Forum

Active Directory: &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory: "dfs replication: Sistem olası bir güvenliği aşma girişimi algıladı"

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
591 Görüntüleme
(@SelimSOMAR)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

İyi günler.
Windows Server 2008 R2 Standart işletim sistemine sahip server bilgisayarımızda Active Directory kullanımına geçmek istedik. Çok bilgili değildik, internet üzerinde araştırma yaparak kurulumu yaptık. Daha sonrasında tam nedeninin hatırlamıyorum ama Kerberos (kdc) servisini silmişiz. Active direktory'yi hiç kullanamadık henüz. Ama server bilgisayarımızda bi kaç özellik Active directory ile ortadan kalktı. 

Ssorunumuz active directory'i kaldıramamak. Kaldırıp tekrardan kurarsak sorun düzelecek diye tahmin ediyoruz. Veya kdc servisi tekrardan aktif edersek yine sorunlarımız düzelecek gibi geliyor. Active directory ile alakalı hiç bir uygulamaya erişemiyoruz. "Sunucu işlemsel değil" v.s hataları alıyoruz.

Active directory'i kaldırma istediğimizde aldığımız hata, "dfs replication: Sistem olası bir güvenliği aşma girişimi algıladı. Lütfen kimliğinizi doğrulayan sunucuya erişebildiğinizden emin olun."

İnternette baya araştırma yaptık ama malesef çözüme ulaşamadık.

Yardımlarınızı rica ediyoruz. Ne yapmalıyız?

dfs replication

kdc , kerberos

Gönderildi : 28/06/2017 18:12

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

bu kadar sorunun olduğu bir sistem üzerinde, bir sunucu servisini kaldırıp, tekrar kurmanız birşey değiştirmeyecektir.

tavsiyem portalda dc ile ilgili makaleleri tekrar inceleyip, bu işletim sistemini sıfırdan kurmanız.

ek olarak dil tarafında türkçe yerine ingilizce kullanmanız faydanıza olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2017 03:54

(@SelimSOMAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende sunucuyu yenilemeyi çok istiyorum aslında.
Ama malesef server'ın çalışmasını aksatamıyorum.
Aslına bakarsanız şimdilik hedefim sadece active directory kaldırmak. Henüz geri kurmak istemiyorum. Zaten faaliyete hiç alamadık.

Gönderildi : 29/06/2017 11:50

(@turancoskun)
Üye

bu tarz tecrübe etmediğiniz servisleri, aktif hostlar üzerinde denemenizi önermem.

sorunuda bundan dolayı yaşıyorsunuz zaten 🙂

dcpromo /forceremoval komutu ile tekrar deneyin.

başlamadan önce mutlaka yedek alın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2017 03:47

(@SelimSOMAR)
Active Member
Konu başlatıcı

🙂 Gerçek ortamda daha iyi öğreniliyor. Hatta hata yapınca çok daha iyi öğreniliyor. Ama bu sefer işin içinden çıkamadık.

dcpromo /forceremoval komutunu denemiştim. Yine aynı hatayı alıyorum.

Kullanıcının yetkisinde problem var gibi bir hata alıyorum ama kullanıcı administrator.

AD kurulum sonrası kullanıcı yetkileri AD tarafına geçti. ben kullanıcı işlemlerine bağlanıp işlem yapamıyorum. Yetki vermek istiyorum ama olmuyor. "Sunucu işlemsel değil" hatası alıyorum sürekli.

Ama enteresan bir şekilde buraya bağlanıp kullanıcı yetkisi vermiştim (uzak masaüstü yetkisi ortadan kalkmıştı, tekrar eklemiştim). Ama nasıl oldu hatırlamıyorum.(bilgisayar ismini değiştirmiştim alakası olabilir) Bilgisayarı kapatıp açınca haklar eski haline geri döndü, kullanıcı yönetimine yine bağlanamıyorum.

"Sunucu işlemsel değil" hatasını alıyorum heryerde.

Gönderildi : 30/06/2017 17:00

(@SelimSOMAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Güncel.

Gönderildi : 11/07/2017 14:35

(@turancoskun)
Üye

referans adresleri inceleyebilirsiniz.

http://www.rebeladmin.com/2016/01/how-to-remove-active-directory-server-manually/

https://seneej.com/2013/06/30/clean-failedoffline-domain-controllers-from-active-directory/

Gönderildi : 12/07/2017 02:30

(@SelimSOMAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bir şekilde active directory'i kaldırmış olsakta, server tam olarak istediğimiz gibi olmadı.

Dediğiniz gibi bir sürü hata vardı.

Bu durumda bizde yeni bir server kurduk.

Bu sayede server'ı donanımsal olarakda biraz daha güçlendirme fırsatımız oldu.

Bu durumda bize iyi bir tecrübe olmuş oldu. 🙂

Gönderildi : 24/07/2017 21:01

(@turancoskun)
Üye

rica ederim, kobi seviyesinde belki bu tarz canlı sistemler üzerinde test süreci, kullanıcıları etkilemiyor veya kısmen etkiliyor olabilir.

ancak yapı karmaşıklaştıkça, aynı yöntemi uygulamak, stres ve zaman kaybını arttıracaktır.

Gönderildi : 26/07/2017 09:58

Paylaş: