Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[ÇÖZÜLDÜ] Windows Server 2012 R2 Uzak Printer Port Değişmesi Sorunu

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,277 Görüntüleme
(@NihatDincsahin)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bir müşterimize Windows Server 2012 R2 kurulumunı yaptık. Server'a uzaktan bağlanıldığında Yerel Kaynaklar'ı seçmemize ve server tarafında ilgili driverları yüklememize rağmen kullanıcı uzaktan bağlandığında (RDP) her seferinde TS portu değişiyor. TS portunu elle düzeltip kaydettiğimizde bir sonraki oturum açma işlemime kadar sorunsuzca çalışıyor. Bu sorunla ilgili çok fazla makale okudum ancak çözüme ulaşamadım.

Clientler Windows 10 Home edition. Toplamda 3 yazıcı var, ikisi USB 1. clientte takılı ve birisi network yazıcı. Her logon olduğunda bu portların değişmemesi için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor ?

Gönderildi : 30/04/2017 15:57

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Değişen port RDP portu mu yazıcıların USB portu mu tam anlayamadım

Saygılarımla

Gönderildi : 30/04/2017 16:17

(@habiptopkara)
Gönderiler: 12
Eminent Member

Merhaba aynı problem benim de başımda
TS portları değişiyor sürekli. Localde portlar aynı

Gönderildi : 02/05/2017 20:38

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Merhaba :

Her yeni baglantida port degisimi normal bir durum 

Sabitlemek icin thinprint uygulamasini inceleuye bilirsin.

Ben tum printerlari network özellikli alip terminal servera da IP peinter olarak tanitiyorum (arada vpn var)

Gönderildi : 03/05/2017 01:05

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

her defasında port vb. sorunlar ile uğraşmak yerine, tüm yazıcıları print server ile network'e dahil ederek, server üzerine direk kurulumunu gerçekleştirin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 01:59

(@NihatDincsahin)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

her defasında port vb. sorunlar ile uğraşmak yerine, tüm yazıcıları print server ile network'e dahil ederek, server üzerine direk kurulumunu gerçekleştirin.

Turan bey, yanıtınız için çok teşekkür ederim. Sorunu tam da bahsettiğiniz şekilde çözdüm. 

Start >Administrative Tools >Print Server Properties adımını açıp, localde kullanacağım printerların driverlarını servera yükledim. 

Aynı driverları clientlere de yükledim. Driver dosyası aynı olmalı. Windows'un kendi yüklediği driverlarda sorun oluyor.

Bu şekilde işlem yaptıktan sonra Devices And Printers adımında görünen yazıcıların isimleri "redirected" olarak göründüyse sorun çözülmüş demektir. Yapamayan arkadaşlar muhtemelen benim ilk denediğim, driverı yükleyip TS portu elle seçme gafletine düşmüşlerdir. 

Ve en önemli adım eğer Windows Server 2012 kullanıyorsanız mutlaka tüm güncellemeleri yapıp, "Easy Print" 'i tamamen devre dışı bırakın. 

Client tarafında printerın network, USB, LPT olmasının hiç bir farkı yok. Kesin olarak çalışıyor.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/05/2017 20:47

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

hayırlı olsun, rica ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2017 01:42

Paylaş: