Forum

C# EntityFramework ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

C# EntityFramework İle Setup Oluşturma

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,951 Görüntüleme
(@SedatTiryaki)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar...

ÇözümPark Ailesi.Aranıza yeni katılıyorum.Müsayitseniz sizlere bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

C# - Linq - EntityFramework - SQL Server ile hazırlanmış bir sistemi Setup oluşturmaya çalıştığımda Application Folder Klasörüne

TestUygulama\bin\Debug\TestUygulama.exe.config dosyasını eklemezsem doğal olarak Server, Kullanıcı Adı, Şifre ve DB bilgileri olmadığı için hata alıyorum.

Application Foldere aşağıdaki gibi TestUygulama\bin\Debug\TestUygulama.exe.config

dosyasını eklersem proje sorunsuz çalışıyor.

Projeyi derlerken App.config dosyasınıda eklersem setup işleminden sonra kullanıcı istediği gibi düzenleme yapar o dosyanın üzerinde.

Ben App.config dosyasını görsün istemiyorum.Bu işlemi yapmanın başka bir yolu varmıdır?

Saygılarımla

Sedat TİRYAKİ

Gönderildi : 18/02/2017 17:34

(@KeremCivelek)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Eğer sadece DB bilgilerinin değiştirilmesini istemiyorsanız.DB bilgilerini ve işlemlerini bir çok kişinin yaptığı gibi dll e alsanız sorununuz çözülebilir gibi duruyor.

Gönderildi : 20/02/2017 14:03

(@volkanalkilic)
Gönderiler: 137
Estimable Member

App Config dosyasının varlık sebebi uygulama ile ilgili çeşitli parametreleri dağıtımdan sonra değiştirmektir. Sanırım sizin böyle bir ihtiyacınız yok. Bu durumda gerekli parametreleri kod tarafından sağlamanız yerinde olacaktır.

Diğer bir yöntem ise config dosyasını embedd etmektir;  http://stackoverflow.com/questions/1846975/how-do-you-embed-app-config-in-c-sharp-projects

Gönderildi : 21/02/2017 13:55

(@SedatTiryaki)
Active Member
Konu başlatıcı

Kerem Civelek Teşekkür ederim

App.config dosyasını nasıl .dll çevirebileceğiz?

Çevirdikten sonra nasıl okutabilecem ben projeye

Volkan Alkılıç Teşekkür ederim yardımlarınız için.Kod tarafından Connection sınıfını nasıl yazabilirim EntityFramework ile hiç yazmadım.

Ben hep App.configten çektim.

Bizim iş yerinde tüm kullanıcılar Active Direktory kurulu bir sisteme bağlı.Program Bu kişilerin bilgisayarlarında kurulu olacak.Kullanıcılar app.config dosyasını görsün istemiyorum.

Birde hocam Embed olayını pek anlamadım.

Bir yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 22/02/2017 14:08

(@volkanalkilic)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Embed herhangi bir dosyayı assemblye gömmek demektir. Yani config dosyasını .exe veya .dll içerisine gömebilirsin.  https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=c%23+embedded+resource

Kod tarafında bağlantı ayarlamak için aşağıdaki örneği inceleyebilirsin;

http://stackoverflow.com/questions/34350851/entity-framework-6-set-connection-string-in-code

Gönderildi : 22/02/2017 14:40

(@SedatTiryaki)
Active Member
Konu başlatıcı

Volkan hocam Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Hemen inceliyorum

Gönderildi : 22/02/2017 16:57

Paylaş: