Forum

Hp Proliant Ml310e ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp Proliant Ml310e Gen8 v2 hangi programlar kurulmalı

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,368 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hp Proliant ML310e Gen8 v2 server 'ımız var ve üzerinde server 2016 standart yüklü. İlo yapılandırması dışında, yüklemem gereken bir program var mı. Hp programları nın içeriklerini okudum ama hangileri yüklenmeli ya da yüklenmeli mi netleyemedim. Aslında bu soruyu birazda tecrübe amaçlı soruyorum. İhtiyaca göre tabiki değişiklik göstericektir am yönetim (özelliklede uZaktan yönetim) için hangi yazılımlar ban kolaylık sağlar. Cihaz, dc olarak kullanılacak

Gönderildi : 18/03/2017 15:26

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

bu konuyu inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/485503.aspx

Gönderildi : 18/03/2017 16:30

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bu konuyu inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/485503.aspx

Cevap için teşekkürler Mehmet Bey, ama bu konuyu daha önce okumuştum. Bu konu yükleme sorunu üzerinden gitmiş bir sorun, zaten bu adımı ben iso dosyasını hiç uğraşmadan winrar ile klasöre çıkartıp direk çalıştırarak geçmiştim. Benim demek istediğim her firma farklı farklı yenilikler, yeni yazılım araçları çıkartıyor. Ben ilo dışında yüklersem bana fayda sağlayabilecek bir tool varmıdır onu soruyorum. Hatta hazır cevap vericek arkadaşlar olursa, illaha hp tool önermeleride şart degil, farklı firmaların işimi kolaylastirabilecek, donanım ve işletim sistemi kontrollerini sağlayabileceğim programlarda olabilir. 

Gönderildi : 18/03/2017 17:05

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

İloyu konfigüre edip lisanslı olarak kullanacaksanız windows üzerine hpe toolarını kurmanıze gerek yok.

Bütün donanımları ilodan gözlemleyebilir diagnose edebilirsiniz.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 19/03/2017 04:46

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İloyu konfigüre edip lisanslı olarak kullanacaksanız windows üzerine hpe toolarını kurmanıze gerek yok.

lisanslı olarak kullanmaktan kastınız nedir? şuan bizdeki server 'ın garantisi ya da anlaşması yok. işletim sistemi lisanslı server 2016 standart. Ben ilo yu tam fonsiyonlu kullanamıyacakmıyım demek oluyor bu.

Gönderildi : 20/03/2017 20:19

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

lisanslı olarak kullanmaktan kastınız nedir? şuan bizdeki server 'ın garantisi ya da anlaşması yok. işletim sistemi lisanslı server 2016 standart. Ben ilo yu tam fonsiyonlu kullanamıyacakmıyım demek oluyor bu.

Merhaba,

Genel olarak yapınızı bilmiyorum ama şöyle ifade edebilirim. Yapınızda fazla miktarda HP sunucunuz varsa isterseniz HP System Insight Manager kullanabilirsiniz. (One View yada SCOM da olabilir.) Eğer Powershell kullanarak sunuculardan bilgi almak istiyorsanız HP WBEM bileşenini kurabilirsiniz. WMI Class bilgisi için gerekli ir bileşen. ILO işletim sistemi içerisinden konfigüre etmek istiyorsanız ILO Configuration Utility kurabilirsiniz.

Son sorunuza gelecek olursa her ILO'nun bir lisansı mevcut. ILO lisansı olmazsa bağlandığınız sunucudan belirli bir zaman sonra düşeceksiniz. En basit haliyle anlatmaya çalıştım aklınıza takılan soru varsa devam edebiliriz. (Kullanabilirsiniz fakat verimli olmayacaktır.)

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/03/2017 23:13

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Genel olarak yapınızı bilmiyorum ama şöyle ifade edebilirim. Yapınızda fazla miktarda HP sunucunuz varsa isterseniz HP System Insight Manager kullanabilirsiniz. (One View yada SCOM da olabilir.) Eğer Powershell kullanarak sunuculardan bilgi almak istiyorsanız HP WBEM bileşenini kurabilirsiniz. WMI Class bilgisi için gerekli ir bileşen. ILO işletim sistemi içerisinden konfigüre etmek istiyorsanız ILO Configuration Utility kurabilirsiniz.

Son sorunuza gelecek olursa her ILO'nun bir lisansı mevcut. ILO lisansı olmazsa bağlandığınız sunucudan belirli bir zaman sonra düşeceksiniz. En basit haliyle anlatmaya çalıştım aklınıza takılan soru varsa devam edebiliriz. (Kullanabilirsiniz fakat verimli olmayacaktır.)

Teşekkürler.

belirttiğiniz hp tool larına bakacağım. Yalnız lisanslama olayında yanlışım varsa düzeltin, sanırım tamamiyle hp 'ye online bağlantı için lisans gerekli. ben ssl vpn ile ağ yapısına ulaştıktan sonra lokal olarak sınırsız bir şekilde verdiğim lokal ip üzerinden ilo yu kullanabilirim doğrumuyum? Yani bu lisans olayı lokal için degil, internet üzerinden istediğimiz yerden ilo ya ulaşmak için geçerli.

Gönderildi : 21/03/2017 12:51

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

belirttiğiniz hp tool larına bakacağım. Yalnız lisanslama olayında yanlışım varsa düzeltin, sanırım tamamiyle hp 'ye online bağlantı için lisans gerekli. ben ssl vpn ile ağ yapısına ulaştıktan sonra lokal olarak sınırsız bir şekilde verdiğim lokal ip üzerinden ilo yu kullanabilirim doğrumuyum? Yani bu lisans olayı lokal için degil, internet üzerinden istediğimiz yerden ilo ya ulaşmak için geçerli.

Bağlantı için lisansa gerek yok.

Lisansız sadece monitoring yapabilirsiniz.

Server yönetimini yapamazsınız. Professyonel ve kritik bir noktada kullanmayacaksanız gerek lisansa yok.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 21/03/2017 14:00

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Merhaba,

Teşekkürler.

Merhaba,

Yapı içerisinde kullandığınız sunuculara lokal erişim gittiğinde management network üzerinden erişim sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Lisanslama detayları ile ilgili bu dökümana göz atabilirsiniz.

http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=c04951959

Teşekkürler. 

Gönderildi : 21/03/2017 23:54

Paylaş: