Forum

exchange 2016 kurul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2016 kurulumu hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Mevcut sistemimiz;

1 adet dc server windows 2008 server

1 adet exchange için windows 2008 server ve exchange 2007 yüklü.

Mevcut exchange yapımızı yükseltmek için yeni bir server aldık ve bunu server 2016 işletim sistemi kurduk.

Exchange olarakda exchnage 2016 aldık.

Yeni exchange sunucuyu domaine dahil ettik, güncellemeleri yaptık. Exchange öncesi gerekli olan rolleri ve eklentileri yükledim, buraya kadar sorunum yok. Exchange kurulum öncesi şema genişletme işlemine geldim. Sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayacağım ama, bu komutları uyguladığıda mevcut yapım bozulurmu? Yeni exchange'i sıfırdan kurup eski exchangedeki tanımlı olan tüm ayarları manuel yapacağım herhangi bir aktarma yapmadan, en sonunda firewalldan yeni exchange yönlendirme yaparak yeni exchange sunucumu devreye almak gibi bir düşüncem var. Bunu yaparken eski sunucumu devre dışı bırakmak istemiyorum. Aşağıdaki şema işlemlerini uyguladığımda Exchange 2007 sunucumda sorun yaşarmıyım?

Setup.exe / PrepareSchema / IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Setup.exe / PrepareAD / OrganizationName: “<organizasyon adı>” / IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Setup.exe / PrepareDomains / IAcceptExchangeServerLicenseTerms

Gönderildi : 30/10/2017 19:53

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Selçuk Bey,

Aşağıdaki linkte Exchange 2016 kurulumu yapmadan önce sistem gereksinimlerinin ne olması gerektiği konusunda detaylar mevcut. Bu gereksinimleri sağladıktan sonra yine aynı link içerisinde ki kurulum adımlarını da takip edebilirsiniz. İşlem yapmadan önce sisteminizin yedeğini almayı unutmayın.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996719(v=exchg.160).aspx

Bilginize.

Gönderildi : 31/10/2017 00:21

selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tek DC üzerine 2 farklı şema yapabiliyormuyuz. Mevcutta Exchange 2007 şeması çalıştırılmış ve kullanıyoruz.

Üzerine Exchange 2016 şema güncellemesi yaptığımda, 2007 yapısını bozarmıyım?

Gönderildi : 31/10/2017 13:19

(@ZaferALTI)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Merhabalar,

Yapılanı tek dc üzerinde iki şema yapabilmekten ziyade, mevcut şema üzerinde kurulacak sunucu için yer açma olarak düşünmek daha uygun olacaktır. 2007 yapısı bozulmaz, kullanmaya devam edebilirsiniz, fakat dc nin yedeğini almadan hiç bir işlem yapmayın.

Gönderildi : 08/11/2017 19:28

Paylaş: