Forum

AD domain kullanıcı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD domain kullanıcılarını mysql veritabanından otomatik nasıl çekeriz ?

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
664 Görüntüleme
(@ismailturhan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Hali hazırda kurulu olan active directory domain kullanıcılarını  başka bir sunucuda bulunan mysql databaseden nasıl otomatik oluşturabiliriz.

Bu kullanıcıların düzenli olarak o databaseden çekilmesi lazım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 26/10/2016 13:13

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

Bu tur farkli database'ler ile AD arasinda bir replikasyon için "Connector" kullanmalisiniz.

Diger bir yontem export/import olabilir ama burada script isin içine girecektir.

CSV dosyasi olarak export edip sonrasinda AD database' inde import edebilirsiniz,

Net'te MySQL .NET Connector ile ilgili orneklere bakabilirsiniz.

Burada en onenli konu, Mysql'den yalnizca yeni kullanicilarin cekilip yaratilmasi aksi takdirde varolan kullanicilar tekrar yaratilirsa(overwrite) yeni SID alacagindan NTFS haklarini kaybedecektir !

Script'ler ile zor is derseniz ucretli yazilimlari test edip ihtiyaciniza en uygun olanini seçin derim;

http://www.dovestones.com/active-directory-user-import/

"Import from CSV, Excel, SQL, MySQL, Oracle"

Tavsiyem mutlaka test ortaminda simule edip sonrasinda Production ortaminda hayata geçirmenizdir.

Kolay gelsin

Gönderildi : 27/10/2016 03:34

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhabalar

Hali hazırda kurulu olan active directory domain kullanıcılarını  başka bir sunucuda bulunan mysql databaseden nasıl otomatik oluşturabiliriz.

Bu kullanıcıların düzenli olarak o databaseden çekilmesi lazım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bunu Basit şekilde Powershell ile yapabilirsiniz.  Kendime MSSQL bağlanıp kullanıcıları cekip, Ad varmı kontrollerini yapıp yoksa kullanıcıları oluşturanbir script yazdım.  Bunuda Zamanlanmış göreve atıyorsunuz kafanız rahat ediyor. 

Gönderildi : 27/10/2016 03:41

(@cemkilic)
Gönderiler: 393
Reputable Member

Merhabalar

active dırectory logları dırectory entry kullanılarak cekılıyor dıye bılıyorum namespace olayında actıvedırectoryservıces olaynı arastırın

iyi calısmalar

Gönderildi : 27/10/2016 05:20

(@ismailturhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yanıtlarınız için Teşekkürler,

Gerekli denemeleri yapıp sonuçları en kısa zamanda ileteceğim.

Gönderildi : 27/10/2016 12:14

(@ismailturhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Bunu Basit şekilde Powershell ile yapabilirsiniz.  Kendime MSSQL bağlanıp kullanıcıları cekip, Ad varmı kontrollerini yapıp yoksa kullanıcıları oluşturanbir script yazdım.  Bunuda Zamanlanmış göreve atıyorsunuz kafanız rahat ediyor. 

merhabalar ali bey,

Dediğiniz yöntem daha basit görünüyor, yazdığınız scripti yazabilmem için başvurmam gereken kaynaklar nelerdir ? 

Gönderildi : 27/10/2016 12:17

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

Merhaba,

MySQL .NET Connector'u Powershell ile Mysql'e baglanip islem yapmaniza yariyor.

http://dev.mysql.com/downloads/connector/net/

Mysql Powershell Module olarak aratirsaniz bircok ornek bulabilirsiniz.

https://activedirectory.ncsu.edu/advanced-topics/scripting-center/mysql-powershell-module/

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/MySQL-746b5da2

Kolay gelsin

Gönderildi : 27/10/2016 12:42

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhabalar

merhabalar ali bey,

Dediğiniz yöntem daha basit görünüyor, yazdığınız scripti yazabilmem için başvurmam gereken kaynaklar nelerdir ? 

Merhaba,

Örnek veritabanı tablosu benimle paylaşırsanız hızlıca örneklendireyim. ihtiyacınızdakarşılanmış olur. hemde makale haline getirelim ihticı olan arkadaşlarda faydalanmış olur.

Gönderildi : 27/10/2016 21:20

(@ismailturhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar ali bey,

ilgili script'i yazdım başarılı bir şekilde mysqlden dataları alabiliyorum fakat AD domaine user kaydetmede şöyle bir problemim var user parolaları MD5 ile şifreli hash yapısında bulunuyor databasede bunu AD domain user parolası olarak nasıl kaydedebileceğimizi çözemedim.

örnek database sizle paylaşayım(sql ve csv formatında)

https://drive.google.com/drive/folders/0B48i5KVmnzlgMkozLThfaXJKVGc?usp=sharing

Gönderildi : 09/11/2016 18:00

(@ismailturhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

merhabalar ali bey,

Merhaba,

Örnek veritabanı tablosu benimle paylaşırsanız hızlıca örneklendireyim. ihtiyacınızdakarşılanmış olur. hemde makale haline getirelim ihticı olan arkadaşlarda faydalanmış olur.

Bakabildiniz mi ali bey çok teşekkürler şimdiden.

Gönderildi : 11/11/2016 18:05

Paylaş: