde farklı dns tanımlamayı denediniz mi ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2017 02:07

Paylaş: