Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware lisans,Sunucu upgrade ve Radyolink kurulumu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
618 Görüntüleme
(@aliozturk)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Uzun zamandır aktif olamadığımdan dolayı eski üyeliğimi(ozturka80)  bulamayıp yeni üyelik açmak zorunda kaldım.

Ufak ölçekli domain yapısı olan bir şirkette çalışmaktayım. ( 2 sunucu 60 kullanıcı)

Sunucumuz eskiden kalma 2004 yılında alınmış bir dc 2003 srv olan bir sunucudur. Ben elimde bulunan dell PowerEdge R720 (Intel Xeon E5-2609, 2.40 GHz) 16 gb ram 3 sas diskli bir sunucuya upgrade yaparak aşağıdaki işlemleri uygulamak istiyorum ve yanlış yapmamak adına size danışmak istedim.

Sunucudaki tek işlemciyi e5-2609  bir işlemci daha alarak ikiye çıkartmak istiyorum.

Diskleri kapasite çoğaltmak adına 3 yerine  adına 5 adet 300 gb yapıp raid 5 yapmak istiyorum.

Ram miktarını şu anda 16 gbtır. Ben 64 gb yapmak istiyorum.

Açıkçası elimde PowerEdge R720 (Intel Xeon E5-2609, 2.40 GHz) 64 gb ramlı 5 diskli raid 5 yapılı bir bilgisayar olacak.Bu sunucu bana sanallaştırma için yeterli gelir mi?

Asıl sizden yardımcı olmanızı istediğim sorularım

İlk olarak iki fabrikayı  yaklaşık kuş bakışı 700 metre olan bölgeye 24 ghz airfiber 1,4 gbit radyolink ile birbirine bağlayacağım. 40 kullanıcıyı merkezden bu hat ile yönetmeyi düşünüyorum. İnternet çıkışı dahil. Bu onuda tecrübeli arkadaşlardan cevap beklemekteyim.

1:           Vmware esxi 6.5 ücretsiz sürümünde en fazla kaç adet sanal sunucu kurulumu yapılabiliyor .  Ben sunucuda sanallaştırma yapıp 3 server ve 2 adet normal pc kurulumu yapacağım ve server lerde bir tanesinde standart dc-dhcp-dns , diğerinde anti virüs server tarzı yazılım olacak. Diğerlerini henüz düşünmedim

2:           Bu yapı için ben esxi 6.5 kurup 60 gün deneme sürümünden sonra normal ücretsiz şekilde bu yapıyı çalıştırabilir miyim yoksa 60 gün sonunda benden lisans isteyecek mi ve sanal sunucularım kullanılamaz duruma gelecek midir ? Açıkçası 60 gün sonunda ben ücretsiz olarak kullanabilecek miyim.

3:           Sunucuda 495w power suplayy var nette 750 watt olanları var ben yedek ikinci power almayı düşünüyorum 750 alsam çalışırmı 495 le yoksa yine aynısı olan 495 mi alayım.

4:           Hazır bu işlemi yaparken bir tanede Firewall almayı düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan sophos xg210 hakkında görüş alabiliriyim.

5:           Ben bu vmware 6.5 olanını dell in sitesinden mi indireceğim yoksa herhangi bir 6.5 uygun oluyor mu.(ben ibm için sitede vmware için link verildiğini görmüştüm de o yüzden soruyorum)

Şimdiden yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/06/2017 17:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

1:           Vmware esxi 6.5 ücretsiz sürümünde en fazla kaç adet sanal sunucu kurulumu yapılabiliyor .  Ben sunucuda sanallaştırma yapıp 3 server ve 2 adet normal pc kurulumu yapacağım ve server lerde bir tanesinde standart dc-dhcp-dns , diğerinde anti virüs server tarzı yazılım olacak. Diğerlerini henüz düşünmedim

2:           Bu yapı için ben esxi 6.5 kurup 60 gün deneme sürümünden sonra normal ücretsiz şekilde bu yapıyı çalıştırabilir miyim yoksa 60 gün sonunda benden lisans isteyecek mi ve sanal sunucularım kullanılamaz duruma gelecek midir ? Açıkçası 60 gün sonunda ben ücretsiz olarak kullanabilecek miyim.

3:           Sunucuda 495w power suplayy var nette 750 watt olanları var ben yedek ikinci power almayı düşünüyorum 750 alsam çalışırmı 495 le yoksa yine aynısı olan 495 mi alayım.

4:           Hazır bu işlemi yaparken bir tanede Firewall almayı düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan sophos xg210 hakkında görüş alabiliriyim.

5:           Ben bu vmware 6.5 olanını dell in sitesinden mi indireceğim yoksa herhangi bir 6.5 uygun oluyor mu.(ben ibm için sitede vmware için link verildiğini görmüştüm de o yüzden soruyorum)

merhaba,

öncelikle tek bir sunucu üzerine yapacağınız sanallaştırma çözümü, ilk kesintide tüm operasyonunuzu etkilyecektir, bunu iyi hesaplamalısınız.

1. soru, vm sayısı ile ilgili bir limit bulunmamakta. diğer limitler ile ilgili referans adres fikir verecektir.

https://www.vmwaretv.com/2017/05/free-esxi-surumleri-ve-limitleri.html

2. 60 gün tüm özellikleri ile kullanabilirsiniz, vmware tarafında hesap açarak esxi free versiyon için key alarak sürece devam edebilirsiniz.

3. r720 tarafında üç tip power mevcut, ancak yapıda 495W var ise, aynı kapasite ile devam edebilirsiniz. üreticiye bu konuda danışmanızda faydalı olacaktır.

4. xg serisini bilmemekle birlikte, cyberoam tarafında yeni geliştirilen firmware mevcut ise sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

5. esxi free tarafını, 2. soruda cevap verdiğim gibi vmware tarafında oturum açarak, iso dosyasını direk indirebilirsiniz.

radyolink tarafı uzmanlık alanım değil, ancak katıldığım projelerde çok daha uzun mesafelerde verim alındı ve yıllardır kullanılmakta.

burada kritik olan donanım seçimi, eğer tecrübeniz yok ise bir çözüm ortağı ile çalışmanızı öneririm.

hatalı donanım ve kapasite planlaması ile güzel bütçeleri sıfırlayan kurumlar gördüm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2017 04:14

(@aliozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

öncelikle tek bir sunucu üzerine yapacağınız sanallaştırma çözümü, ilk kesintide tüm operasyonunuzu etkilyecektir, bunu iyi hesaplamalısınız.

1. soru, vm sayısı ile ilgili bir limit bulunmamakta. diğer limitler ile ilgili referans adres fikir verecektir.

https://www.vmwaretv.com/2017/05/free-esxi-surumleri-ve-limitleri.html

2. 60 gün tüm özellikleri ile kullanabilirsiniz, vmware tarafında hesap açarak esxi free versiyon için key alarak sürece devam edebilirsiniz.

3. r720 tarafında üç tip power mevcut, ancak yapıda 495W var ise, aynı kapasite ile devam edebilirsiniz. üreticiye bu konuda danışmanızda faydalı olacaktır.

4. xg serisini bilmemekle birlikte, cyberoam tarafında yeni geliştirilen firmware mevcut ise sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

5. esxi free tarafını, 2. soruda cevap verdiğim gibi vmware tarafında oturum açarak, iso dosyasını direk indirebilirsiniz.

radyolink tarafı uzmanlık alanım değil, ancak katıldığım projelerde çok daha uzun mesafelerde verim alındı ve yıllardır kullanılmakta.

burada kritik olan donanım seçimi, eğer tecrübeniz yok ise bir çözüm ortağı ile çalışmanızı öneririm.

hatalı donanım ve kapasite planlaması ile güzel bütçeleri sıfırlayan kurumlar gördüm.

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Zaten benim localimde herhangi bir büyük bir databaseli bir program olmayacaktır.Benim kafama takılan bu işlemleri yapınca ben bu makinayı 3-4 sanal makina kurarak verimli olarak kullanabilirmiyim. ( dc-antivirus-log vs.maili dışarıdan kullanıyoruz gmail)

Not: işlemci,ram ve disk değişimden dolayı power suplayy beni kurtarmaz diye düşünüyorum o yüzden 750 waat uygunmu olur.

Gönderildi : 16/06/2017 13:34

(@aliozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

Bird sizin bir sözünüz kafama takıldı 🙂 Tek bir sunucu üzerine yapılacak olan sanallaştırma derken.bir sanalın yanında birde fiziksel 2 klon sunucu olmasından bahsediyordunuz sanırım.

Zaten ben eski kullanılan dc sunucuyu kapatmayacağım sanal kurduğum sunucuyu klon dc olarak kuracağımki hangisi patlarsa patlasın öbürü çalışacaktır.Maksadım zaman içerisinde sanalllaştırma teknolojisinde biraz bilgi sahibi olmak.

Gönderildi : 16/06/2017 13:40

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Tüm  sanal  sunucularınız  tek  bir  fiziksel  sunucu  üzerinde çalışacağı için  o  sanal  sunucuda  oluşacak olan   arıza  vb  bir  sebepten   fiziksel  sunucunun  down olması  durumunda  bütün sisteminizin ( File server , kısmen dc , av, app db server gibi sanal olarak  ne  çalıştırıyorsanız ) duracağını göz önünde  bulundurmalısınız tek sunucu üzerinde  sanallaştırma  planladığınız  durumlarda.

Bird sizin bir sözünüz kafama takıldı 🙂 Tek bir sunucu üzerine yapılacak olan sanallaştırma derken.bir sanalın yanında birde fiziksel 2 klon sunucu olmasından bahsediyordunuz sanırım.

Zaten ben eski kullanılan dc sunucuyu kapatmayacağım sanal kurduğum sunucuyu klon dc olarak kuracağımki hangisi patlarsa patlasın öbürü çalışacaktır.Maksadım zaman içerisinde sanalllaştırma teknolojisinde biraz bilgi sahibi olmak.

Gönderildi : 17/06/2017 05:49

(@turancoskun)
Üye

kritik olan tek vm dc ise, adc ile çözüm üretebilirsiniz.

amacınız tecrübenizi arttırmak ise, çalışan sistem yerine, kendi lablarınızı oluşturmanız daha doğru olacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2017 05:46

(@aliozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

kritik olan tek vm dc ise, adc ile çözüm üretebilirsiniz.

amacınız tecrübenizi arttırmak ise, çalışan sistem yerine, kendi lablarınızı oluşturmanız daha doğru olacaktır.

Teşekkür ederim zaten bende adc additional dc kurulumu yapoıp deneyeceğim.Kafama takılan ben bu adc yi daha sonra herşey oturduğu zaman eski sunucuyu kaldırıp adc yi tek başına kullanabiliyormuyum.

Gönderildi : 19/06/2017 12:16

(@turancoskun)
Üye

evet, adc tarafında fsmo rollerini taşıyarak, dc olarak yapılandırmanız mümkün.

ve çok şanslısınız ki, Rıza hoca'nın bugün konu ile ilgil güncel sürüm makalesi yayınlanmış, inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/02/19/server-2016-dc-ve-adc-arasinda-fsmo-rollerinin-tasinmasi.aspx

Gönderildi : 20/06/2017 01:56

(@aliozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

evet, adc tarafında fsmo rollerini taşıyarak, dc olarak yapılandırmanız mümkün.

ve çok şanslısınız ki, Rıza hoca'nın bugün konu ile ilgil güncel sürüm makalesi yayınlanmış, inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/02/19/server-2016-dc-ve-adc-arasinda-fsmo-rollerinin-tasinmasi.aspx

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/06/2017 13:36

Paylaş: