Forum

Sistem ve Ağ uzmanl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem ve Ağ uzmanlığı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,210 Görüntüleme
(@EmreBOYABATLI)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar hepinize merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim bi kaç sorum olacaktı

windows sistem yönetimi konusunda deneyimliyim active directory, firewall yönetimi proxy vpn genel olarak son kullanıcı ve sistemsel windows tarafında çoğu şeye hakimim.bunun dışında linux öğrenmek istiyorum çünkü bi sistem yöneticisi olmak için linuxte bilmek gerekiyor deniyor.Peki hangisinden başlamam gerek pardus mu debian mı kali mi bilmiyorum açıkcası firmaların tercih ettiği.Ayrıca güvenlik kısmı da ilgimi çekiyor bunların içerikleri nasıl bi saldırı bi savunma var birinden birini yap diyorlar ben savunma yapmak istiyorum neler öğrenmem gerekir bana uardımcı olacak bi arkadas var mı 

Gönderildi : 07/05/2017 02:46

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Emre Merhaba,

Linux işletim sisteminin sektördeki payı büyüktür. Bunun nedeni birçok yazılım hazırlandıktan sonra, ekstra işletim sistemi lisans maliyeti ortaya çıkmaması ve microsoft ile bir anlaşmaya gidilmemesi ve aynı zamanda paket haline getirebilmek adına Linux kernel ile derlenip bütünleştirilir.

Örneğin firewall uygulaması geliştirdiniz bu uygulamayı hazır bir paket halinde sunmak istediğinizde iki seçeneğiniz var. Ya sanal olarak bir OVF file olarak dağıtmak yada rock tipi bir donanım haline getirmek. iki durumda da linux kernel ile birleştirip komut satırında açılan bir işletim sistemi haline getirirsiniz. işletim sistemi ile işiniz olmadığı için linux sadece sizin uygulamanızı çalıştıracak bir free dos olacaktır. uygulamanıza web üzerinden cihazın ip adresi ve uygulamanın web portu ile erişilir. 10.10.10.10:80 portu ile tüm yönetimi sağlar ve uygulamanızı çalıştırırsınız. 

Ancak bir çok hata yazılımdan kaynaklı değilde ip adresinden, cihazın donanım problemlerinden kaynaklanacağı için kritik noktalarda linux işletim sistemini mönitör etmeniz ve konsolda kod yazmanız gerekir. Bunlar temel komutlardır. dosyaları listelemek, yedeklemek, ip adresi tanımlamak, donanım durumunu görüntülemek, cihaz içerisindeki dosyaları düzenlemektir. 

Bu yüzden pardus, debian, kali değilde linux komutları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Çünkü zaten grafik arayüzü windows ile aynı.
Sizi kurtaracak kritik noktalar komut satırına olan hakimiyetinizdir. 

ip santraller, firewall cihazları, nas depolama üniteleri genellikle linux üzerinde yada linuxtan bozma işletim sistemleri ile çalışmaktadır. switch konfigurasyonları da yine komutlar ile yapılır. Komut argüman mantığını birde help komutunun muhteşemliğini 🙂 çözdünüz mü tamamdır.

Saygılarımla,

Gönderildi : 07/05/2017 03:48

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Linux terminal kullanımını öğrenmeniz yeterli olacaktır. Zaten komutlar genelde ve mantiken aynıdır. Bir kaç değişikler sürümlere göre olabiliyor tabi. Örneğim Centosta bir paket kurmak için yum install paket_adı ubuntuda apt-get install paket_adı

Genel yapıyı öğrenmeye bakınız. Bunun için youtubeden yada güzel bir kitap alarak da devam edebilirsiniz. İntetrnetten tanıdığım bir arkadaşın güzel bir kitabı var tavsiye ederim almanızı.  http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-p-KKODLAB01579  Fiyatı da uygun. Bir yerden başlasanız zaten devamı gelir. Sanal bir linux sunucu açınız onun üzerinden devam ediniz. Centos (Red Hat) , Ubuntu (Debian) yada FreeBSD kullanabilirsiniz. Ben genelde Centos ile işlemlerimi yapıyorum.

Linux bilişim sektöründe iyi paya sahip elbet. Ücretsiz bir çok paketi barındırması bunun en büyük nedenlerinden. Örneğin Squid ile ücretsiz proxy server açabilirken ccprox ise windowda ücret ödemeniz gerekiyor. PfSense ile ücretsiz firewall oluşturabilirsiniz. Zaten firewalların nerdeyse hepsi freeBSD yada linux tabanlı gibi bir çok örnek verilebilir. Kurulum ve yapılanmalar hakkında internetten bir çok döküman bulabilirsiniz. 

Kolay gelsin.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 07/05/2017 15:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

arkadaşlar hepinize merhaba ben üniversite son sınıf öğrencisiyim bi kaç sorum olacaktı

windows sistem yönetimi konusunda deneyimliyim active directory, firewall yönetimi proxy vpn genel olarak son kullanıcı ve sistemsel windows tarafında çoğu şeye hakimim.bunun dışında linux öğrenmek istiyorum çünkü bi sistem yöneticisi olmak için linuxte bilmek gerekiyor deniyor.Peki hangisinden başlamam gerek pardus mu debian mı kali mi bilmiyorum açıkcası firmaların tercih ettiği.Ayrıca güvenlik kısmı da ilgimi çekiyor bunların içerikleri nasıl bi saldırı bi savunma var birinden birini yap diyorlar ben savunma yapmak istiyorum neler öğrenmem gerekir bana uardımcı olacak bi arkadas var mı 

merhaba,

amacınız sadece sistem yönetimi ise, ubuntu ve centos ile başlayabilirsiniz.

temelden itibaren kendiniz geliştirmeniz adına, her iki dağıtım içinde fazlası ile kaynak var.

güvenlik tarafı için bütçeniz var ise direk eğitim almanızı yararınıza olur.

seviyelere göre eğitimleri şekillendirebiliyorlar, öncesinde 2. satır geçerli, aksi halde fayda sağlamayacaktır.

çok yönlülük yerine, uzmanlık alanınızı daraltmanızı tavsiye ederim.

ülkemiz açısından durumu farklı bir post içeriğinde cevaplamıştım, inceleyebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/496073.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2017 03:30

(@EmreBOYABATLI)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Genel olarak Komut satırına hakimim diyebilirim ancak daha da geliştirmek için eğitimlere katılacağım öncesinde bir pdf bulup bakmıştım açıkcası pekte uygulama şansım olmadı. Asıl soruma gelecek olursam ben linux eğitimlerimi tamamladıktan sonra Güvenlik kısmına kaymak istiyorum ama bu konu hakkında hiç bir bilgim yok ve siz değerli abilerimden izlemem gereken yol hakkında bilgi istiyorum.MCSA ve CCNA eğitimleri aldım şimdi linuxa giriş sonrasında CEH ve CCNA Security almayı planlıyorum kurs aldığım kurumda da eğitimlerim tamamlandıktan sonra 3 ay staj tadında eğitim göreceğim anlaşmalı kurumlarla bakım onarım konfig. tarzı bundan sonra izlemem gereken yol nasıl olması gerekir.Güvenlik hakkında hiç bir bilgim yok bu saldırı ve savunma olarak 2 ye ayrılıyor diye duydum ben her kafadan bir ses çıkıyor çözümü burda bulacağım :))

Gönderildi : 09/05/2017 19:00

(@turancoskun)
Üye

sertifika süreci size kalmış, siber güvenlik tarafında kendinizi eğitmediğiniz sürece anlamı olmayacaktır.

güvenlik noktasında, saldırmayı bilmeden, koruma yöntemlerini ortaya çıkarmak mümkün olmayacaktır.

sadece linux bilgisi değil, network/temel yazılım bilgisine sahip olmanızda gerekir.

ülkemizde bu konu gündemde ve sık sık ücretli/ücretsiz workshoplar düzenlenmekte, katılmanız fayda sağlar.

sektörde isim yapmış uzmanları takip etmeniz ve üsttede belirttiğim gibi, bu alanda eğitim almanız sürecinizi hızlandıracaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/05/2017 02:07

(@EmreBOYABATLI)
Active Member
Konu başlatıcı

Ne tür eğitimler mesela bi yol haritadi çizip ona göre eğitimleri alayım 

Gönderildi : 10/05/2017 10:21

(@ErdemKara)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Hocam sizin yerinizde olsam;

Kesinlikle ingilizceyi iyi derecede öğrenirim bizim sektörde ingilizceniz varsa emin olun bir çok kapı daha hızlı açılıyor ondan sonra kaliteli bir eğitmenden mcse eğitimi alırım burda önemli olan size eğitim verecek olan hocanın bilgisi ve tecrübesidir a eğitim kurumu yada b kurumu önemli değil 2. olarak cisco eğitimine devam ederim bunları bitirdikten sonra sertifikasyon sürecini bitirin eğer yönelebiliryorsanız CLOUD tarafına yönelin bana göre gelecek = cloud internet hızları ilerleyen zamanlarda hızlandıkça bir çok sistemler cloud tarafında iyice yayılacaktır benim görüşüm ilerleyen zamanlarda kurumsal yerlerdeki hariç iş yerlerindeki sistem odaları tarih olacak hepsi cloud yapısında birleşecektir.

Gönderildi : 10/05/2017 10:52

(@turancoskun)
Üye

Ne tür eğitimler mesela bi yol haritadi çizip ona göre eğitimleri alayım 

Emre bey,

güvenlik alanına yönelmek istediğinizi belirtiğinize göre, bu alan ile ilgili eğitim/kampları incelemelisiniz.

bga vb. kurumların eğitim programlarını inceleyebilirsiniz.

https://www.bgasecurity.com/egitim-takvimi/

ancak temel bilgileriniz olmaz ise, bu tarz eğitimlerin verim oranı düşecektir.

Gönderildi : 11/05/2017 01:20

Paylaş: