Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Sanal Sunucusunu Taşıma

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,969 Görüntüleme
(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Değerli Hocalarım,

Raid 1 yapısı üzerinde kurulı olan ve Hyper-V üzerine kurulu olan sanal sunucumu yeni bir raid 5 yapısına taşıyıp buna vermiş olduğum 100gb lık alanı 400gb yapmak istiyorum. bunu nasıl bir yol ile yapabilirim. Tecrübem olmadığı için cahilin anlayacağı dilden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. 

Gönderildi : 02/11/2017 12:42

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Öncelikle RAID konfigürasyonu değişecekse fiziksel hyper-v sunucunun size iki tane farklı fiziksel sunucu gerekiyor demektir. 

RAID 5 olarak yeni sunucuyu konfigüre edip hyper-v rolünü kurun. Eski fiziksel sunucuda hyper-v açarak taşımak istediğiniz VM'leri export tıklayıp dışarı alın ve export ettiğiniz tüm dosyaları yeni sunucuya taşıyın, taşıma işlemi bittikten sonra yeni sunucuda hyper-v açarak import tıklayın ve dosyayı gösterin kendisi içeri aktaracaktır sanal sunucuyu. IP çakışması olmaması adına eski sunucuyu kapattıktan sonra yeni sunucunuzu açabilirsiniz. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 02/11/2017 12:51

(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ziya Hocam Merhaba,

Taşıma işlemi anladığım kadarıyla oldukça basit dışar aktar ve sonrasında tekrar içe aktar işlemi yapacağım. 

Öncelikle yapımın nasıl olduğunu açıklamak isterim.

Bir fiziksel sunucum var.

3x300GB SAS Disk Raid 5 yapısı kurulu ve fiziksel sunucunun C sürücüsü - Hyper-V burada kurulu 

2x240GB SSD Disk Raid 1 yapısı kurulu ve fiziksel sunucunun D sürücüsü - 2 Sanal server d sürücüsü üzerine kurulu ---> burada yer kalmadığı için

Sunucuya disk ilave edip; Yeni Raid 5 yapısı yaparak.

3x500GB SSD Raid 5 yapıp sanal sunucunun birisini bu kısıma taşıma istiyorum. Ekstra sunucu yada server kurmama gerek yok diye düşünüyorum. Sadece sanal sunucunun "xsanalserver.vhdx" uzantılı dosyasını taşısam ve hyper-v tarafında gerekli yolları düzeltsem yeterli olacak mıdır ?

Ve fiziksel sunucunun D sürücüsünden 1 "sanalserver.vhdx" taşıdığım için doğal olarak 100gb daha yer açılacaktır. Bu yeri diğer sanal servera nasıl dahil edebilirim. 

Gönderildi : 02/11/2017 13:11

Paylaş: