Forum

MSSQL En İyi Perfor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MSSQL En İyi Performans İçin Nasıl Yapılandırılmalı?

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
1,577 Görüntüleme
(@VahapOc)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Farklı bir yerde defaultta kurduğum yapıyı yeni kurgulayacağım yapıya taşıyacağım.
Ancak SQL yapılandırmasını default yapmak istemiyorum. Bunun için best performance için kendime sormam gereken sorular ne olmalı?

Örneğin MySQL'de buffer_pool_size, thread_cache/stack, query_cache vs. performans için önemli detaylar.
MSSQL konfigürasyonunda da dikkat edilmesi gereken detaylar neler?

Şu kısımları atlıyorum:

1. Ram, cpu (core,ghz vs.), diskin türü (ssd, sas vs.), disk I/O limiti, internet hızı (lan mı fiber channel mı?)
2. İşletim sistemi-MSSQL Versiyonu.
3. Tempdb konfigürasyonu. (Number of files, autogrowth değer, initial size değeri.)
4. Her file için ayrı diskler oluşturulmalı mı? (Tempdb için farklı disk, data için farklı disk, log için farklı disk.)
4. SQL max-min memory değeri, SQL timeout değeri.
5. Cost threshold for Parallelism değeri.
6. MSSQL anlık ortalama numberofconnection değeri? (Alwayson yapısı kurgulamam gerekli mi sorusunu sorduğumda kendime sorduğum sorulardan biri.)

Bu sorulara ekleyeceğim sorular neler olmalı?

Bu soruları yöneltmeden önce Yavuz Bey'in aşağıdaki makalesini ve pek çok best practice dökümanı inceledim.

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2017/02/05/sql-server-2016-kurulum-ve-konfigurasyon.aspx

Gönderildi : 08/09/2017 17:56

(@VahapOc)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Buffer pool için extension kullanacaksanız, ssd disk üzerinde yapmanız iyi olur.

Query cache leri için belirli zamanlarda temizlenebilir ama izlenmesi gerekir.

Server level performans ayarlarını yaptıktan sonra, database leveldaki sorgulara bakmak gerekir, performans izleme ve takibin sonu yok 🙂

Cevabınızı geç gördüm ama tam da dediğiniz adımları uygulayarak canlıya almıştım.
Şu ana kadar problemsiz çalışmayı sürdürüyor. Bakalım ne zaman teklemeye başlayacak. 🙂 Zabbix üzerinden de monitör ediyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/11/2017 03:24

Paylaş: