Forum

Exchange 2010-Onlin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2010-Online Arşiv Açıksa-Kullanıcının Maillerini Manuel Taşıma

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
924 Görüntüleme
(@osmantanriverdi)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange te kullanıcının mailinde arşiv özelliği aktifse(online arşiv) outlookta arşiv özelliği çalışmıyor. Exchange onlina arşiv ilkesinide sürekli kullanmadığımızdan yeri geldiğinde kullanıcının maillerini exchange üzerinden değilde outlook üzerinden istediği tarihler arasındeki mailleri online arşive nasıl çekebiliriz.

exchange sürüm:2010 sp3-outlook2010profesyonel

Gönderildi : 15/02/2017 13:15

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Osman Bey,

Arşiv kısmının Outlook üzerinde gözükebilmesi için Office lisanslamalarının aşağıdaki linkte belirtildiği gibi yapılması gerekmektedir.

https://support.office.com/en-us/article/Outlook-license-requirements-for-Exchange-features-46b6b7c5-c3ca-43e5-8424-1e2807917c99

Bilginize.

Gönderildi : 16/02/2017 00:56

(@osmantanriverdi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yanlış anlaşıldı galiba. Office 2010 pro olduğu için online arşiv outlook üzerinde gözüküyor. Bir kullanıcıya exchange online arşiv tanımlıysa o kullanıcının outlookunda mailleri arşivleme özelliği otamatik kapanıyor(Bunun kapanmamasını sağlama imkanı var mı?)...

Exchange üzerinde online arşiv database var fakat kuralı her zaman aktif değil bu yüzden exchange üzerindeki kural çalışmadığındada kullanıcı outlook üzerinden belirli tarihleri online arşiv klasörüne taşıyabilmesi için outlook ile gelen arşivleme özelliğinin bir şekilde açılmasını istiyorum. Daha önceden yapmıştım fakat bu sefer bulamadım.

Gönderildi : 16/02/2017 12:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Osman Bey,

Öncelikle hangi Office 365 paketini kullandığınızı öğrenebilir miyiz?

In-place Archive için lisans önemlidir, sizin outlook lisansınız nedir acaba?

Outlook retail licenses
Outlook volume licenses
Outlook in Office 365 subscriptions

https://support.office.com/en-us/article/Outlook-license-requirements-for-Exchange-features-46b6b7c5-c3ca-43e5-8424-1e2807917c99?CorrelationId=185cf2ce-9cd7-43bc-877e-0094d1200f1f&ui=en-US&rs=en-NZ&ad=NZ

Burada gördüğünüz gibi sahip olduğunuz Outlook lisans durumuna göre bu özelliği göremiyor olmanız normaldir.

Bir özel durum ise, Exchange 2010 ile Office 365 hybrid kullanıyorsanız böyle bir sorun olacaktır. Exchange 2013 geçişi veya komple office 365 e taşınabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2017 18:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İkinci bir seçenek ise birisi GPO ile bunu kapatmıştır, ama bunun olduğunu sanmıyorum çünkü diyorsunuz ki önce açık geliyor ama ne zaman ki office 365 de online archive i açıyorum o zaman gidiyor, sempton hybrid çalışmayı gösteriyor

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2017 18:49

(@osmantanriverdi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Bazı sorunlardan dolayı dönemediğim için özür dilerim. Konu yanlış anlaşıldı maalesef.

(Exchange sürümü:Office 365 değil. Exchange 2010 sp3---Outlook sürümü:2010 pro)

Kullanıcıların normal database var birde archive database var. Bu archive database isteğe bağlı olarak kullanıcıların bağlı olduğu database fazla büyümesin diye oluşturulan bir database ve isteğe bağlı. Retetion Policy yazılarak belirli bir süreyi geçen mailler bu archive database atılabiliyor.

Normalde exchange kullanıcısına archive database tanımlı değilse microsoft outlook üzerindeki arşivleme özelliği çalışıyor. Fakat exchange kullanıcısına archive database tanımlıysa outlook otomatik olarak kendi archive özelliğini kapatıyor benim istediğim kapatmasın. Retetion Policy sürekli aktif etmediğimiz için bazı kullanıcılar outlookun kendi arşivleme özelliğini kullanarak belirli tarihi geçen maillerini kendileri istediği zaman arsiv database atabilsin. 

Gönderildi : 20/02/2017 14:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet şimdi konu daha iyi anlaşıldı, bu Exchange server tarafındaki varsayılan bir davranıştır. Yani bunun olması normaldir. Eğer bir posta kutusu local arşiv alacak ise online arşiv posta kutusunu disable yapmanız gerekli.

Kayıt defteri ile açılabilir ama bu önerilen bir yapılandırma değildir.

Gönderildi : 21/02/2017 00:26

(@osmantanriverdi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Bilgilendirme için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 21/02/2017 13:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz.

Gönderildi : 22/02/2017 21:36

Paylaş: