Forum

IBM X3400 M3 7379KT...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM X3400 M3 7379KTG SSD Raid Hakkında

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
811 Görüntüleme
(@KadirAy)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Değerli Üstadlar Merhaba

Şirketimizde kullanmakta olduğumuz X3400 M3 server için ssd diklerle raid 0+1 kurmak istiyorum. Ürün özelliklerinde ssd disk desteğiyle ilgili bir bilgi yer almıyor. X3400 M3 için ssd disklerle raid 0+1 kurabiliyor muyuz? Kurulum yapılabiliyorsa bir sakıncası olur mu? konu hakkında değerli yardımlarınıza ve desteğinize ihyitacımız var.Tşk

Gönderildi : 18/01/2017 03:13

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Selamlar,

Sunucularda RAID 10 yapabiliyorsunuz. 0+1 uzun yıllar önce terkedildi.

Gönderildi : 20/01/2017 15:26

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

sunucunuz tower server ve disk tipi 3,5" tir. Bu sunucu için SSD disk üretici tarafında bulunmuyor. Dışarıdan takacağınız disklerde açılışta hata alma olasılığınız yüksektir. Ayrıca makina üzerindeki raid kart çok yüksek veri trafiğinde sorun yaşayabilir, giriş düzeyinde bir sunucu 3400. Raid yapısında bu makinada raid 5 daha sağlıklı bir tercih olur.

kolay gelsin,

yB

Gönderildi : 22/01/2017 16:31

(@ZulkufAydin)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Merhaba

Aynı sunucu üzerinde bende ssd diskler üzerinde raid 10 kurdum. Eskiye nazaran performansta ciddi anlamda artış oldu ve hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar.

Gönderildi : 08/02/2017 15:32

(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member

Merhaba

Aynı sunucu üzerinde bende ssd diskler üzerinde raid 10 kurdum. Eskiye nazaran performansta ciddi anlamda artış oldu ve hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar.

Zülküf Bey;
İlgili server üzeride şuanda SAS diskler mevcut; Siz bu SAS diskleri çıkartıp aynı slot üzerinden SSD ye mi geçiş yaptınız yoksa SSD diskleri farklı bir yöntemle mi sunucuya bağladınız?

Gönderildi : 16/04/2018 14:18

(@necatiguner)
Gönderiler: 135
Estimable Member

Sunucu üzerinde 2 adet raid 1 146GB Sas disk ve 1 adet raid 0 300GB Sas disk vardı. 300Gb diskte ve raid 1 olan disklerimde problem yaşadım SSD ye geçme kararı verdim. Windwows backup aldım (System sürücüsü,C sürücüsü ve 300Gb lık E sürüsünden bazı dosyalar); bu arada disklerim problemli olduğu için acronis ile backup alamadım. Kopyalama hatası verdi. (Kopyaları farkı usb sürücüye kaydedemedim.Windows backupınkini aldım ama) 500gb SSD diskleri taktım. Mevcut raid yapısı ise işlem yapmadı. Raid yapısını tekrardan oluşturdum. Raid 1 olarak. Windows backuptan  geri dönmeye çalıştım ama olmadı. Disklerle ilgili problem verdi ve windows backup tan dönemedim. (E sürücü olmadığından sanırım. Sadecede Sistem dosyaları ve C sürücüsü seçeneği de yoktu. Almış olduğu kopyadan , aynı sürücüler olarak dönme zorunluluğu var sanırım.)

Sistemi baştan kurdum ve şuan SSD disklerle sistemi kullanıyorum. Raid kontrol programında sadece sarı bir ünlem var fakat bu ünleminde üretici destekli SSD olmadığı için verdiği yorumunu aldım. Bilgilerinize. Kullandığım disklerde 500gb Samsung SSD Evo

Gönderildi : 07/05/2018 12:51

Paylaş: