Forum

İbm X3400 M3 2 İşle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İbm X3400 M3 2 İşlemci Hk.

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,370 Görüntüleme
(@ZulkufAydin)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

İbm X3400 M3 (7379KTG) Xeon E5645 işlemcili sunucumuza ikinci bir işlemci olarak vrm kartıyla beraber X5690 işlemciyi alıp yükseltmeyi düşünüyoruz. Xeon X5690 sunucuyla uyumlu, ancak 2. işlemci olarak kullanılacağı için anakartın desteklememe durumu olabilir. Bu konu da kesin olarak 2. işlemci yükseltmesinin X5690 işlemcinin uyumlu olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz? Konu hakkında değerli yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 31/05/2017 03:36

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

İkinci işlemciyi de aynısı almalısınız. Yada üzerindekini söküp onu da upgrade etmelisiniz. Farklı işlemciler çalışmayacaktır.

Gönderildi : 31/05/2017 19:26

(@ZulkufAydin)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam, verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Serverin teknik özelliklerini İbm.den araştırdım. Serverde iki cpu takılacaksa biri X5500 diğeri X5600 serisiyle yapmamak gerektiğini yazıyordu. Ancak cpu yuvası başına maximum 6 core.yi toplamda 12 core.yi geçmemek koşuluyla aynı seride yani X5600 serinden iki işlemciyi takabileceğimiz yazıyordu. Mevcut cpu X5645 olduğuna göre 2. cpu.nun X5690 olması için bir sorun görünmüyor. Ama yine de emin değilim.

Gönderildi : 31/05/2017 23:33

(@mehmettopkaya)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Merhaba işlemci takabildiniz mi

bende 2 işlemciyi takmayı düşünüyorum 2 işlemci takarken voltaj regülatör takılması gerekli bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

E5645 var 2 E5645 takmayı düşünüyorum 

Gönderildi : 05/03/2020 17:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Yukarıda geçen sunucuya daha önce bakmıştım dual cpu için VRM gerekiyor. 
Yukarıda konuşma geçmiş cpu benzerliği, party konusu geçmişte ki gibi değil ancak teoride olan geniş uyumluluk durumu doğru ancak pratikte işler öyle olmayabiliyor para harcayacağınız için sonradan tırmalamanın alemi yok bence. CPU'lar dengeli, stabil system olması için Bus, L3 miktarları aynı olmalı. Hatta gerçek dünyada aynı banttan çıkan cpu'ların dahi tüm core'ları aynı güvenilirlikte çalışmayabilir bu desktoplarda farketmez overclock ve performans anlarında server dünyasında farkeder sadece. Hiç sorun yaşamayabilirsiniz de garantisi yok bunların. Bu yüzden dual, quad cpu'lar banttan ona göre ardışık olarak ayrılırlar (cpu üzerinde yazar). Yani 2. cpu temin edecekseniz de önceliğiniz mutlaka üreticinin yedek parça satış listesinden alım yapmak olsun denir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2020 18:27

(@mehmettopkaya)
Gönderiler: 221
Reputable Member

Cevap için teşekkürler 

Gönderildi : 06/03/2020 09:57

Paylaş: