Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V üzerinde vdisk için shrink vs. compact??

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
927 Görüntüleme
(@MelihEnginEskier)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bir vdiskin boyutunu küçültmeyi amaçladığımızda shrink veya compact, birini diğerine tercih etmemizdeki etkenler tam olarak nelerdir?

Gönderildi : 18/08/2017 13:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Dinamik olarak genişleyen bir diskiniz olduğunu düşünün.
Bu disk içerisinde 10 gb boyutunda data olduğunu düşünelim.
Diske ilave olarak 50 gb veri yazıp sildiniz diyelim.
Disk boyutu 60 gb olacak ancak 50 gb veri sildiğiniz için 10 gb olması gerekir.
Diskte bu durum böyle gözükür ancak sanal diskin tutulduğu alanda hala 60 gb alan kaplamaya devam eder.
Diskin kapladığı alanın 10 gb boyutuna düşmesi için compact yapmanız lazım.

Kısaca Compact içinden veri yazılıp silinen sanal diskin sıkıştırılmasını ve fiziksel alanda gerçek boyutu kadar yer kaplamasını sağlar.ka

Shrink ise 250 gb olarak tanımladığınız sanal diskiniz olduğunu düşünün.
İleride bu diskin çok olduğunu aslında 50 gb bir diske sahip olmanızın işinizi göreceğini düşünün.
Diski ufaltıp sistemde 50 gb olarak tanımlamak için shring işlemi yaparsınız.

Kısaca shring büyük olan ancak kullanılmayan diskin küçültülmesidir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/08/2017 13:50

(@MelihEnginEskier)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Shrink dolu bir diskte yer açmak için de işlev görüyor sanırım. 260 gB vdiskimiz var. Vdisk i offline edip shrink ettiğimizde shrink etmeden 10 gB boş alan varsa şimdi daha çok yerimiz olacak. Sizin ifadenize göre vdisk in boyutu değişiyor ve ufalıyor. Yoksa shrink ettiğimizde bölmüş mü oluyoruz? Boş alan ikinci bir volume mu oluşturuyor?

Gönderildi : 18/08/2017 14:51

(@MelihEnginEskier)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Compact'ı bizim şirkette Cenap hocamıza danıştım. Bir dezavantaj demedi ama bir yönünden bahsetti açıklarken. Compact edilen vdisk komple sıkıştırılmış oluyor. Yani datanın yazılmadığı boş alanlar da datayla beraber sıkıştırılıyor. Bu yüzden compact yöntemiyle silinen yer kadar compact sonrası ufalmıyor vdisk. Bu boş alanlar kullanılmaz hale geliyor ve expand etmeye devam ediyor.

Bu durumda dynamically expanding için compact yöntemi fixed vdisk için shrink işlemi önerilir diye bir genelleme yapabilir miyiz? Yoksa dinamik vdisklerin de shrink edildiği oluyor mu?

Gönderildi : 18/08/2017 14:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2013/05/05/hyper-v-virtual-hard-disk-kucultme-genisletme-donusturme-ve-sikistirma-islemleri.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/08/2017 15:05

(@MelihEnginEskier)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Makale için teşekkürler. Shrink işlemini diskmgmt.msc'den fiziksel bir diske uygulanan shrink işlemi gibi düşünmem yanlış oldu.

Compact işlemi öncesinde defragment sonrasında Microsoft'un precompact.exe veya sdelete.exe'yi çalıştırmanızı tavsiye ederim. Vdisk üzerindeki zero-fill'leri siliyor bu tool'lar.

(Vdisk sürücü harfinin C: olduğunu düşünürsek...)

sdelete.exe -z c:

precompact.exe -SetDisks:c

Gönderildi : 18/08/2017 18:12

Paylaş: