Forum

SQL Server 2012 ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2012 ve Ram Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,916 Görüntüleme
(@AlperenAlpa)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

22 Gb boyutunda sql dosyası çalışıyor ve sürekli yeni kayıtlar giriliyor,listeleniyor,düzenleniyor. Bugüne kadar SQL Server çalışırken %30 max ram yiyordu. Şimdi ise %90 boyutlarında oluyor. Sql server uygulamasını hizmetlerden kapatıp tekrar açtığımda herşey normal ama 10 dakika içerisinde tekrar şişiyor. Dolayısıyla sistemi kastırıyor. Aktif 110 kullanıcı işlem yapıyor. Önceden böyle bir sorun yoktu. Sebebi ne olabilir ? 

Gönderildi : 13/07/2017 11:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Konu çok kez konuşuldu. 

Sql ram yiyen bir uygulama.

Siz 100 gb ram verseniz hayır demez. Ram miktarını kendisine depolar ve işlemleri hızlı yapmak için bunu kullanır.

Ancak bunu isterseniz limitleme yapabilirsiniz.

http://www.yavuzfilizlibay.com/sql-server-2016-kurulumu-ve-konfigurasyonu/  35 numaralı resimde gösterilmekte.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/07/2017 12:27

(@AlperenAlpa)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet ancak 3 yıldır çalışan bir sistemde böyle bir sıkıntı yoktu. 3 gündür sıkıntı yapmaya başladı. Ram limiti verilmişti ancak limite ulaştımı sürekli aynı limitte kalıyor boşaltma olmuyor. Sistem sürekli kitleniyor o zaman

Gönderildi : 13/07/2017 14:00

(@www-rizasahan-com)
_

Ram limiti yine verebilirsiniz. Ancak erişim sayısı üzerinde dönen kayıt oranı v.s. önemli.

Normalde SQL üzerinde db boyutunun %150si kadar yani 50 gb db var ise ideal olan 75 GB ram vermek.

Siz bence biraz kaynakları arttırın.

Ayrıca çok sorun oluyorsa perfmon ile disk ve ram durumuna bakın. Sorun bunlarda değil derseniz veritabanı yapısını incelemek lazım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/07/2017 16:03

(@AlperenAlpa)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncede Windows Server 2008 yüklü durumda çalışıyordu. Şuan windows 7 üzerine kurulmuş bir sql server yapısı oluşturulmuş . Bu bir etken olabilir mi ?

Gönderildi : 13/07/2017 17:05

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143506(v=sql.110).aspx  burada görüldüğü gibi destek konusunda sıkıntı yok.

Anak windows 7 işletim sistemi artık tarih oldu. Güvensiz bir sistem kullanmak yerine Windows 7 makinanın imajını alın.

Windows 7 den windows 10 a ücretsi geçiş hakkını kullanarak sistemi güncelleyin. Bundan sonra sql tarafında  sorıun yok ise eğer Sql güncellemelerinide kontrol edin service pack yamalarını kontrol edin. Sonra çalışıtırın bakalım durum ne olacak?

Gönderildi : 13/07/2017 18:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

22gb ve 110 kullanıcın aktif kullandığı bir db server için, w7 tercihi size sürekli darboğaz oluşturacaktır.

sebebi noktasında, amacı böyle bir hizmeti vermek değil.

sql ram limitini yapılandırırken, os tarafının ihtiyacı olan kaynağıda ayırmalısınız.

aksi halde, os,sql ve diğer servis/uygulamalar için ciddi performans kayıpları oluşacaktır.

sql kaynak kullanım için, disk/ram/cpu değerlerini gözlemlemelisiniz, ancak en önemli nokta uygulamanız tarafında gerçekleştirilen operasyonlar.

küçük ve doğru optimize edilmemiş bir sorgu, büyük sorunlara yol açabilir, geliştirici takımı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2017 22:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Ancak windows 7 işletim sistemi artık tarih oldu.

Hocam,

windows 7'yi direk ümitsiz vaka yapmışsın. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2017 22:12

(@www-rizasahan-com)
_

Ancak windows 7 işletim sistemi artık tarih oldu.

Hocam,

windows 7'yi direk ümitsiz vaka yapmışsın. 🙂

Hocam penetrasyon teslerinde çok açık veriyor. Biz komple bıraktık neredeyse. Zaten bir uygulama windows 10 üzerinde çalışıyor ise bedava geçiş en güzeli yararlanmak değilmi 🙂

Gönderildi : 14/07/2017 11:29

Paylaş: