Forum

Windows Server dosy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server dosya paylaşım yetki ayarları hk.

21 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
8,589 Görüntüleme
(@erdemyanik)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Windows server 2012r2 kullanıyorum ve dosya paylaşımlarımda grup olarak R/O (read only) ve R/W (read write) ayarlaması konusunda ufak bir yardıma ihtiyacım var.

Belirlediğim klasörün paylaşımını "Everyone" olarak herkese okunacak şekilde açtım.

İçerisindeki paylaşım klasörlerimin R/O ve R/W yetkilerini "Security" sekmesinden ayarladım.

belirlediğim klasörlere istediğim kullanıcı giriyor yada giremiyor, görüyor kopyalama yapabiliyor yada yapamıyor vs.

fakat.

bir excel, word ya da notepad dosyasını sunucu paylaşımın klasörü içerisinden açıp içerisinde değişiklik yapıp kaydettiğinde sunucuya direk kaydedebilmeli

bunu yapma yetkisine sahip iken dosyaların niteliklerini (attributes) değiştirememeli ve dosya yada klasör silememeli.

Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 11/09/2017 13:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

bir excel, word ya da notepad dosyasını sunucu paylaşımın klasörü içerisinden açıp içerisinde değişiklik yapıp kaydettiğinde sunucuya direk kaydedebilmeli

Bunun için yazma yetkisi vermeniz yeterli. Ama yazma yetkisi demek dosya üzerinde değişiklik yapması demektir. Eğer bunu istemiyorsanız office 365 veya sharepoint online gibi bir platform kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2017 13:16

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bunun için yazma yetkisi vermeniz yeterli. Ama yazma yetkisi demek dosya üzerinde değişiklik yapması demektir. Eğer bunu istemiyorsanız office 365 veya sharepoint online gibi bir platform kullanabilirsiniz.

Yazma yetkisi vermeme rağmen dosya'yı kaydet dediğimde "Save As" (Farklı kaydet) penceresi açılıyor.

verdiğim yetki ayarları linkte bulunan resimdedir.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/09/2017 13:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Paylaşıma full control verin. Kim hangi izinlere sahip olacaksa onu security sekmesinden (ekran görüntüsündeki pencere) ayarlayın.

Paylaşıma read verdiğiniz için kullanıcının yazma izni olsa bile dosyayı yazamıyor.

Gönderildi : 11/09/2017 14:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Yazma yetkisi vermeme rağmen dosya'yı kaydet dediğimde "Save As" (Farklı kaydet) penceresi açılıyor.

verdiğim yetki ayarları linkte bulunan resimdedir.

Teşekkür ederim.

o zaman o dosyayı birisi daha kullaıyor demektir, o yüzden size dedim office 365 diye.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/09/2017 14:21

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

windows server 2012r2'de dosya paylaşım durumu özetlemek gerekir ise;

Dosyayı "everyone" olarak paylaşıma açıyorum full yetki ile

security sekmesine "administrator'e" full yetki veriyorum ve "users'a" sadece okuma yetkisi veriyorum.

Tüm devralmaları bu paylaşım klasöründen alacakmış gibi ayarlıyorum ve alt klasörlerim ya da dosyalarım aynı yetkiler ile açılmaya devam ediyor.

Bu kısma kadar sorunum yok.

paylaşım klasörümün alt klasöründe administrator kullanıcısına full yetki veriyorum ve ilgili grup yada kullanıcıya güvenlik sekmesinden, gelişmiş izinlerden

1-klasörü gez/dosya çalıştır

2-klasör listele/veri oku

3-genişletilmiş öznitelikleri oku

4-dosya oluştur/veri yaz

5-klasör oluştur/veri yaz

6-öznitelikleri yaz

7-genişletilmiş öznitelikleri yaz

8-izinleri oku

seçeneklerini seçiyorum

9-alt klasörleri sil

10-sil

11-izinleri değiştir

12-sahipliği al

seçenekleri açık bırakıyorum

olmasını istediğim kısaca bu.

testlerimde gözlemlediğim gibi kullanıcı ayarladığım gibi işlemleri yapabiliyor.

Fakat

paylaşım klasörümün içerisinden çalıştırdığı notepad, wordpad gibi dosyalar üzerinde işlem yapabilmesine rağmen diğer microsoft office, cad vb. dosyaları paylaşım üzerinden çalışıtırdığında "save as" penceresi açılıyor. çalışmalarını sunucuya kaydedemiyor.

kısaca özetlemem gerekirse

kullanıcı paylaşımdan dosya uzantısı ne olursa olsun çalıştıracak ve üzerinde değişiklik yapıp kaydedebilecek fakat ne bir klasör nede bir dosyayı silemeyecek.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/09/2017 14:31

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için çok teşekkür ediyorum Hakan bey, 

yaptığım denemeleri kapalı sistem olarak kendi vm'imde deniyorum.

Gönderildi : 11/09/2017 14:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer bir dosya birisi tarafından açılmış ise diğer kişi onu açar ancak kayıt etmek ister ise save as çıkar, özetle bunu kapalı sistemde yapamazsınız.

Bunun için ne yapabilirsiniz?

Ortak çalışma özelliği olan office programlarında ok yapabilirsiniz, yani office 365 şart değil, bir excel koyarsınız ortak alana, sonra paylaştır dersiniz ancak bu da sadece excel ile sınırlı kalır.

Düşündüğünüz gibi bir ortak alan yapayım herkes istediği gibi dosyaları kullansın olur ama eş zamanlı olmaz.

Gönderildi : 11/09/2017 16:35

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam;

Kapalı sistemden kastım; bir işletme gibi düşünerek kendi sanal test DC sunucumdan diğer sanal client'lara paylaşım yapıyorum.

Ortak paylaşımda sunucu üzerinden, (1 kullanıcı üzerinden) üzerinde değişiklik yapılıp kaydedilebilen dosyalar genelde notepad, wordpad, paint gibi windows ile birlikte gelen programlar. Amacım microsoft office, cad vb. uygulamalarında da aynı şeyi yapsın.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/09/2017 17:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yapar, ama eş zamanlı olmaz, bence sen biraz daha araştır bir şeyi yanlış yapıyorsun ama forumdan zor.

Gönderildi : 11/09/2017 17:08

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

eşzamanlı yapmasına ihtiyacım yok aslında.

Acaba, Server'ın Registrysine ilgili programların dosya uzantıları yazılsa olur mu?

örneğin, ofis sistemini server'a kursam işe yarar mı?

Gönderildi : 11/09/2017 17:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yok bu farklı kaydet genelde yetki ile ilgli bir durum oluyor ama dediğim gibi yapıyı incelemek lazım, uzaktan zor.

Normalde full yetki verdiğinizde bir sorun yok.

Gönderildi : 11/09/2017 17:53

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aslında yapıda bişey yok hocam,

Sıfır sistem, sabah kurulum yaptım, sadece dosya paylaşımında böyle bir sorunla karşılaştım.

acaba, başka bir file sharing servisi felan mı var benim bilmediğim diye düşünüyorum.

file type bazlı yada program bazlı.

Gönderildi : 11/09/2017 18:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yok, basit bir şey ondan dedim buradan zor, yani temel bir şeyi kaçırıyor olabilirsin, demo sanırım istersen yeniden kur.

birde Serkanın makalesi var izinler ile ilgili onu oku derim.

Gönderildi : 11/09/2017 18:46

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende bir şeyi gözümden kaçırdığımı düşünüyorum,

makalelerin hepsini güzelce inceledim.

güvenlik sekmesinin gelişmiş butonu ile açılan penceresinde ilgili kullanıcımın yetki özelliklerinin temel izinlerinde değiştirme yetkisi verdiğimde silme yetkisini beraberinde geliyor, fakat ben kullanıcımın değiştirme yapmasını istiyorum ama dosya yada klasör silmesini istemiyorum.

windows server 2012+2012r2 ve 2016'da nereden baksanız 3-4 gündür bu konu ile uğraşıyorum.

poliçeleri paylaşım servislerini felan bayağı kurcaladım fakat sonuca ulaşamadım.

yoksa server'larda böyle bir özellik mi yok.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/09/2017 19:33

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

iyi akşamlar ya da iyi geceler hocam.

windows server 2012 + 2012r2 + 2016'daki sorunumu sanırım kısmen çözdüm.

bir kullanıcının kendi kopyaladığı dosyalar üzerinde değişiklik yapabilmesi için "creator owner" isimli kullanıcıyı ekledim.

herşey gayet güzel, verdiğim yetkiler ve eklediğim "creator owner" (tam yetkili) kullanıcısı ile kullanıcılar klasör, dosya oluşturuyorlar, klasör dosyaları görebiliyor ve çalıştırabiliyorlar ve sunucu üzerinden çalıştırdıkları kendi oluşturdukları yada kopyaladıkları dosyalar üzerinde değişilik yapıp kaydedebiliyorlar

fakat ufak bir sorunum daha var.

paylaşımlarım içerisinde belirlediğim kullanıcılarım ortak dosyamda hiç kimsenin silmemesi gereken birkaç *.cad, *.xlxs dosyalarım mevcut ve kullanıcılarım sunucu üzerinden bu dosyaları görebiliyor, çalıştrabiliyor ama üzerinde değişiklik yapıp kaydedmiyorlar.

son olarak bu konuda ufak bir yardım lütfen.

Gönderildi : 12/09/2017 02:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Konu çok karışmış sanki, çünkü ben bile nereden nereye geldiğimiz pek anlamadım, sonra dedim ki postu bir baştan okuyayım ama zaten başında böyle bir şey yazmışsın

Belirlediğim klasörün paylaşımını "Everyone" olarak herkese okunacak şekilde açtım.

İçerisindeki paylaşım klasörlerimin R/O ve R/W yetkilerini "Security" sekmesinden ayarladım.

Yani paylaşım izinleri read iken zaten yazma yetkisi olmaz, ama sanırım o kısımları geçtin ki buralara kadar geldin.

Daha sonra ise silme izni olmadan yazsın çizsin gibi bir isteğin olmuş ki bunu daha sonra paylaştığın için şimdi fark ediyorum, aslında atladığın bir şey var derken sanırım kafandakini bize tam detaylı anlatmamışsın.

Çözdüm dediğin şey aslında tam yetki vermek, bu çözüm değil bence.

Diğer soruna gelince, kullanıcıların ortak alanda izinleri olmasaydı ki varmış bunu görmeleri normal, sen görmesinler istiyorsan okuma izni vermemen gerekli, ama bu tabiki yeterli değil, öncelikle okuma izni olmasın, bu durumda görecektir ama okuyamayacaktır. Okuyamamasına rağmen göremesini istiyorsun sanırım çünkü hem okusun hem görmesin olmaz.

Özetle, örneğin ortak alanda 30 klasör var, 20 müdürlük veya servis var herkes yetkili olduğu klasörü görsün istiyorsan access base enumartion özelliğini aktif etmen lazım

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dd772681(v=ws.10).aspx

https://blogs.technet.microsoft.com/askds/2016/09/01/access-based-enumeration-abe-concepts-part-1-of-2/

Gönderildi : 13/09/2017 02:10

(@erdemyanik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Anlatım bozuklukları var ise özür dilerim hocam.

Durum aslında kısaca şu, 10 kişilik bir kullanıcı sayım olduğunu farz ederilm, paylaşımda bulunan bir dosyamı, gerekli kullanıcılarım görsün (herkes değil), okusun, çalıştırsın, değiştirsin, kaydetsin fakat silemesin istiyorum.

dosyayı kaydederken paylaşımdan açtığı yere kaydetsin, farklı kaydet penceresi çıkmasın istiyorum.

not: şimdi paylaştığınız linkleri inceleyeceğim.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/09/2017 00:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle bunun için bir paylaşım açıyorsunuz, paylaşım içerisinde ise ilgili departmanlar için klasörler açıyorsunuz, sonra her bir departman klasörüne yukardan izin ALMA diyorsunuz ki istediğiniz gibi izinleri ayarlayın

Sonra buraya yöneticilere tam hak verin, ek olarak kalan hakları silin, ve bu örneğin muhasebe klasörü ise muhasebe grubuna izin verin, tek tek kullanıcı izni vermek doğru olmaz ve genelde tavsiye edilmez. Mutlaka istisna durumlar olacaktır, örneğin muhasebe grubundaki birinin silme yetkisi oalcaktır o durumda bireysel izin verebilirsiniz.

Okuma, yazma, değiştirme vb izinleri verin ama silme vermeyin.

Bu arada paylaşımda everyone full verebilirsiniz çünkü zaten ACL tarafını sıkı tutuyorsunuz.

İzni olmayan klasörlerin görünmemesi için ise dediğim gibi ABE açık olmalı sunucu üzerinde.

Gönderildi : 14/09/2017 22:13

Sayfa 1 / 2
Paylaş: