Forum

DHCP ip dağıtmıyor ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP ip dağıtmıyor sonra 2-3 kez relogdan sonra düzeldi.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,195 Görüntüleme
(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Üstadlar,

Çalışmakta olan DHCP, yeni kurmuş olduğum pc yi ekleyince ip dağıtmadığını fark ettim. Ondan 1 saat önce ise yine locale yeni bir bilgisayar taktığımda ip vermişti. DHCP servis lerini 2-3 kez restart ettim. Yine olmadı. Serverı kapatıp açtım yine olmadı. Pc yi localden kopartıp yeni ip verdim. Yine olmadı son kez serverı restart ettim olmasa bırakacaktım ki DHCP ip dağıtmaya devam etti. Şimdi sorun düzeldi gibi gözüküyor fakat bu seferde her zamanki RDP ile bağlandığım servera aynı localdeki pc ile erişim sağlayamıyorum. İsminide pingliyor ip sini de pingliyor ama uzakbağlantı yapamıyorum. Kafayı yedirttecek bana. Acaba neden olmuş olabilir konu ile ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 12/08/2017 19:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

DHCP server ile aynı ip yi alan bir makine ortama girmiş olabilir, veya ortama adsl modem gibi bir DHCP daha girmiş olabilir, bundan dolayı dengesizlik olmuş olabilir, bu tür durumlarda DHCP loglarına bakmanız gerekli.

RDP için ise telnet client kurun istemci makineye RDP Yapmak istediğiniz makineye ping atabiliyorsanız birde 3389 nolu portu deneyin

telnet x.x.x.x 3389

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/08/2017 01:53

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

en basit hali ile havuzda boşta ip kalmamış veya kullandığınız switch tarafında sorun yaşamış olabilirsiniz.

bu durumda dhcp ve switch loglarını incelemenizde fayda var.

Hakan hocanında belirttiği gibi ağda kontrolünüz dışında farklı bir dhcp server var ise, önlem almanız faydanıza olacaktır.

bkz.  http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2015/10/11/dhcp-snooping-ve-yapilandirma-adimlari.aspx

rdp sorunu ile ilk sorununuzun ilişkisi olmayabilir, ilgili host üzerinde rdp ve fw yapılandırmasını kontrol etmenizi öneririm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/08/2017 03:35

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. DHCP dağıtmasını istediğim farklı bir cihaz var onu aktif kullanıyorum fakat oda ip dağıtmıyor. Yani Acces Point var ama ip dağıtmıyor tüm ip ler server üzerinden dağıtılıyor. Boş da bi dünya ip var daha yeni kurulum yapıyoruz firmayı.

Makaleyi inceleyeceğim çok teşekkür ederim. 

RDP bağlantısını da test edeceğim tekrardan ilk sınama çıktısı alıp almadığını deneyeceğim. Sonuçları bildireceğim. 

Gönderildi : 14/08/2017 11:59

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli Hocalarım,

Şimdi bi kaç test yaptım çözümlediğim kadarıyla DHCP de filtrelemeleri aktif ettiğim zaman Deny ve Allow kısmını DHCP İp dağıtmayı bırakıyor. 

RDP bağlantısı yapılmamasının sebebi ise komik bir durum ama serverın firewall u aktif olduğu için blokluyormuş 🙁 

Şuan için sorunu düzelttim ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/08/2017 14:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Bilgi ve geri dönüş için teşekkür ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 15/08/2017 00:36

Paylaş: