Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Disk Oluşturma

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,053 Görüntüleme
(@BilalSoyalp)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni bir sanal makina oluştururken "Virtula Hard Disk" ile "Physical Hard Disk" arasında fark nedir. hangisi ile disk oluşturduğumuzda performanslı çalışır.

Gönderildi : 07/02/2017 12:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Virtual hdd sanal bir disk oluşturmanıza imkan sağlar. Physical ise fizeksel bir diski kullanmanızı sağlar. Performans disk türü diski kullanan yazılım sunucu gibi bir çok faktöre göre değişir.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows10/archive/2016/12/04/windows-10-hyper-v-sanal-disk-ve-sanal-disk-duzenleme-islemleri-bolum-2.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows10/archive/2016/12/04/windows-10-hyper-v-sanal-disk-ve-sanal-disk-duzenleme-islemleri-bolum1.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/02/2017 19:24

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim rıza hocam.

Gönderildi : 07/02/2017 21:23

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/02/2017 21:25

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam,

makaleleri inceledim, takıldığım bir kaç nokta var.

Şimdi Storage üzerinde 2 sas ssd 4 adet sas 15k disk var.

2 adet ssd raid 1

4 adet sas 15k raid 10

hyper v üzerinden raid 1 üzerine 1 adet sanal makina ekledim ve işletim sistemini kurdum çalışır durumda. Daha sonra bu makinaya 2. bir disk eklemek istiyorum e: diski. Sanal makinanın üğzerinde sağ tuş Settings > Add Hardware > SCSI Controller > Hard Drive > add > karşımdaki ''Physical Hard Disk'' seçeneği seçersem ilerleyen sorun çıkarma ihtimali var mı?, diyelim raid10 disk alanım doldu 4 disk daha ekleyip storage üzerinden genişletmek istiyorum o zaman sorun çıkma ihtimali var mı? "Virtual Hard Disk" seçeğinden uzak durmaya çalışıyorum ilerde data 64TB geçerse (geçme ihtimali var) farklı işlemler yapmayım diye düşünüyorum.

Gönderildi : 02/05/2017 20:59

(@www-rizasahan-com)
_

Valla bence en güzeli sanal nimetlerinden yararlanmak için sanal diskler üzerinde kalmak. Burada gerekli olan durum performans durumu. Bunuda sanal makina diski ve storage üzerindeki diskin performans kıyaslaması çözer. Biz şu an iş yerinde kullanıyoruz. 

Üstten böyle bir istek geldiği için yaptık ancak sanal disk performansı bizim storagede daha yüksek çıktı 🙂 Üstten böyle istendi diye istenileni yaptık ama gereksiz bir iş oldu 🙂

Ancak sizin alacağınız performans değerleri farklı olabilir. Yalnız storage üzerinde şöyle bir mantık var nekadar çok disk o kadar yüksek i/o performans.

Gönderildi : 02/05/2017 22:45

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Rıza hoca detaylıca cevap vermiş, farklı bir nokta için ekleme yapayım.

storage çözümünüzü bilmemekle birlikte, ssd'ler için raid1 tercihinin, elde edeceğiniz io miktarını ciddi oranda etkileyeceğini düşünüyorum.

io sizin için kritik ise, ssd tiering tercih etmeniz daha doğru olabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 01:37

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Rıza hoca detaylıca cevap vermiş, farklı bir nokta için ekleme yapayım.

storage çözümünüzü bilmemekle birlikte, ssd'ler için raid1 tercihinin, elde edeceğiniz io miktarını ciddi oranda etkileyeceğini düşünüyorum.

io sizin için kritik ise, ssd tiering tercih etmeniz daha doğru olabilir.

Turan Hocam Merhaba,

aslında şuanda Mevcut Storage cache fazla yani ihtiyacımızı karşışıyor.

Bir şey daha sormak istiyorum;

Hyper v Sanal disk mi 🙂 Storage üzerinde raid 10 diski bir den fazla sanal oluşturup kullanmak mı?

Gönderildi : 06/05/2017 20:08

(@www-rizasahan-com)
_

Soru tam anlaşılmadı 🙂

Gönderildi : 07/05/2017 00:21

Paylaş: