Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İp Santral Hakkında

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
630 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Firmada kullanmakta olduğumuz Karel santralimizin kartı arızalandı.O yüzden İp santrale geçmeye karar verdik.

Şuan da 3CX ve Sangoma ile görüşüp teklif aldım.Fiyatları birbirine yakın.Sangomada cihaza bir kere ücret ödüyorsunuz ondan sonra ücret alınmıyor.Kullanıcı lisansları sınırsız.3CX te alımda ve her yılı bakım adı altında ücret ödüyorsunuz.FXO cihazıda kullanmam gerekiyor.Ayrıca 5-10 adet arası analog telefon diğerleri ip telefon(Cep Tel-Pc) şeklinde kullanılacak.Bulunduğum konum itirabi ile altyapı çok sorunlu.Telekom hatlarında sorun çıkma ihtimali yüksek oluyor.Bununla ilgili yedekli bir yapı kullanmak zorundayım.16 Mb'te kadar ADSL hattı ayıracağım.Ayrıca lokalde kullandığım 2.internetimde İp santralin yedek hattı olacak.Bu arada lokalde AirFiber hizmeti almayı düşünüyorum.(10/10Mbps)

Hangi sistem daha iyi olur sizce ; Donanımsal İp santral mi yoksa Yazılımsal İp santral mi daha verimli olur.

İp santralden beklentilerimiz;

Gelen aramalarda sisteme kayıtlı arama ise hangi firmadan arama geldiğini görme,

Gelen,giden,dahililer arası görüşmelerin hepsi kayıt altına alınabilmeli(Cep dahilisinden yapılanlarda kayıt altına alınmalı).

Şirket içinde yapılan toplantılarımıza dışarda çalışan personellerimizide görüntülü olarak toplantıya dahil edebilmeliyiz. 

Ses kalitesi ve faturadaki fiyat avantajıda önemli.

Bir sorun ile karşılaştığımızda en kısa sürede sistemi ayağa kaldırabiliyor olmamız gerek.

Alacağımız ip telefonlar en az 2 sip li olacak.Bir tanesinden direk o dahiliye ulaşılabilinecek,diğeri ise sadece şirket içi dahilisi olarak kullanılabilecek.

Bu konular ile bilgi ve tecrübelerinize istinaden fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 16/01/2017 14:38

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bulutta düşünmüyorum.Zaten net sıkıntılı o riski göze alamam.Ayrıca santrali dışarda bulundurmak istemiyorum.Bütün hat ve görüüşme trafği kendi localimde olmasını istiyorum.

Teşekkür ederim Gökan hocam

Gönderildi : 17/01/2017 12:03

(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Yaklaşık 150 dahili (yurtiçi/yurtdışı) ile 6 yıldır Elastix kullanıyoruz. Çok memnunuz.

Free olması avantaj ama karşı çıkanlarda var tabiki. Güvenliği ve kurulumu sağlam yaparsanız yada yaptırırsanız memnun kalacağınıza eminim.

Gönderildi : 17/01/2017 12:20

(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Telesis santral düşünmezmisiniz ? Öncesinde anladığım kadarıyla analog alt yapınız var hem daha ucuz bir sistem hemde sorunsuz bir sistem şubelerim arasında santrallerim sip üzerinden haberleşiyor şirket içinde analog hatlar var. Aynı zamanda şirket içindede veya uzak noktadada internetin olduğu heryerde ip telefonlarımı koşturabiliyorum genelde küçük şubeler için yapıyorum bunu. 

Lisans ücretleri vs çokta yüksek olmayan bir sistem bana göre tek eksik yanı kullanıcı yazılımları biraz eski onuda güncellerlerse çok sorunsuz bir sistem çıkacak ortaya. Türk yapımı bir sistem herzaman diğerlerine göre fiyat avantajınız olacağınıda düşünüyorum. 

Gönderildi : 19/01/2017 13:28

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

Donanımsal IP santral aldığınızda ve o cihazın kartı, portu gibi herhangi bir donanımına zarar geldiği takdirde sistem devre dışı kalmayacak mı? Yedek cihaz konumlandırmayı düşünüyor musunuz? 

Ben sırf bu sebeplerden dolayı 3CX yazılımsal IP santral ile ilerledim. 3CX in kurulu olduğu donanım zarar görse bile en son alınan (otomatik yedeklemesi var) yedekten herhangi bir windows işletim sistemi (Server-Client vs) üzerine geri dönmenizin süresi çok kısa. 

Ayrıca bir de bu işin yönetim kısmı var tabi. Windows işletim sistemi üzerindeyken işletim sistemine hakimseniz çok fazla zorlanmıyorsunuz. Bahsettiğiniz diğer çözümü incelemedim ama linux tabanlı donanımsal/yazılımsal santrallerde yaşadığınız sorunlarda linux bilmenize gerek olduğu durumlar oluyor.

Gönderildi : 19/01/2017 13:42

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Oğuzhan hocam.3CX kullanıyorsunuz sanırım.Nasıldır sorun yaşadınızmı hiç.Hizmet sağlayıcı olarak tavsiyeleriniz varmı?Güvenlik tarafında 3CX nasıldır.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 19/01/2017 14:17

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Oğuzhan'ın belirttiğine ek olarak, 3cx birçok kuruluşta kullanılıyor.

özellikle mobil/desktop uygulama desteği güzel.

alternatif olarak kerio operator tavsiye ederim, yönetimi ve kurulumu fazlası ile basit.

tüm taleplerinizi karşılama noktasına hakim değilim, araştırmanız gerekecektir.

hem vm, hem de appliance kullanmanız mümkün, vm'i yönetim ve satın alma maliyeti açısından öneririm.

web client tarafı, 

http://operator.demo.kerio.com/#calls

http://www.kerio.com.tr/products/kerio-operator

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/01/2017 03:59

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Teşekkür ederim Oğuzhan hocam.3CX kullanıyorsunuz sanırım.Nasıldır sorun yaşadınızmı hiç.Hizmet sağlayıcı olarak tavsiyeleriniz varmı?Güvenlik tarafında 3CX nasıldır.

İyi Çalışmalar

Ayhan Bey,

3CX kullanıyoruz. 4 farklı lokasyon ve 1 merkez var. 3CX merkezde konumlandırıldı. Diğer lokasyonlardan MPLS ve VPN ile IP telefonlar direk merkeze register oluyor. Hizmet sağlayıcı olarak Superonline kullanıyoruz, kurulumda çok ciddi sıkıntılar yaşadık. 6 ay çözemedikleri sorun oldu. Sonrasında kurulum projesinde hata olduğunu tespit edip voicegateway cihazı konumlandırdılar ve sorun çözüldü. O günden bu yana da kritik sorun yaşamadık. Diyeceğim o kurulum aşaması doğru kurgulanırsa iyi bir operatör. 

Stabil çalışması konusunda ve güvenlik konusunda 3CX beni tatmin etti. Bir şüphem kalmadı. Gayet memnunum.

Gönderildi : 20/01/2017 12:36

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Grannstream yada Karel in yazılım ip santralini kullananlar yada bilgi sahibi olanlar varmı?

Gönderildi : 20/02/2017 00:52

Paylaş: