Forum

Cisco cp-3905 ip te...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco cp-3905 ip telefon bağlanma sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,122 Görüntüleme
(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

şimdi sorunumuz şöyle 

1.soru   Çalıştığım şirkette anakapı da güvenlik var ve 2 adet kameramız var

anakapıda eskiden sadece telefon bağlıydı ve p-700 modemle dsl linki üzerinden telefon kablosuyla telefona bağlantı sağlıyorduk sonradan 2 adet kamerayı takınca telefon kablosu yetersiz geldiğinden 

ubnt loco m2 aletle kameraları wireless olarak çalıştırıyoruz ama telefonda bir sıkıntı oldu 

telefonu bağladığımızda ip sini alıyor ama biriyle konuşurken 3 4 saniye sonra karşıdakinin sesini duyamıyorum o benim sesimi duyuyor

ama bu sorun gündüz oluyor yani ağın yoğun kullanıldığı zamanlarda

2.sorum ise

aynı şekilde 2.bir yere de ubnt loco m2  ile hem telefona hemde kameraları sisteme dahil edeceğiz kameralarda muhtemelen sıkıntı çıkmayacaktır daha takmadık ama telefon ip almıyor

daha önce böyle sorunlar karşılaşan varmıdır

şimdi telefon ve kamera sistemleri neden aynı ağda diye sorabilirsiniz 6 ay önce işe girdim daha önce böyle yapmışlar ve switch masrafı yüksek olacağından yapmak istemiyorlar zira 2500 m2 ye yayılmış bir şirket ve uzaktaki yerlere de toprak altı fiber bağlantı ile switchlere götürüyoruz

Gönderildi : 28/04/2017 13:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Wireless işin içine girinsce ses sistemlerinde böyle sorunlar olması normal, aslında kamera görüntüsüne göre daha düşük bir bant genişliği ihtiyacı olsa da gecikmelere karşı çok hassas bir protokol olduğu için ses kesintileri yaşıyorsunuz. Aslında wireless üzerinden bunu yapabilirsiniz ancak bunun için daha kurumsal ürünler kullanmanız gerekli.

Buradaki en temel sorun sizinde söylediğiniz gibi kamera ve ses' in aynı network üzerinde olması, eğer cihazlarınız QoS desteklemiyor ise bu durumda sorunu çözmeniz maliyetli bir yayırım ile olacaktır.

1 - QoS destekleyen bir AP alabiliyorsanız ki satın almadan önce POC yapın ve sorunsuz çalışıyor ise alın

2 - Hatları ayırın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2017 15:23

(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkür ettim hakan bey 

sadece 1 telefonda bu sorunu yapıyor wireless anten in sinyal zayıflığından olsa gerek aynı sistemi başka yere kurduk sinyal kalitesi %90 civarı ve seste ve kamera kalitesinde sıkıntı çıkmadı 

Gönderildi : 30/04/2017 21:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32960
Illustrious Member Yönetici

Dediğim gibi asıl soru büyük veri ile küçük veriyi aynı yola sokmanız, eğer dediğin gibi zaten bir network kalitesinde düşme var ise bu bant genişliği düşük demektir, bu durumda da zaten ses verisinin kendine yer bulamamasından kaynaklı bu şekilde bir kesinti normal.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/05/2017 03:03

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

1. Kamera görüntüsünü aktardığı için sürekli yoğunluk olması gerekir akşam problemin devam etmesi gerekiyor. İsterseniz kamera çözünürlüğünü düşürerek deneyin.

2. Ayrı bir switch değilde telefon için ayrı bir vlan oluşturmuş olmalısınız ve aynı switchte hem local network hemde voice vlan dağıtılıyor olmalı. switch üzerinde lldp açarak telefonların voice vlan üzerinden otomatik ip almasını sağlayabilirsiniz yada telefondan vlan seçimi yaparak ip almasını sağlayabilirsiniz. Sanırım 2. bölgedeki switchte bu tanımlamalarda bir sıkıntı var, farklı vlana düştüğü için tftp bilgilerini dhcp üzerinden çekemiyor olmalı. tftp hatası veriyor olmalı. "cisco phone cannot connect to tftp server" gibi birşey. yada diğer vlan için scope options 066 için tftp adresini yazın, yada manuel olarak tüm bilgileri girin. Kameralar ip alıp çalışacak dediğiniz için aklıma gelen bu oldu. 

Saygılarımla,

Gönderildi : 01/05/2017 04:02

Paylaş: