Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Gönderilen Maillerin Spam Olarak Algılanması ve İletilememesi Hk.

22 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
11.4 K Görüntüleme
(@KadirOZKANLI)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir firmanın Dış Ticaret departmanında çalışmaktayım. Mevcut müşterilerimizi arttırabilmek için veritabanımızdaki potansiyel müşterilerilere düzenli olarak tanıtım mailleri göndermekteyiz.

Başlıkta da belirttiğim gibi sorunumuz gönderilen maillerin spam olarak algılanması ve iletilememesidir.

Mail gönderirken kullandığımız yöntem; GÖNDEREN: xx @varsan.com ALICI: xx @varsan.com GİZLİ ALICI: her seferinde 10 kadar alıcı ekleniyor GÖNDERİM SIKLIĞI: her gönderilen mail arasında 5-8 dakika oluyor.  MAİL İÇERİĞİ: Kısa metin ve resimden oluşan bazen 500 Kb. bazen ise 1.5 Mb lık içerik.

Önceki servis sağlayıcısından hizmet alırken; Her maile 40 kadar gizli alıcı ekleniyordu ve mailler peş peşe gönderiliyordu, öyle ki giden kutusunda mailler sırada bekliyordu. Ancak sorunsuz olarak gönderim gerçekleştirilebiliyordu. Birkaç ay kadar mail gönderimine ara verdik, tekrar başladığımızda ise "mail gönderim limitiniz dolmuştur" diye hata almaya başlayınca biraz araştırma yaptık ve Yandex Kurumsal mail tavsiye edilince servisi oraya taşıdık.

Yandex kurumsal maildeki sıkıntı; Gizli alıcı sayısını düşürmeme ve her mail arasına 5-8 dakika koymama rağmen ikinci-üçüncü mailden sonra "Mailiniz spam şüphesiyle reddedilmiştir" diye hata alıyorum ve maillerim ulaştırılamıyor. Hata mesajı tam metni ve hata kodu şu şekilde "554 5.7.1 Message rejected under suspicion of SPAM; https:// ya.cc/0EgTP   1492756294-4Vge9SM3xp-UhwmUPmC"

Yaptığın zaten spam diye yorumlayabilirsiniz belki, ancak 3 haftada bir veyahut ayda bir tanıtım mailleri gönderdiğimiz için alıcıları rahatsız ettiğimi düşünmüyorum, ki zaten mail alıcıları özel olarak oluşturulmuş seçme potansiyel müşterilerden oluşuyor. Yeni ürünlerin ve indirim kampanyalarının tanıtımları yapılmadan da ihracat olmuyor.

Forumdaki Hakan UZUNER bey'in "Maillerim Neden Spam'a düşüyor veya iletilmiyor? 550.5.7.1" başlıklı makalesini inceledim ve uygulamaya çalıştım ancak bu konudaki bilgim kısıtlı olduğu için yorumlama ve çözüm üretmede başarısız oldum.

Rica etsem sorunun neyden kaynaklandığı ve çözümü için yardımcı olabilirmisiniz lütfen.?

Alan adımız;    varsan.com

Şimdiden ÇözümPark ailesine teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/04/2017 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Benim o yazımın amacı gerçekten siz insanlar ile iletişim kurmak için attğınız maillerin spam a düşmesi durumunda yapmanız gerekenleri anlatmaktır. Ama siz, sizinde tabiriniz ile spam yapıyorsunuz. Bakın e-mail marketin yapan ve hatta belki 1000 gönderime kadar ücretsiz yapan yerler var.

Inbox Mail Market

Sendloop

mailchimp

Özetle siz ticari bir amaç ile bu mailleri attığınzı için bu işe yatırım yapmalı yani bir hizmet satın almalısınız. Az mail atıyorsanız zaten ücretsiz yararlarınız hatta rapor alır, sizin maillerden rahatsız olan olur ise sizi şikayet etmek yerine üyelikten çıkar.

Baktınız bu hizmeti sevdiniz ve ticaretinize katkısı var bu durumda da ücretli paketlere geçebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2017 17:52

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Kadir Bey merhaba,

Şuan domain adresiniz 3 blacklist içerisinde gözülüyor. problemin tekrarlaması durumunda listelerden silmeyeceklerdir. Bu sizin domain adresinizi değiştirmenize neden olabilir, kurumsal mailleri gönderemediğiniz için. 

Hakan Bey'in de bahsettiği gibi toplu mail gönderim hizmeti almanız gerekiyor. Çünkü hem reklam mailleriniz ulaşmayacak hemde kurumsal maillerinizi gönderemeyeceksiniz.

Saygılarımla,

Gönderildi : 21/04/2017 18:42

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Bende olayı özetlemek istiyorum, alan adınızda yandex mail servisini kullandığınızı görüyorum. Yandex üzerinden kendi alan adınıza açtığınız mail hizmeti kurumsal bir mail servisi değildir. Bedava bir mail hizmeti olduğu için, bir çok özellik kısıtlıdır. Maillerin düzgün gelip, gitmesine de garanti verilmemektedir.

Size tavsiyem kurumsal bir mail hizmeti almanız yönünde olackatır. Mail gönderirken 3.parti toplu mail göndermeniz için tasarlanmış yazılımları kullanabilirsiniz.

Kurumsal mail hizmeti için, google kurumsal mail hizmetini kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 24/04/2017 04:34

(@KadirOZKANLI)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey,

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz kanalları biraz irdeledim, dediğiniz gibi bu işi profesyonelliğe dökmemiz ve bu şekilde devam etmemizin bize daha faydalı olacağını kavramış bulunmaktayım.

Anladığım kadarıyla sizin kullanım deneyiminiz mevcut. inboxmailmarketing, mailchimp ve sendloop arasından hangisini tavsiye edersiniz.? İçerik detayları, kolay kullanım, zamanlanmış mail gönderimi özelliği olan, spam'a takılma veyahut spam'a düşme olasılı en düşük olan servis yönünden, veyahut benim aklıma gelmeyen diğer özellikleri yönünden hangisini tavsiye edersiniz.?

Mailchimp'in ücretsiz versiyonundaki 2.000 alıcıya aylık 12.000 ücretsiz mail özelliği ilk etapta dikkatimi çekti, ancak ücretli versiyonları da çok pahallı değil (kobilere uygun aylık 10-15 $ ciravında üyelikler mevcut).

Deneyimlerinize istinaden hangisini tavsiye edersiniz.?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/04/2017 15:17

(@KadirOZKANLI)
Active Member
Konu başlatıcı

Kadir Bey merhaba,

Şuan domain adresiniz 3 blacklist içerisinde gözülüyor. problemin tekrarlaması durumunda listelerden silmeyeceklerdir. Bu sizin domain adresinizi değiştirmenize neden olabilir, kurumsal mailleri gönderemediğiniz için. 

Hakan Bey'in de bahsettiği gibi toplu mail gönderim hizmeti almanız gerekiyor. Çünkü hem reklam mailleriniz ulaşmayacak hemde kurumsal maillerinizi gönderemeyeceksiniz.

Saygılarımla,

Merhaba Barbaros bey,

İkazınızdan sonra kontrol etiim Woodys SMTP Blacklist IPv6, Woodys SMTP Blacklist ve EMAILBASURA'da blacklistte olduğumuzu fark ettim.

Blacklistten çıkmak için ne yapmamız gerekmektedir.? Fikir verebilirmisiniz lütfen.

Teşekkürler,

Kolay gelsin.

Gönderildi : 24/04/2017 15:24

(@KadirOZKANLI)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende olayı özetlemek istiyorum, alan adınızda yandex mail servisini kullandığınızı görüyorum. Yandex üzerinden kendi alan adınıza açtığınız mail hizmeti kurumsal bir mail servisi değildir. Bedava bir mail hizmeti olduğu için, bir çok özellik kısıtlıdır. Maillerin düzgün gelip, gitmesine de garanti verilmemektedir.

Size tavsiyem kurumsal bir mail hizmeti almanız yönünde olackatır. Mail gönderirken 3.parti toplu mail göndermeniz için tasarlanmış yazılımları kullanabilirsiniz.

Kurumsal mail hizmeti için, google kurumsal mail hizmetini kullanabilirsiniz.

Merhaba Mert bey,

Yandex'e yeni geçiş yaptık. Ancak şirketimizin bilgisayar, internet vs konularında hizmet aldığı firma Yandex kurumsala geçiş yapılacağı yönünde idi, ve üstelik bizden 200 $ yandex kurumsala geçiş ücreti talep etti.! Yandex kurumsalda olmadığımızı nasıl anladınız, veyahut biz bunu nasıl ispatlayabiliriz.?

3. parti toplu mail gönderim yazılımlarından kastınız inboxmailmarketing, mailchimp ve sendloop tarzı servislermidir.?

Kurumsal mail hizmeti için neden google kurumsala geçmeliyiz.? Yandex kurumsal ile karşılaştırırsak avantajları nedir.?

Teşekkürler,

Kolay gelsin.

Gönderildi : 24/04/2017 15:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kadir ÖZKANLI:

Merhaba Hakan bey,

Öncelikle zaman ayirdiginiz için tesekkür ederim.

Bahsettiginiz kanallari biraz irdeledim, dediginiz gibi bu isi profesyonellige dökmemiz ve bu sekilde devam etmemizin bize daha faydali olacagini kavramis bulunmaktayim.

Anladigim kadariyla sizin kullanim deneyiminiz mevcut. inboxmailmarketing, mailchimp ve sendloop arasindan hangisini tavsiye edersiniz.? Içerik detaylari, kolay kullanim, zamanlanmis mail gönderimi özelligi olan, spam'a takilma veyahut spam'a düsme olasili en düsük olan servis yönünden, veyahut benim aklima gelmeyen diger özellikleri yönünden hangisini tavsiye edersiniz.?

Mailchimp'in ücretsiz versiyonundaki 2.000 aliciya aylik 12.000 ücretsiz mail özelligi ilk etapta dikkatimi çekti, ancak ücretli versiyonlari da çok pahalli degil (kobilere uygun aylik 10-15 $ ciravinda üyelikler mevcut).

Deneyimlerinize istinaden hangisini tavsiye edersiniz.?

Tesekkürler.

Merhaba Rica ederim.

Ben ITSTACK için inboxmailmarketin, ÇözümPark için Sendloop kullaniyorum ama ücretsiz istiyorsaniz mailchimp isinizi görecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/04/2017 22:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kadir Bey merhaba,

Saygılarımla,

Merhaba Barbaros bey,

İkazınızdan sonra kontrol etiim Woodys SMTP Blacklist IPv6, Woodys SMTP Blacklist ve EMAILBASURA'da blacklistte olduğumuzu fark ettim.

Blacklistten çıkmak için ne yapmamız gerekmektedir.? Fikir verebilirmisiniz lütfen.

Teşekkürler,

Kolay gelsin.

Kadir bey her bir liste için ilgili web sitesine gidip redlistin veya remove vb linklerden derdinizi anlatan bir form ile sildirebilirsiniz

Örneğin barracuda için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

http://barracudacentral.org/rbl/removal-request

Gönderildi : 24/04/2017 22:15

(@mertkibar)
Noble Member

https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=mx%3avarsan.com&run=toolpage

bu adresten yandex mail kullandığınız anlarsınız.. Yandex mail hizmetini ücretsiz verdiği için, para talep eden firmaya para vermeyin boşuna...

Kurumsal mail hizmeti sağlayan firmaların yüzde çoğunlugu hizmetlerini aynı noktadan sağlarlar. Örnekle açıklarsam, ahosting firması size kurumsal mail hizmeti sunuyor, alt yapısı istanbul gayrettepe veri merkezinde ve hizmeti size tek noktadan sağlıyor...

Google bu hizmeti dünya çapında yapıyor. Mail yollarken bölge bölge lokasyona ayırıyor. Mail atacağınız yer amerika da bir yer ise amerika sunuculardan, türkiye de bir yere atacaksanız ankara veri merkezi üzerinden ulaştırıyor.. Bu sayede maillerin ulaşmama sorunu olmuyor.. Google bu hizmeti tam anlamıyla bulut bilişim kapsamında sağlıyor...

Google kurumsal mail hizmetini size tavsiye ettim.. Başka firma ile de çalışabilirsiniz. 

Gönderildi : 29/04/2017 13:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=mx%3avarsan.com&run=toolpage

bu adresten yandex mail kullandığınız anlarsınız.. Yandex mail hizmetini ücretsiz verdiği için, para talep eden firmaya para vermeyin boşuna...

Kurumsal mail hizmeti sağlayan firmaların yüzde çoğunlugu hizmetlerini aynı noktadan sağlarlar. Örnekle açıklarsam, ahosting firması size kurumsal mail hizmeti sunuyor, alt yapısı istanbul gayrettepe veri merkezinde ve hizmeti size tek noktadan sağlıyor...

Google bu hizmeti dünya çapında yapıyor. Mail yollarken bölge bölge lokasyona ayırıyor. Mail atacağınız yer amerika da bir yer ise amerika sunuculardan, türkiye de bir yere atacaksanız ankara veri merkezi üzerinden ulaştırıyor.. Bu sayede maillerin ulaşmama sorunu olmuyor.. Google bu hizmeti tam anlamıyla bulut bilişim kapsamında sağlıyor...

Google kurumsal mail hizmetini size tavsiye ettim.. Başka firma ile de çalışabilirsiniz. 

Mert selam, burada veri merkezi olmayan global üreticiler için bu anlattığın senaryo anlattığın gibi çalışmıyor, çünkü onlar MEA veya EMEA olarak bölgesel sunucu havuzu kullanıyor bu nedenle yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına düzeltme yapmak istedim.

Gönderildi : 30/04/2017 15:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ek olarak bende merak ettim gerçekten yandex için ücretsiz sürüm kullandığını nereden anladın, anlattığın örnek değildir herhalde çünkü örnek ücretli google kullanan müşterilerim var şimdi hızlıca bir kez daha baktım sunucular Amerikada. Yani ip den sanırım böyle bir yorum yaptın ama bence öyle değil, tabi yandex için bir tecrübem yok, şimdi kurumsal bir yandex kullanan birisini bulup kontrol etmek gerekli ama sen tabi biliyorsan ve paylaşırsan sevinirim.

Gönderildi : 30/04/2017 15:12

(@barbaroskuscular)
Estimable Member

Merhaba,

şimdi tekrar kontrol ettiğimde mail sunucunuzun yandex üzerinde olduğunu gördüm bende. Ancak farkettiğim mail sunucunuzun veya domain adresinizin değilde hosting ip adresinizin listelenmiş olması. 212.64.200.51 ip adresi web sayfanızın barındırıldığı atlas web serverına ait.

mesela sizin web adresiniz varsan.com ve akcayelektrik.com aynı hosting içerisinde bulunuyor ve iki web adresi de ip adresinden dolayı spam listelerine eklenmiş durumda.

Sanırım yine paylaşımlı hosting kullanılmasından kaynaklı olan bir spam durumu. web sayfanızın sadece size ait ip adresi ile kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. 

size ait bir ip adresi ile yayınlanmasını ve ip adresinizin değiştirilmesini isteyin. ip adresinizi değiştirdiğinizde spam listelerinden otomatik olarak çıkacaksınız. Ancak toplu mail gönderim hizmeti şart.

Saygılarımla,

Gönderildi : 30/04/2017 15:34

(@mertkibar)
Noble Member

Hakan bey, google için söyledikleriniz doğru... yandex hizmetini sizde deneyebilirsiniz.

http://kurum.yandex.com adresinden alan adınızı ekleyip, ücretsiz maile sahip oluyorsunuz.

Gönderildi : 01/05/2017 17:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kurumsal mail açmak ok peki bu ücretsiz anladığım kadarı ile paralı veya ücretsiz olduğunu IP den nasıl anladın onu merak etmiştim aslında ona göre benimde havam olur güzel bilgi 🙂

Gönderildi : 02/05/2017 01:41

(@barbaroskuscular)
Estimable Member

Sanırım firmanın 1000 personeli olacağına imkan vermiyor 🙂

Gönderildi : 02/05/2017 02:05

(@mertkibar)
Noble Member

Hakan bey yandex kendi uzantılarında sağladığı ücretsiz mail hizmetini,  alan adınız üzerindende kullanma imkanı sağlıyor..

kurum.yandex.com üzerinden alan adınızı ekledikten sonra yandexin mx,a kaydı, spf kayıtlarını hostingdeki dns kısmına girmeniz yeterlidir.. Bunları girdikten sonra mail hizmetiniz yandex üzerinden sağlanacaktır..

Yandex, en büyük rakibi google karşısında insanları çekmek amacıyla bu hizmeti ücretsiz veriyor.. Google kurumsal mail hizmeti gibi paralı değildir..

Gönderildi : 04/05/2017 02:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mert tekrar merhaba,

Ben bu anlattığın olayları biliyorum, merak ettiğim sen dedin ya siz ücretsiz bir hizmet kullanıyorsunuz, ancak Yandex için ücretli de hizmet var, sen nasıl anladın onu merak etmiştim IP den yada alan adından 🙂

Gönderildi : 04/05/2017 03:04

(@mertkibar)
Noble Member

hakan bey anlamanın kolay yolunu size söyleyim.. http://mail.varsan.com girince, yandex ücretsiz mail sayfası açılıyor.. ordan anlıyorum..

Ücretli olsa, böyle bir sayfa çıkmaz..

Gönderildi : 04/05/2017 03:30

Sayfa 1 / 2
Paylaş: