Forum

iki işletim sistemi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

iki işletim sistemi kurulumu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
778 Görüntüleme
(@OnurAlptanur)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

notebook uzerine bir windows birde linux kurmak istiyorum. açılışda windows yada linux secerek işletim sistemlerini kullanmak istiyorum. bunu nasıl yaparım ?

Gönderildi : 23/09/2017 03:14

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle hangi linux dağıtımınızı seçtiğinizin önemi yok.

en basit hali ile ilk olarak windows kurun, disk üzerinde 2. bir partition oluşturup, bunun üzerinede istediğinizi dağıtımı yükleyin. ubuntu,mint,debian vb.

dağıtım kurulumunda grub yüklenecek ve boot sürecini artık windows/linux olarak gelecektir.

daha önce kısaca yazdığım xubuntu kurulumunu inceleyebilirsiniz.

https://www.turancoskun.com/xubuntu-kurulum-adimlari-16-04-xenial-xerus/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2017 16:13

(@CemalTaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

merhaba,

öncelikle hangi linux dağıtımınızı seçtiğinizin önemi yok.

en basit hali ile ilk olarak windows kurun, disk üzerinde 2. bir partition oluşturup, bunun üzerinede istediğinizi dağıtımı yükleyin. ubuntu,mint,debian vb.

dağıtım kurulumunda grub yüklenecek ve boot sürecini artık windows/linux olarak gelecektir.

daha önce kısaca yazdığım xubuntu kurulumunu inceleyebilirsiniz.

https://www.turancoskun.com/xubuntu-kurulum-adimlari-16-04-xenial-xerus/

Önce Windows kurup sonra Linux kursanız da kurulum sırasında gerekli bölüm oluşturulur ama küçük bir yanlışlıkta windows olan bölüm gidebilir o nedenler Turan Beyin dediği gibi 2. bölümü önceden oluşturup sonra Linux yükleyin.

Ubuntu tavsiye edilir. Pentest veya ofansif&defansif hack öğrenmek istiyiyorsanız da Kali kurabilirsiniz.

Gönderildi : 24/09/2017 00:42

Paylaş: