Forum

SQL Variant hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Variant hakkında

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@eseryilmaz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

SQL Variant hakkında bir kaynak önerebilir misiniz ? (Variant diye biliyorum ama stackoverflow dahil birçok siteye baktım alakasız sonuçlar buldum)

Yapmak istediğim tam olarak şudur; bir kişi cep telefonu satın alacak, ürün sayfasına geldi ve seçenekleri seçip sipariş verecek;

renk: mavi

renk: yeşil

ekran boyutu: 4.7 inch

ekran boyutu: 5.5 inch

şimdi 4 farklı seçim yapılabilir bu opsiyonlar kullanılarak; örneğin;

mavi - 4.7 inch => ürün kodu 001

mavi - 5.5 inch => ürün kodu 002

yeşil - 4.7 inch => ürün kodu 003

yeşil - 5.5 inch => ürün kodu 004

şimdi kullanıcı ürünü satın alırken mavi - 5.5 inch (ürün kodu 002) cep telefonunu satın almayı tercih etti.

Bu ürünü manuel olarak sorgu döngüleri ile mi bulmalıyım yoksa özel bir formülü mevcut mudur SQL Server 2016 da ? Aklıma tek gelen dinamik bir sql cümlesi oluşturmak ama bu da pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Ne denli sağlıklı çalışır meçhul. Çünkü az özellik olduğundan belki sonuçlar kaba bir formülle bulunabilir ama 10 x 10 x 10 gibi opsiyonlarda 1000 değişik variant meydana geliyor... Böyle bir sorgu cümlesi de olamaz mantıken.

Aklımı biraz karıştırdı açıkçası ve tek bu konuda takıldım. Belki daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmış biri vardır.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/04/2017 21:22

(@eseryilmaz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dinamik sql ile, ürün rengi, ekran boyutu, ürün kodu gibi alanlar için değişlen tanımlayıp sorguyu çekebilirsiniz, çok kullanılan yöntem bu şekilde.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/04/2017 22:23

Paylaş: