Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu üzerindeki HDD Şifreleme

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
516 Görüntüleme
(@mcanli)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Plesk kurulu ve üzerinde 150+ site datacenter içierisinde çalışan bir sunucu mevcut (Windows 2008 R2).

Sadece bir domain için yüklü miktarda (4-6 TB) alan gerekmekte. Bu domaini Plesk den bağımsız IIS üzerinde çalıştırıp, ona ayrılmış olan HDD nin içindeki bilgilere erişimin direk olmamasını istiyoruz. Yani sunucuya bağlanan bir kullanıcı (Administrator da olsa) bu HDD içindeki verilere ulaşamayacak.

Windows 2008 üzerinde Bitlocker ile bu sorunu çözebilir miyiz? Eğer Bitlocker ile HDD erişimini sınırlandırırsak ISS domain e ait dosyalara erişip web sitesi hizmetini bu şifrelenmiş HDD üzerinden verebilir mi?

Gönderildi : 31/07/2017 21:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32964
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Evet Bitlocker işinizi görür, bu durumda recovery key i güzel saklayın yeter.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2017 13:03

(@mcanli)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Şöyle bir durum söz konusu şu an için 500 GB alan yeterli oluyor ancak 1 yıl sonra belki 1 TB veya 4 TB alan gerekecek. Google Storage kullanmak daha mantıklı geldi bu durumda.

Google Storage fiyatlandırma bölümünde 

Kafama takılan soru şu oldu. Her ay 13 USD ödeme yapıldığında bu 500 GB lık veri saklanacak mı ve bu verinin kullanımından kaynaklanan bandwidth'e bir ekstra maliyet gelecek mi? yoksa bu ücreti ödedikten sonra verileri ekstra bir ücret olmadan sınırsız olarak kullanabilecek miyiz?

Saygılarımla...

Merhaba,

Evet Bitlocker işinizi görür, bu durumda recovery key i güzel saklayın yeter.

Gönderildi : 05/08/2017 19:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Google benim uzmanlık alanım değil bu nedenle yorum yapamıyorum ne yazık ki. Zaten AWS ve Google ın en büyük sorunu yeterli uzman yok bu konuda.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/08/2017 15:13

(@mcanli)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim ilginiz için. Google Cloud hizmetlerinde 300 USD kredilik bir hesap açmanıza izin veriyor. Dolayısyla bu bakiye ile kendinimiz deneyimleyip maliyetlerini de öğrenmiş olacağız. 🙂

Google benim uzmanlık alanım değil bu nedenle yorum yapamıyorum ne yazık ki. Zaten AWS ve Google ın en büyük sorunu yeterli uzman yok bu konuda.

Gönderildi : 06/08/2017 17:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Teşekkür ederim ilginiz için. Google Cloud hizmetlerinde 300 USD kredilik bir hesap açmanıza izin veriyor. Dolayısyla bu bakiye ile kendinimiz deneyimleyip maliyetlerini de öğrenmiş olacağız. 🙂

Güzel mantık, bu arada kullanıcı adınız geçerli değil, hesabınızın kapatılmaması için info ya mail atıp gerçek isminizi söylerseniz değiştirsinler.

Gönderildi : 07/08/2017 20:42

Paylaş: