Forum

HP server disk arız...

Bildirimler
Hepsini Temizle

HP server disk arızası

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,913 Görüntüleme
(@mehmetozen)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, bizde HP G6 model üzerinde xencenter kurulu bir server bulunmakta. Bu serverda 4 adet 300 GB Sas disk bulunmakta ve bunlar kendi aralarında tahminimce raid5 yapısına sahip.(tahminimce diyorum çünkü sorunlardan ötürü bakamadım) .Sorun şu , bu disklerden iki tanesi turuncu ışık hatası verdi bu hatadan sonra xencenter üzerinde çalışan 8 adet sanal serverin 4 tanesi mavi ekran verdi ve diğer 4 tanesi çalışmaya devam etti. Daha sonra makinedeki disklerin durumunu öğrenmek için restart ettikten sonra calisan diğer 4 sunucuda hata verdi. Biz arızalı iki diskide değiştirerek sunucuyu restart ettik ve online düzelt seçeneği ile başlattık . Bu işlemden sonra 2 sanal sunucu tekrar calisti. Su anda yeni takdigimiz disklerde hem yeşil yanıyor hemde turuncu düzenli yanip sönmekte. Sorum şu bu disk onarım işlemi ne kadar sürebilir ve işlemin sonunda başarılı olma şansı nedir.?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/09/2017 21:29

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1456
Noble Member

raid 5 ise , toleransı 1 disk demektir , iki gittiyse normalde raid çökmesi gerek raid 5 için konuşuyorum , mutlaka bir süre veriyordur.

raid 10 olacağını sanmıyorum 4 disk ile raid 10 olsa yine aynı , beklemek gerek

Gönderildi : 11/09/2017 01:58

(@mehmetozen)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Açıkcası benim kafamı karıştıran , diskleri taktıktan sonra 2 sanal sunucunun tekrar çalışması oldu. Şu anda 3 gün bitti ve yeşil ışık ve turuncu ışık birlikte yanmaya devam ediyor. Bu süreç bitene kadar beklemelimiyim ?

Gönderildi : 11/09/2017 17:01

(@ErdemKara)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Bu kadar uzun sürmemesi gerekiyor Hp ile konuyu görüşebildinizmi? kurumsal bir destek almanız gerekebilir sununcuların backupı vardır umarım...

Gönderildi : 11/09/2017 18:41

Paylaş: