Forum

hetzner de ESX altı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hetzner de ESX altına kurulacak linuxu internete bağlama

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,738 Görüntüleme
(@AlisanALACAM)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Hetznerde dedicated sunucum mevcut. içerisinde ESX kurulu. Yeni bir linux makine açıyorum. Kurulum aşamasında network ayarlarını yapılandırma kısmını bir türlü geçemiyorum. ip adresim belli ve hetzner arayüzde bu ip adresi üzerine gelince gateway ve netmask da belli. Fakat bir türlü ne yapabileceğimi bulamadım. Reverse DNS kısmına birşey mi yazmalıyım yoksa farklı birşey mi yapmalıyım?OVH da makineleri mac adresi ile bağlayabiliyordum ama hetzner çok farklı geldi. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/06/2017 10:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Geçemiyorum ne demek?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2017 21:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

ESXI routing yapmadığı için  aşağıda  yazağım alternatif yöntemler ile çözüm sağlayabilirsiniz. 

1=) Hetzner'den yeni bir ip  satın alıyorsunuz . Robot panelde ilgili sunucuyu seçip  Servers/IPs  paneline giderek satın aldığınız ipnin yanındaki  SEPARATE MAC e tıklıyorsunuz  size bir mac  adresi veriyor bu mac  adresi ile  kurdugunuz  sanal  sunucu o ip adresi ile  internet  çıkışını  yapıyor. Bu yöntem her yeni vm için yeni ip adresi  gerektirir ve  sunucu tamamen  dış dünyaya  açık olur .

2=) Yukarıda   belirttiğim  yöntem ile  kurdugunuz  Sanal Sunucuyu ( Ben Pfsense  tercih  ediyorum ) Linux based bir  firewall veya Fortigate vb bir  Utm in Sanal versiyonu olarak  kuraabilirsiniz. Kurduktan Sonra Yeni bir vmnetwork olusturup bu  network u internal  olarak Firewall ınıza  bağlayıp  yenı  olusturdugunuz Vmlere de  bu internal vmnetwork tan ethernet  ataması  yaparak internet  çıkışını  VM <---->Firewall <---> HETZNER SATIN ALINAN YENI IP   olarak  sanal sunucularını  internete  çıkarır  servis  vereceği portları  Firewall uzerınde  yönlendirerek  çalışabilirsiniz.

3=) Server 2012/2016 kurup Hyper-V ve RRAS  kurulumunu  yaparsanız. Hyper-V üzerinde İnternal bi vSwitch olusturup Server uzerinde NAT  ayarlamaları yaparak sanal  sunucularınızı   VM<---->WIN SERVER <-----> HETZNER IP  olarak internete  çıkarabilirsiniz . Bu model de  yeni bir ip  almanıza  gerek  olmaz ve Sanal  sunucularınızda  çalışan servis  portlarını da  windows  server uzerınden  port  yonlendırmesı  yaparak  internete  açabilirsiniz.

Merhabalar.

Hetznerde dedicated sunucum mevcut. içerisinde ESX kurulu. Yeni bir linux makine açıyorum. Kurulum aşamasında network ayarlarını yapılandırma kısmını bir türlü geçemiyorum. ip adresim belli ve hetzner arayüzde bu ip adresi üzerine gelince gateway ve netmask da belli. Fakat bir türlü ne yapabileceğimi bulamadım. Reverse DNS kısmına birşey mi yazmalıyım yoksa farklı birşey mi yapmalıyım?OVH da makineleri mac adresi ile bağlayabiliyordum ama hetzner çok farklı geldi. Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/07/2017 01:30

(@RESULGENC)
Gönderiler: 5
Active Member

hocam merhaba 1. seçenek deki işlemleri adım adım anlata bilirmisiniz.aldığım mac adresini nereye tanımlayacağım sanal sunucu da statik ip tanımlayacakmıyım.fiziksel sunucuda her hangi bir yönlendirme vs.. işlem yapacakmıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

Gönderildi : 01/07/2017 23:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

@RESUL GENC  baska bir postta problemi çözmüş olduğunuzu  belirtmişssiniz  postu okuyanlar  için Vmware veya Hyper-V üzerinde Virtual Switch oluştururken Public IP'nin  olduğu  Ethernet  kartını  seçer isek Oluşturacagınız Vm de Mac  adresini Static  yaparak HETZNER'in size  atadığı Mac  adresini  girmeniz  yeterlidir Sunucuyu  otomatik te  bıraksanız da HETZNER den  satın aldıgınız Additional Public ipyi VM  otomatik  olarak  alacaktır.

Windows Server üzerinde Hyper-V rolü  yüklü ise Virtual Switch Manager a  giriyoruz Yeni Switch olusturup INTERNAL ( Virtual Sw adını da INTERNAL yapıyoruz ) olarak  seçiyoruz . Server üzerinde de yeni  Virtual Ethernet  oluşacaktır ip  adresi  olarak 192.168.1.1 ve  subnet MAsk 255.255.255.0 veriyoruz .Default Gateway kısmını  boş bırakıyoruz. Server uzerınde RRAS  kurulumu yapıyoruz . NAT ayarlarında INTERNAL olanı ekleyip Private İnterface  olarak seçiyoruz. Sonrasında Public IP mizin  olduğu Ethernet'i NAT ayarlarına  ekleyip Public interface ve Enable NAT onay  kutucuklarını  işaretliyoruz. Artık Sanal  sunucu  oluştururken Network Kartını INTERNAL  Switch  olarak  belirtip ip  adresine de 192.168.1.X Subnet Mask 255.255.255.0 ve Default GW olarak 192.168.1.1 i vererek Hyper-V Hostunun Public ip  adresini  kullanarak  İnternete  çıkmasını  sağlayabilirsiniz. ( HETZNER'den 2. IP ADRESI  SATIN ALMADAN ) Hatta NAT  ayarlarında Public  olarak  seçtiğiniz  interface'e  çift  tıklayarak  açılaln  kutucukta SERVICE and PORTS  kutucugundan port  yönlendirmesi  yaparak VM'leriniz  üzerinde  çalışan servisleri  internete de  açabilirsiniz.

Vmware  kullanılan bir  sistemde ise HETZNER den ADDITIONAL IP satın alıp bu ip ile PFSENSE vb bir Firewall çalıştırıp internal bir Vswitch oluşturup NAT ve  port  yönlendirmeyi PFSENSE veya Firewall uzerinde  yapıp  birden  fazla  sanal sunucuyu aynı ip  uzerınden  internete  çıkarmanız da  mümkün

hocam merhaba 1. seçenek deki işlemleri adım adım anlata bilirmisiniz.aldığım mac adresini nereye tanımlayacağım sanal sunucu da statik ip tanımlayacakmıyım.fiziksel sunucuda her hangi bir yönlendirme vs.. işlem yapacakmıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

Gönderildi : 02/07/2017 03:22

(@SelahattinKOCAK)
Gönderiler: 2
New Member

Selamlar ;

@RESUL GENC  baska bir postta problemi çözmüş olduğunuzu  belirtmişssiniz  postu okuyanlar  için Vmware veya Hyper-V üzerinde Virtual Switch oluştururken Public IP'nin  olduğu  Ethernet  kartını  seçer isek Oluşturacagınız Vm de Mac  adresini Static  yaparak HETZNER'in size  atadığı Mac  adresini  girmeniz  yeterlidir Sunucuyu  otomatik te  bıraksanız da HETZNER den  satın aldıgınız Additional Public ipyi VM  otomatik  olarak  alacaktır.

Windows Server üzerinde Hyper-V rolü  yüklü ise Virtual Switch Manager a  giriyoruz Yeni Switch olusturup INTERNAL ( Virtual Sw adını da INTERNAL yapıyoruz ) olarak  seçiyoruz . Server üzerinde de yeni  Virtual Ethernet  oluşacaktır ip  adresi  olarak 192.168.1.1 ve  subnet MAsk 255.255.255.0 veriyoruz .Default Gateway kısmını  boş bırakıyoruz. Server uzerınde RRAS  kurulumu yapıyoruz . NAT ayarlarında INTERNAL olanı ekleyip Private İnterface  olarak seçiyoruz. Sonrasında Public IP mizin  olduğu Ethernet'i NAT ayarlarına  ekleyip Public interface ve Enable NAT onay  kutucuklarını  işaretliyoruz. Artık Sanal  sunucu  oluştururken Network Kartını INTERNAL  Switch  olarak  belirtip ip  adresine de 192.168.1.X Subnet Mask 255.255.255.0 ve Default GW olarak 192.168.1.1 i vererek Hyper-V Hostunun Public ip  adresini  kullanarak  İnternete  çıkmasını  sağlayabilirsiniz. ( HETZNER'den 2. IP ADRESI  SATIN ALMADAN ) Hatta NAT  ayarlarında Public  olarak  seçtiğiniz  interface'e  çift  tıklayarak  açılaln  kutucukta SERVICE and PORTS  kutucugundan port  yönlendirmesi  yaparak VM'leriniz  üzerinde  çalışan servisleri  internete de  açabilirsiniz.

Vmware  kullanılan bir  sistemde ise HETZNER den ADDITIONAL IP satın alıp bu ip ile PFSENSE vb bir Firewall çalıştırıp internal bir Vswitch oluşturup NAT ve  port  yönlendirmeyi PFSENSE veya Firewall uzerinde  yapıp  birden  fazla  sanal sunucuyu aynı ip  uzerınden  internete  çıkarmanız da  mümkün

Merhabalar bende hetznerden sunucu aldım fakat bir türlü block ip adreslerini internete çıkaramadım.Sunucuya esxi kurdum fakat pfsense ve esxi switch olayını bir türlü çözemedim.Yaklaşık 1 haftadır geceli gündüzlü uğraşıyorum ama çözemedim.Cumhur bey bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Ücretli Destek almaya çalıştım fakat desteği veren kişide yapamadı.

Gönderildi : 15/06/2018 06:17

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhabalar.

Teşekkürler.

Hocam merhaba; Bir video yapmıştım bu durum ile ilgili umarım işini görür, Kolay gelsin.
VMwareTV Video

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/07/2018 11:58

Paylaş: