Forum

Yeni DC kurulumu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni DC kurulumu

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
537 Görüntüleme
(@erkangulmez)
Gönderiler: 316
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkaslar.

Hikaye uzun, o yuzden kisaca derdimi anlatayim.

DC'mi kaybettim ama elimde C surucusunun dosyalari var. 2 gun oncesine kadar saglikli calisiyordu ve office 365 ile sync ediyordum bunu. 

Yeni bir DC kursam, office 365 uzerindeki sync ile elde ettigim datalari ve C surusundeki dosyalarimi kullanarak yeni ama eskisinin devami olan bir DC olusturabilir miyim? Evetse nasil?

Tesekkurler simdiden

Gönderildi : 15/11/2017 15:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ne yazık ki edemezsiniz çünkü yeni işletim sistemi yeni dc kuracaksınız ve tabiki domain sıfır olacak, hesaplar yok, şifreler yok, yetkiler yok.

Yedeğiniz yok ise yapabileceğiniz bir şey yok ne yazık ki. Aynı isim ile makine kurun, aynı isim ile dc kurun sonra makineyi directory services restore mode da açıp ntds.dit dosyasını ( mevcut C dizinindeki ) yer değiştirn ama muhtemel bu da çalışmaz.

belki bu araç işinizi görür

https://u-tools.com/u-move

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2017 02:30

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yanit icin tesekkur ederim. Yapmayi dusundugum sey tam olarak da buydu. ntdsutil.exe yi kullanarak(repair modda acip command promptu calistirinca ntdsutil.exe calisiyor, test ettim) NTDS path'ini degistirmek ancak burada bir cekincem var yanitlarsaniz sevinirim.

Kullanici bilgisayarlari networkte yeni kurulmus bir DC gorduklerinde logon sirasinda nasil tepki verecekler bilmiyorum. Yani client pc'si logon olurken networkte yeni kurulmus olan DC'yi gorecek ama bu DC'de bu clienta ait bir kayit goremeyecegi icin logon olmama durumu olacak mi? computernameleri ve usernameleri oncesinde DC uzerinde olustursam logon sirasinda olusabilecek sikintiyi bertaraf edebilir miyim?

Tesekkurler

(RAID arizasi, disk arizasi, hot spare disk'in de bozulmasi, yedekleme unitesindeki disklere ulasamamam ve elektrik kesintisi. Hepsi bir arada mi gelir? Muhtemelen hepsinin tek sebebi de elektrik kesintisi ve bizi bundan koruyamayan, akuleri bitik durumdaki UPS'imiz. 160 pound vermediler akulere iste sonuc)

Gönderildi : 16/11/2017 15:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bir bilgisayar domain e üye ise logon olmadan önce domain ismi için dns e ldap, kerberos sorusu sorar, siz aynı isimde bir makine kurup dns servisi vereceğiniz için dns de yeni dc ismini verir ama sorun secure bir iletişim için dc bu istemci bilgisayarı tanımalı, aralarında böyle bir ilişiki olmadığı içn no logon server diyecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2017 23:41

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yanit icin tesekkurler

Anlasilan makineleri domaine tekrardan eklemem gerekecek. En guzeli en bastan yapmak. Hic olmazsa bilgisayar sayisi az.

Son bir soru daha. 

Ben kullanicilari ve makineleri domaine aldim calistirdim diyelim, DC'yi office365 ile sync ettigimde sorun yasar miyim? Sonucta ikisi arasindaki sync islemi UPN uzerinden gerceklesiyor. AD'deki user office365 uzerindeki userla eslesir mi oncesinde dikkat etmem gereken bir sey var mi?

Tesekkurler

Gönderildi : 17/11/2017 15:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selam, eski domain adı ve UPN i yaptıktan sonra hiç bir şey olmaz.

Gönderildi : 17/11/2017 20:51

(@erkangulmez)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Super.

Cok sordum biliyorum ama canli ortamda test edilecek seyler degil bunlar. Data kaybi olmamasi onemli.

Tesekkur ederim yardimlariniza

Gönderildi : 17/11/2017 22:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim..

Gönderildi : 18/11/2017 00:19

Paylaş: