Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VmWare Resource Pool hangi alani paylastiriyor ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@AliKucuk)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Cluster yapimizda vmware resourse pool uygulamasi tamamladik. 2 node 1 de storage yapimiz var. 2 Node da toplamda 128 Gb Ram ve 24 cekirdek ( 48 thread ) var. Sorumu ram uzerinden sorayim. 15 tane sanal makina var. Sanallari olustururken 8 GB ram belirleyerek olusturduk. Ayni zamanda resource pool ayarlarinida Shares : High --> 327680    Reservation : 1392  Expandable Reservation : Acik   ve Limitide Unlimited olarak isaretledik. Bu clusterde yapisinda sadece tek havuz ve 15 sanal makina calisacak. Baska bir havuz veya sanal makina olmayacak. 

Sorum ise : 15 makinaya 8 er GB dan olusturdugumuz icin toplamda 120 GB lik bir miktari olusturmak icin kullanmis olduk. Zaten 128 GB kapasitemiz vardi. Ama bu sanallarin bazisi cok performans isteyecek bazisi ise daha az. Pool kurmamizdaki amacda bu aradaki kaynak paylasimini pool un talebe gore yapmasiydi. Ama bizim makinalari 8 erden olusturarak 120 gb yer kaplatmamiz ve dolayisiyla geriye 8 gb gibi ufak bir alan biraktigimizdan dolayi havuz bu 8 gb lik kalan alanimi paylastirabilecek ? Ornegin bir makina 8 den fazla ram e ihtiyac duydugunda sadece bu kalan 8 GB alanimi kullanabilecek ? Yoksa diger makinalara ayrilmis olan 8 gb lardan alarak bu havuz kapsaminda kullanabilecek mi ? Buradaki mantigi bir cok makalede bulamadim malesef. Veya 15 sanal makinaya 4 er gb ram vermis olsaydik toplamda 60 gb lik bir alani kaplayacakti. Bu sayede havuz kalan 68 gb lik alandan mi paylastirabilecek ?

Ikinci sorum ise havuz ayarlarinda  shares kismini high olarak ayarladigimizda burada cikan default olarak gelen 327680 sayisi neyi ifade etmektedir ?

Tam olarak yapmak istedigim ise bu clusterin yapisinin toplamda olan 128 GB lik ramini ve 24 cekirdeklik islemci kapasitesini 15 adet sanalin en verimli ve paylasimli sekilde kullanmasi. Bu 15 sanalin tamami zaten kendime ait. Disaridan baska bir musteriye vb. satmak gibi bir durum yok. Tum sanallar ne kadar kaynak ihtiyaclari varsa havuzdan alip kullanmalarini istiyorum. Toplam havuzun kaynagi yetmezse donanimsal olarak ekleme yapabilirim. Ama herhangi bir yanlis yapacagim ayardan dolayi bir kisim ram in yatmasini ; diger sanalda ekstra ram e ihtiyaci olan bir pozisyonunda sanalin ram yetersizligi yasamasini istemiyorum.

Sorum biraz karisik gibi ama aslinda o kadar yazida sordugum soruyu bir cumlede soracak cok kisi cikar 🙂 Ben genede yanlis anlasilmamak icin detayli yazmaya calistim. Konu ile ilgili bilgisi olan kisiler yardimci olabilir mi ? Ekstra oneri ve elestrilere sonuna kadar acigim. Simdiden cok tesekkur ederim.

Ali Kucuk

Gönderildi : 26/10/2016 01:42

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Ali bey merhaba;

Sorunuz çok dolambaçlı. 🙂 Genel anlamda durum şu elimdeki kaynağı maximum nasıl düzeyde nasıl kullanırım. 

Söyle diyeyim bunun için olarak İster Pool olsun ister olmasın. Sisteminizi önce izlemeniz gerekli. Suncularını üzerinde çalışan APP vb gibi durumlarda nerelerde pik yaptığı rapor çekerken ne kadar neye ihtiyaç duduğu gibi konular var. Bu yüzden önce sisteminizi izlemenizi tavsiye ederim. Nasıl izleyeceğim derseniz eğer. Şu makeleye bakın derim  http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2016/03/27/sanallastirma-yaptik-peki-sonrasi.aspx

Elinzideki durumu öğrendikten sonra Pool yada gerekli kaynakları opetimize etmek veya ayarlamalarınızı pool içindeki değerleri belirlemeniz daha kolay ve rahat olacaktır.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/10/2016 00:23

(@AliKucuk)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabiniz icin tesekkur ederim Cahit bey. Aslinda ben inceleme asamalarina gelmeden once asil merak ettigim Pool un tam olarak calisma mantigi. Vmware da dedigine gore tum sanal makinalar kaynaklarini havuzdan alir ve kullanir. Ama o zaman sanal makinalari olustururken neden varsayilan bir kaynak degerleri belirliyoruz ? Windows bu degerleri gormesi gerekiyo olabilir diye dusundugumde de bu degerler pool dan ayrilan degerlermidir sorusu aklima takiliyor. Yani bu kaynak degeri atayarak olusturdugumuz sanal bu kaynaklarini pool dan aliyor ve pool u bu deger kadar daraltiyormu ? Tam bu nooktada pool un calisma mantigini anlamaya calisiyorum aslinda . Su an pool da sanallarda calisiyor. Ama ayar hatasi yapmak istemiyorum acikcasi.

Gönderildi : 29/10/2016 13:50

Paylaş: