Forum

sunucuya 2 farklı n...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sunucuya 2 farklı ns atamak

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,184 Görüntüleme
(@FarukYetkin)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşalar,

Aranıza yeni katıldım, gerçi uzunca süredir aradığım bilgiyi forumda aratıp bulup çözüme ulaşıyordum dolayısı ile üye olma ihtiyacı olmuyordu. gel gör bu seferki konuyu bulamayınca ye olup sorma ihtiyacı duydum.

Durum şöyle 2 müşterim için malum alman firmadan i7-6700, ssd, 64gb ram li yeni bir sunucu kiraladım. serverin ücretini ortak ödeyecekler. serveerin ayarlaması yazılımı kurulumu herşeyin hallediyorum buraya kadar tamam mesele burdan sonra başlıyor.

2 kişide kendi sitelerinin reverse ns yapılarak bulunmamasını istiyor. senaryoya göre istenilen...

1. kişinin 8-10 sitesi var bunlar ns1-2.aliveli.com dan çözümleniyor.

2. kişinin 35 tane sitesi var bunlarda ns1-2.ahmetmehmet.com dan çömzümleniyor.

ben 2 sini birleştirelim başka bir adres olsun ordan çıksın dedim ama reverse yapılınca aynı sunucuda barınan tüm siteler bulunabiliyor.

yani sitelerin tümü aynı sunucuda barınacak ama bi şekilde 2 müşterinin siteleri reverse yapınca 2si bir arada çıkmayacak. 2 farklı ns olacakki aynı reverse kaydında tüm siteler bir arada çıkmasın.

ns ile yada başka bir yöntemle bunu nasıl yapabilirim ? 2 müşterinin sitelerinin aynı serverde barındığı anlaşılmayacak şekilde ??

şimdiden ilginize cevaplarınıza çok tşk ederim. izmir sıcağında uğraşmaktan beynim ayndı artık..

herkese kolay gelsin..

Gönderildi : 01/07/2017 21:28

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

İster herbirene ayrı ip tanımlayarak name serverleri oluşturunuz ister her domaine ayrı ns oluşturup dns servere tanımlayınız.

Adreslerin çıkmasını istemiyorsanız ayrı iplere tanımlamanız lazım. 

Kişisel bir olay

Gönderildi : 01/07/2017 22:52

(@FarukYetkin)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

yanıtınız için tşk ederim.

şu an içni 3 adet ip adresimiz var. şu şekilde tanımlama yapsam olurmu..

ns1.adresbir.com -> 136.243.150.101

ns2.adresbir.com -> 136.243.150.102

diğer ns yi aynı ip adresine taanımlayabilirm değilmi..

ns1.adresiki.com -> 136.243.150.103

ns2.adresiki.com -> 136.243.150.103

yoksa önemli birşeyse ek bir ip daha alayımmı ? ip nin birine (136.243.150.102) SSL atacam sorun olmaz sanırım....

İster herbirene ayrı ip tanımlayarak name serverleri oluşturunuz ister her domaine ayrı ns oluşturup dns servere tanımlayınız.

Adreslerin çıkmasını istemiyorsanız ayrı iplere tanımlamanız lazım. 

Gönderildi : 02/07/2017 02:39

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Her ip adresine ikişertane ns tanımlayınız örnek birinciadres için ns1 ve ns2 101 ip adresi ns3 ve ns4 102 ip adresi ve diger ip adresi uçin ns1 ve ns2 içir 103 nolu ip adresini kullanınız. Yapılanmayı doğru yaparsanız bir sıkıntı olmaz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 02/07/2017 15:41

Paylaş: