Forum

Server lisansı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server lisansı

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,154 Görüntüleme
(@harunnazilli)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Kullanmakta olduğumuz, üzerinde server 2003 yüklü HP rack server'a Server 2008 R2 Standart yada Server 2012 Foundation satın almak istiyoruz. OEM olamayacağı için en ucuz hangi yolla bunu satın alabiliriz? (10 kullanıcı CAL lisansı gerekli.)

Teşekkürler

Gönderildi : 06/02/2017 18:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gökhan beyin dediği gibi kiralama mantıklı. Ancak lisans alacağım derseniz open lisans alın. Ancak şu an 2008 lisansı bulmanız zor gibi. 2016 lisansı alarak alt sürüm kurabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/02/2017 00:53

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

bildiğim kadarı ile rok lisans tipini ayrıca satın alabiliyorsunuz.

2008 bulmazsınız, 2012 için elinde kalan var ise bulabilirsiniz.

bulamadığınız takdirde, 2016 için foundation sürümü bulunmuyor, essential satın almalısınız.

2012 foundation için 15 kullanıcı ve 2016 essential için 25 kullanıcı user cal gelmekte. rds cal ile karıştırmayın.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/02/2017 03:31

(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member

Konu açıldığı için yeni bir konu açmak istemedim. 

Benim sorum Windows server 2016 Essential sürümüne RDS lisansı satın alabiliyor muyuz? Herhangi bir engelleme var mıdır. Normalde rollerde RDS rollerini kurabiliyorum.

Ayrıca OEM Windows server 2016 Essential üzerine HPE RDS lisansı etkinleştirmede problem olur mu?

Gönderildi : 11/06/2018 17:37

(@www-rizasahan-com)
_

https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/9d04f47d-2a19-4ad0-8cfd-2c16a37f15e5/remote-desktop-connections-in-server-2016-essentials?forum=winserverTS  buadaki duruma göre sorun yok lisanslayıp kullanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/06/2018 18:38

(@tahirtayyipkeskin)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba.

Kullanmakta olduğumuz, üzerinde server 2003 yüklü HP rack server'a Server 2008 R2 Standart yada Server 2012 Foundation satın almak istiyoruz. OEM olamayacağı için en ucuz hangi yolla bunu satın alabiliriz? (10 kullanıcı CAL lisansı gerekli.)

Teşekkürler

Merhaba,

Microsoft Partnerliğimiz üzerinde Windows Server 2008 elimde kalan bir adet key generation hakkım var eğer kişisel kullanım içinse ücretsiz verebilirim. İş için kullanacaksanız, faturalı bir şekilde satışını sunabiliriz.

Gönderildi : 11/06/2018 21:28

(@turancoskun)
Üye

Konu açıldığı için yeni bir konu açmak istemedim. 

Benim sorum Windows server 2016 Essential sürümüne RDS lisansı satın alabiliyor muyuz? Herhangi bir engelleme var mıdır. Normalde rollerde RDS rollerini kurabiliyorum.

Ayrıca OEM Windows server 2016 Essential üzerine HPE RDS lisansı etkinleştirmede problem olur mu?

essential sürümünde hatırladığım kadarı ile rds yapılandırılıp, lisanslanamıyor.

referans adres üzerinde de, standard sürüme geçilmesi belirtilmiş.

emin olmanız adına, ms destek hattı ile rds lisanslama tarafında birden fazla yetkiliden teyit ederek uygulamanızı öneririm.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2018 04:03

(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member

Microsoft destek hattı ile görüştüm. Essential ürününe RDS lisanslama yapamazsınız dediler. 

Fakat RDS rolü var neden olduğunu sordum. Elindeki bilgilere dayanarak bu cevabı verdiğini söyledi.

Garip bir durum.

Gönderildi : 12/06/2018 17:01

(@turancoskun)
Üye

Microsoft destek hattı ile görüştüm. Essential ürününe RDS lisanslama yapamazsınız dediler. 

Fakat RDS rolü var neden olduğunu sordum. Elindeki bilgilere dayanarak bu cevabı verdiğini söyledi.

Garip bir durum.

rol veya servislerin ilgili işletim sistemi üzerinde kuruluyor olması, lisanslanabileceği anlamına gelmez.

üretici tarafında rds ve lisanslama süreci için en düşük standard sürümü talep ediliyor.

ancak ms destek hattını birden fazla arayarak, tekrar teyit etmenizi öneririm.

her aramınızda farklı bir cevap alabilirsiniz.

Gönderildi : 14/06/2018 04:00

(@www-rizasahan-com)
_

Garip bir durum.

Microsoftun yazılı kaynaklarında aksi durum söz konusu. Bence bir kaç yerden teyit edin lisanslama hattında klasik yoldaki amcanın cevap verebileceği sorulara yanıt veriyorlar. Detay dip konularda bazen bocalamaları söz konusu.

Gönderildi : 18/06/2018 01:29

Paylaş: