ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Squid Proxy Server Kurulumu ve Konfigurasyonu

Son Mesajınız 10-12-2017, 20:44 Turan COŞKUN tarafından gönderildi. 7 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  10-09-2017, 15:07 520033

Squid Proxy Server Kurulumu ve Konfigurasyonu

İyi çalışmalar herkese.

Sistem'de acemiyim. Benim için karanlık olan bazı bölgeleri aydınlatmak için yardım istiyorum.

Amacım: İçerideki kütüphane veritabanımıza dışarıdan da bağlantı sağlayabilmek için bir proxy server kurmak istiyorum.. (örn adres: 95.100.100.100:1905)

Hedefim: VMware'de centOS işletim sistemi üzerine Squid Server kurmak istiyorum..

Sorularım: Bunun için nasıl bir konfigurasyon yapmam gerekiyor? Proxy ile sadece kütüphane sistemine erişimi yapmak için nasıl bir konfigurasyon? Bu amaç için en uygun işletim sistemi centOS, uygun proxy türü squid mi?

Şimdiden teşekkürler, iyi günler..

Batman Tech
  •  10-09-2017, 15:50 520036 Cevap 520033

Cevap : Squid Proxy Server Kurulumu ve Konfigurasyonu

Selamlar ;

Openvpn server   kurup yapılandırarak vpn üzerinden networkunuze  bağlanmak daha uygun bir  yöntem. Hatta  Vmware de  kullanıyorsanız Pfsense kurup firewall olarak yapılandırın ve openvpn eklentısını  yükleyıp yapılandırın derim.

Hüseyin Baduk:

İyi çalışmalar herkese.

Sistem'de acemiyim. Benim için karanlık olan bazı bölgeleri aydınlatmak için yardım istiyorum.

Amacım: İçerideki kütüphane veritabanımıza dışarıdan da bağlantı sağlayabilmek için bir proxy server kurmak istiyorum.. (örn adres: 95.100.100.100:1905)

Hedefim: VMware'de centOS işletim sistemi üzerine Squid Server kurmak istiyorum..

Sorularım: Bunun için nasıl bir konfigurasyon yapmam gerekiyor? Proxy ile sadece kütüphane sistemine erişimi yapmak için nasıl bir konfigurasyon? Bu amaç için en uygun işletim sistemi centOS, uygun proxy türü squid mi?

Şimdiden teşekkürler, iyi günler..

Cumhur Altan adlı kullanıcının LinkedIn profilini görüntüleyin Cumhur ALTAN
  •  10-09-2017, 16:48 520038 Cevap 520033

Veri tabanınız nedir? Squid ile bunu gerçekleştiremezsiniz. Sistemi tam olarak anlatırsanız ve veritabanının kurulu olduğu bilgisayarın işletim sistemi hakkında bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz. İnternete modemle çıkıyorsunuz sanırsam. Bunun için en iyi çözüm VPN squid ile içerdeki internet erişimini filtreleme kısıtlama gibi işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz; ama uzaktan erişim sağlayı içerdeki ağa ping atamazsınız.

Çeşitli OpenVPN yada SoftEther kullanabilirsiniz. Windows bir sunucunuz varsa RRAS kullanabilirsiniz.

SoftEther:

https://www.zulfumehmet.com/soft-ether-vpn-kurulum-ve-kurulum-sonrasi-yapilacaklar 

https://www.zulfumehmet.com/softether-istemcilere-statik-ip-verme/ 

RRAS

https://www.zulfumehmet.com/rras-kurulumu-ve-yapilanmasi/

https://www.zulfumehmet.com/rras-ile-statik-ip-atama/ 

Kolay gelsin.

Kişisel Bir Olay: ZulfuMehmet.Com
  •  10-11-2017, 0:59 520089 Cevap 520033

merhaba,

squid kullanarak talebiniz gerçekleştirmeniz mümkün.

birçok üniversite veya kampüs, kütüphane vb. intranetlerini proxy ile public erişime açmaktalar.

firewall policy, proxy, acl vb. kavramlara uzak değilseniz, yapıyı konumlandırmak sorun olmayacaktır.

vpn'de bir çözüm ancak, yüksek kullanıcı sayısına sahipseniz, yönetim ve destek süreci kabus olabilir.

tek interface sahip pfsense ve addon olarak squid ile başlayın.

mevcut firewall üzerinden 1905 numaralı portu, pfsense ip adresine yönlendirin.

ikinci adımda, pfsense wan int. için 1905 portuna yine izin vermeniz gerekecek.

devamında squid proxy portunu 3128'den, 1905' alın ve erişim test edin, sonuç olumlu ise kısıtlamalar için tekrar yazın, bakalım.

•  10-12-2017, 8:30 520133 Cevap 520089

Turan COŞKUN:

merhaba,

birçok üniversite veya kampüs, kütüphane vb. intranetlerini proxy ile public erişime açmaktalar.

firewall policy, proxy, acl vb. kavramlara uzak değilseniz, yapıyı konumlandırmak sorun olmayacaktır.

vpn'de bir çözüm ancak, yüksek kullanıcı sayısına sahipseniz, yönetim ve destek süreci kabus olabilir.

devamında squid proxy portunu 3128'den, 1905' alın ve erişim test edin, sonuç olumlu ise kısıtlamalar için tekrar yazın, bakalım.

Turan bey, Squid ile uzak kullanıcı iç ağdaymış gibi nasıl iletişim kurabilir ki birbiriyle. Squid ile eirşim sağladığımızda bize bir ip adresi vermiyor. Örneğin ben şu anda Gümüşhanedeyim. Mersindeki serverimde Squid çalıştırıyorum. İç ağ trafiğini filtrelemek için, Her kullanıcıya bir kullanıcı adı ve şifre ile internet erişimine çıkabiliyor. Aynı zamanda gümüşhaneden ben squide bağlanailiyorum. Sadece ordaki internet filtrelemesinden etkileniyorum. Local ağdaki pc ler ile iletişime geçemiyorum. Ya ben sizi yanlış anladım, yada ben bir yerlerde yanlış birşeyler yapıyorum. Fakat squid sunucum pfsense üzerinden değil, direk centos sunucu üzerinde barınıyor. İç ağa girebilmek için VPN kullanıyorum.

Kişisel Bir Olay: ZulfuMehmet.Com
  •  10-12-2017, 9:13 520140 Cevap 520089

Turan COŞKUN:

merhaba,

Hocam dediklerinizi dikkate alarak squid server'ı centOS üzerine kurduk.. Şimdilik default port'u kullanıyoruz..

• Firewall'den PAT yapacağız..
    • Sonrasında Mail sunucumuzdaki kişilerle giriş yapılmasını sağlayacağız..
    • belirlediğimiz kaynaklara erişim için konfigürasyon yapacağız..
      Yol haritamızı böyle çizdik yalnız bunun için konfigürasyon bulmakta sıkıntı yaşıyoruz.. Bunlar için döküman tavsiyesi olan varsa memnun olurum

Herkese cevapları için teşekkür ederim.. İyi çalışmalar

Batman Tech
  •  10-12-2017, 20:03 520159 Cevap 520133

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ:

Turan bey, Squid ile uzak kullanıcı iç ağdaymış gibi nasıl iletişim kurabilir ki birbiriyle. Squid ile eirşim sağladığımızda bize bir ip adresi vermiyor. Örneğin ben şu anda Gümüşhanedeyim. Mersindeki serverimde Squid çalıştırıyorum. İç ağ trafiğini filtrelemek için, Her kullanıcıya bir kullanıcı adı ve şifre ile internet erişimine çıkabiliyor. Aynı zamanda gümüşhaneden ben squide bağlanailiyorum. Sadece ordaki internet filtrelemesinden etkileniyorum. Local ağdaki pc ler ile iletişime geçemiyorum. Ya ben sizi yanlış anladım, yada ben bir yerlerde yanlış birşeyler yapıyorum. Fakat squid sunucum pfsense üzerinden değil, direk centos sunucu üzerinde barınıyor. İç ağa girebilmek için VPN kullanıyorum.

Zülfü bey,

talep edilen projede, sadece interanet erişimi isteniyor, lokal ağda bulunan hostlar ile erişim söz konusu değil. örn. smb vb.

herhangi bir proxy server bilgisi ile remote side tarafına geçtiğinizde, browser tarafında public adresiniz değişecektir. örn. public proxy servisleri

proxy server üzerinde tanımladığınız acl'lere göre bir veya birden fazla intranete erişim sağlayabilirsiniz.

•  10-12-2017, 20:44 520162 Cevap 520140

Hüseyin Baduk:

Hocam dediklerinizi dikkate alarak squid server'ı centOS üzerine kurduk.. Şimdilik default port'u kullanıyoruz..

• Firewall'den PAT yapacağız..
    • Sonrasında Mail sunucumuzdaki kişilerle giriş yapılmasını sağlayacağız..
    • belirlediğimiz kaynaklara erişim için konfigürasyon yapacağız..
      Yol haritamızı böyle çizdik yalnız bunun için konfigürasyon bulmakta sıkıntı yaşıyoruz.. Bunlar için döküman tavsiyesi olan varsa memnun olurum

Herkese cevapları için teşekkür ederim.. İyi çalışmalar

Hüseyin bey,

kimllik doğrulama tarafı 2. adım olabilir.

öncelikle gerekli yönlendirme ve proxy yapılandırması sonunda, uygulamanızın web arayüzüne erişmeyi deneyin.

centos veya pfsense üzerinde proxy server konumlandırmanız farketmez, ancak kolay yönetiminden dolayı, tek interface ile pfsense kullanmanızı öneririm.

RSS haberlerini XML olarak görüntüle