Forum

esxi 5.1 win server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 5.1 win server 2008 r2 kurulu sanal sunucuda disk küçültmesi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
595 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

esxi 5.1 win server 2008 r2 kurulu sanal sunucuda disk küçültmesi yapmak istiyorum fakat yapamıyorum ayrıca vm ware tools da denetim masasında görünmüyor küçültmem gerek nasıl küçültebilirim.

Gönderildi : 19/09/2017 19:18

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

esxi 5.1 win server 2008 r2 kurulu sanal sunucuda disk küçültmesi yapmak istiyorum fakat yapamıyorum ayrıca vm ware tools da denetim masasında görünmüyor küçültmem gerek nasıl küçültebilirim.

arkadaşlar küçültme işleminin sebebi veeam de yedek alınamıyor. 5.1 de block size 1 mb ın üstünde olması gerekmekteymiş bu sebeple 2 tb den küçük olamsı gerekiyormuş.

Gönderildi : 19/09/2017 20:24

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar küçültme işleminin sebebi veeam de yedek alınamıyor. 5.1 de block size 1 mb ın üstünde olması gerekmekteymiş bu sebeple 2 tb den küçük olamsı gerekiyormuş.

açtığım konuyu ben cevaplıyorum sürekli ama sanırım küçültme işlemi convert ederek çok zahmetli bir şekilde küçültebiliyorsun baya data var diskte sorun çıkma olasılığı daha yüksek sanırım. ben bunun yerine yeni bir disk ekleyip eski datayı oraya kopyalayıp sonrada kaldırırsam çözüyorum. 

bunun için bana paylaşım hakları ile kopyalamama imkan veren bir kopyalama programı ihtiyacım var.

Gönderildi : 19/09/2017 20:41

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

açtığım konuyu ben cevaplıyorum sürekli ama sanırım küçültme işlemi convert ederek çok zahmetli bir şekilde küçültebiliyorsun baya data var diskte sorun çıkma olasılığı daha yüksek sanırım. ben bunun yerine yeni bir disk ekleyip eski datayı oraya kopyalayıp sonrada kaldırırsam çözüyorum. bunun için bana paylaşım hakları ile kopyalamama imkan veren bir kopyalama programı ihtiyacım var.

Osman bey,

farklı postlar üzerinde sorularınıza cevap alıyordunuz diye hatırlıyorum.

kabaca kontrol ettiğimde cevapsız kalan görmedim. 🙂

her post aynı saat/günde cevaplanamayabilir. 

sorunuzun cevabı farklı postlar içerisinde mevcut, disk küçültme işlemi belirli koşullar ile gerçekleştirilmekte.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/430901.aspx

sizin düşündüğünüz yöntemde bir çözüm.

3. bir disk ekleyip, 2.diskteki verileri birebir kopyalayın, devamında 2.disk için harf atamasını kaldırıp, 3.disk'e aynı harfi atayın.

sistemi yeniden başlattığınızda, 3.disk üzerinde paylaşımlarınız aktif olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2017 02:48

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Osman Bey,

Disk küçültme işlemi platformlarda (HyperV-Vmware) önerilmemektedir. Küçültme sonrası data kaybı yaşayabilrisiniz. Küçültme işlemi için Vcenter Convertor ile convert işlemini yapabilirsiniz. Başarılı bir araçtır.

Ek olarak dosyaları hakları ile dosyalarınızı kopyalamak için robocopy parametrelerini kullanabilrsiniz.

https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc733145%28v=ws.11%29.aspx?f=255&MSPPError=-2147217396

Gönderildi : 20/09/2017 03:27

Paylaş: