ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Sahte Haberler için Arama Motoru

Son Mesajınız 01-05-2017, 22:58 Hakan UZUNER tarafından gönderildi. 2 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
 •  12-26-2016, 9:04 504326

  Sahte Haberler için Arama Motoru

  Malum özellikle ülkemizde ne yazık ki çok fazla yalan görebiliyoruz. Yani gerek eski resimler ile, gerekse oynanmış resimler veya gerçek olmayan haberler pek çok kez karşılaştığımız bir durum. Ancak bu tür şeyler sadece ülkemizde olmuyor. Özellikle kasım ayındaki Amerika seçiminden önce Facebook ve benzeri pek çok mecrada seçimin her iki tarafı içinde çok ciddi ancak gerçek olmayan haberler yapıldı. Hatta bu durum o kadar rahatsız edici bir hale geldi ki Facebook bile artık haberler için doğrulama, kontrol etme ve benzeri yeni özellikler ekleyeceklerini duyurmuşlardı. ( bu yazıyı yazarken kontrol ettim duyurmuşlar bile - http://www.wsj.com/articles/facebooks-fake-fix-for-fake-news-1481932361 )

  Durum bu kadar rahatsız edici bir hal alınca bu konuda yeni bir fikir ortaya çıktı, "sahte haberler için arama motoru". Henüz beta aşamasında ama bence fikri çok başarılı.

  Örneğin Amerika seçimleri öncesi çok konu olan Pizzagate kelimesini aramanız halinde çıkan bir sonuca tıklayarak onun kimler tarafından yayınlandığını rahatlıkla görebiliyorsunuz

  Siteye aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz

  http://hoaxy.iuni.iu.edu/


  Eğitimlerim
  HakanUzuner.com
  Mayasoft
 •  01-04-2017, 17:22 504945 Cevap 504326

  Cevap : Sahte Haberler için Arama Motoru

  Hocam gerçekten güzel bir fikir. Bu konudaki yaygaraların çoğunun detayını doğru yerden alabileceğiz. Projenin halka arz olunduğu zamanı bekliyoruz. ;)

 •  01-05-2017, 22:58 505015 Cevap 504945

  Cevap : Sahte Haberler için Arama Motoru

  Evet, özellikle bu yanlış haberleri kimin yaydığını göstermesi çok değerli. Hesaplar fake ise ki genelde böyle oluyor yine bir diğer sorun olan çok fazla bot kullanımına geliyor. Yani bakıyorsun milyonlarca kişi bir konuda tartışıyor ama gündelik hayatta pek tepki yok, çünkü aslında o milyonlarsa hesap fake, bu da bir diğer sorun.


  Eğitimlerim
  HakanUzuner.com
  Mayasoft
RSS haberlerini XML olarak görüntüle