Forum

client veri aktarım...

Bildirimler
Hepsini Temizle

client veri aktarım hızı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
532 Görüntüleme
(@sahingok)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Sector anten AM-2G15-120 - 15 dBi  ve Rocket m2 vasıtasıyla yayın yaparak en fazla 600mt uzaklıktaki yaklaşık 60 adet  client'e bağlantı kuruyor ve veri alış verisi sağlanabiliyor fakat client lerden servere downland hızı yavaş, zamam zaman download hızı 3 mb/s cıksada ortalama 100 kB/s - 500kB/s arasında indirme sağlanabiyor bu hızda bizim işimiyizi gormüyor. client lerin her bilirinden 3gb veri cekmemiz gerekiyor ve zaman aralığı şu şekilde;

toplam 60 adet client olmak üzere

20 adeti 09:00-12.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

20 adeti 13:00-16.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

20 adeti 17:00-20.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

Bu verileri indirmek için böyle bir sistem kurduk bi ara 35mb/s download hızını gördük nasıl olduysa Rocket M2 kurulumundamı yanlışlık yaptım acaba.

Ayrıca rocket m2 arayüzü 

https://yadi.sk/i/Wkf3nLZQuWeoR

Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz, şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 26/08/2016 20:44

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

antenler birbirini doğrudan ve aynı açıyla görmeli, birkaç derecelik sapma bile 600 metrede onlarca metreye karşılık gelebilir.

antenler arasında iki cihazla aynı bandda ve aynı frekansta başka yayın olmamalı ayrıca interference neden olacak farklı sinyaller de bulunmamalı.

antenler arasında örneğin baz istasyonu, elektrik trafosu vs varsa bunlar da sinyalin zayıflamasına yol açıyor olabilir.

ekran görüntüsünde mesafesinin 0.2km yani 200 metre olduğu yazıyor.

bu kadar bir mesafede arada interference yol açan farklı sinyal kaynakları varsa bu denli kayıp yaşanır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 27/08/2016 13:25

(@sahingok)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle teşekkür ederim Zafer Bey,

Frekans listesinde bulunan kanalları test ettim çok olumlu sonuç aldığım sölenemez ama download hızında azda olsa artışlar gözleniyor. Rocket M2 airmax aktif iken frekans listesi 

fakat client ler  802.11bg  desteklediği için airmax kapatmak zorunda kalıyorum ve kanal sayısıda 13 düşüyor, bu denenle ancak aşağıdaki kanalların testini yapabildim. Belki yukarıdaki kanallar aktif olsa daha farklı sonuçlar alınır, cünkü antenin cevresinde interference neden olabilecek sinyaller bulunabilir.   

Frekans listesini genişletmek veya sorunun çozümü için yardımcı yazılım, konfigürasyon veya firmware öneriniz varmıdır.

client özellikleri: Frekans Aralığı 2.4-2.4835GHz ve standartlar IEEE 802.11g, IEEE 802.11b desteklemektedir.

Rocket M2 konfigürasyon:

https://yadi.sk/i/BU-PefKVuZhMH

https://yadi.sk/i/M28pUnyBuZhoj

https://yadi.sk/i/W_4CWZWguZhud

https://yadi.sk/i/SjjIoArZuZhzz

https://yadi.sk/i/2qALJxoVuZiRE

https://yadi.sk/i/jn0sSiyZuZiaJ

Gönderildi : 29/08/2016 15:45

(@BirkanURLU)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhaba Arkadaşlar,

Sector anten AM-2G15-120 - 15 dBi  ve Rocket m2 vasıtasıyla yayın yaparak en fazla 600mt uzaklıktaki yaklaşık 60 adet  client'e bağlantı kuruyor ve veri alış verisi sağlanabiliyor fakat client lerden servere downland hızı yavaş, zamam zaman download hızı 3 mb/s cıksada ortalama 100 kB/s - 500kB/s arasında indirme sağlanabiyor bu hızda bizim işimiyizi gormüyor. client lerin her bilirinden 3gb veri cekmemiz gerekiyor ve zaman aralığı şu şekilde;

toplam 60 adet client olmak üzere

20 adeti 09:00-12.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

20 adeti 13:00-16.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

20 adeti 17:00-20.00 aktif 3 gb X20 : 60gb

Bu verileri indirmek için böyle bir sistem kurduk bi ara 35mb/s download hızını gördük nasıl olduysa Rocket M2 kurulumundamı yanlışlık yaptım acaba.

Ayrıca rocket m2 arayüzü 

https://yadi.sk/i/Wkf3nLZQuWeoR

Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz, şimdiden teşekkürler.

Ben konuyu tam anlayamadım, Rocket M2 ile 600 mt uzağa yayın yapıyorsunuz karşılığındaki cihaz nedir? Yani 60 adet client olarak kastettiğiniz grubu kastediyorum.

Bunun yanında Konfigürasyon için bir önerim var, Advanced sekmesinde, Kurucu EIRP Denetimini açın ve Wireless sekmesinden çıkış gücünü en sona getirin. Ciddi bir fark göreceksiniz diye düşünüyorum.

Fakat şu da var, 35Mb/s download 350Mbps'lik bir veri hızı demek bu hızı yakalayabileceğinizi zannetmiyorum. Zaten cihaz en iyi ihtimalle 300Mbps veri transfer hızı sunuyor.

Gönderildi : 30/08/2016 12:12

(@sahingok)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Birkan bey, ayarlardaki onerinizi uyguladim ve daha birçok farkli testler yaparak download hizini yükseltmeye calistim fakat maksimum 1.7Mb\s hizina ulasabildim tabi hızında ara sira goruyor.

Konuyu biraz daha acayim 60 adet aracimizda 2.4ghz wifi destekli dvr kayit cihazimiz var. Bu araclar merkez garaja gelince catiya taktigim antene baglanip gunluk olarak 8 ila 10 aracin görüntülerini server e indirmek istiyoruz, arac basi goruntu boyutu 4-5 gb. Su anda test asamasinda oldugu için sadece 1 aracta bu sistem takili yani antene yogunluk yok.

Cihazlardanmi kaynakli yoksa programlardanmi anlamadim filazilla kurup ftp adresinden indirmeyi bile denidim sonuc ayni.

Ayrica tum kanalları 1-11 arasi tek tek denedim,

Bilgi olarak Cihaza baglanip 2 adet kameranin goruntusunu anlik izlenebiliyor.

Başka yapilmasi gereken islem varmi arkadaşlar sizce yoksa bu hız normalmi.

Gönderildi : 17/09/2016 16:34

(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member

meraba benzer yapıyı bende kullanıyorum Ülke seçimini United States yapıp kanal genişliğini 40 mhz yapın.Daha sonra Advanced altından esafeyi otomatik ayarlamayı kapatıp, en uzun menzili seçip dener misiniz? 

Gönderildi : 19/09/2016 15:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Teşekkür ederim Birkan bey, ayarlardaki onerinizi uyguladim ve daha birçok farkli testler yaparak download hizini yükseltmeye calistim fakat maksimum 1.7Mb\s hizina ulasabildim tabi hızında ara sira goruyor.

Konuyu biraz daha acayim 60 adet aracimizda 2.4ghz wifi destekli dvr kayit cihazimiz var. Bu araclar merkez garaja gelince catiya taktigim antene baglanip gunluk olarak 8 ila 10 aracin görüntülerini server e indirmek istiyoruz, arac basi goruntu boyutu 4-5 gb. Su anda test asamasinda oldugu için sadece 1 aracta bu sistem takili yani antene yogunluk yok.

Cihazlardanmi kaynakli yoksa programlardanmi anlamadim filazilla kurup ftp adresinden indirmeyi bile denidim sonuc ayni.

Ayrica tum kanalları 1-11 arasi tek tek denedim,

Bilgi olarak Cihaza baglanip 2 adet kameranin goruntusunu anlik izlenebiliyor.

Başka yapilmasi gereken islem varmi arkadaşlar sizce yoksa bu hız normalmi.

ana nokta ( wifi cihazı ) <--- 600mT ( point to point wifi )  ---> ara nokta ( wifi cihazı ) <---- ( back to back ethernet ) ----> Wifi Access Point <--- İstemciler.

Gönderildi : 21/09/2016 13:54

(@sahingok)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ana nokta ( wifi cihazı ) <--- 600mT ( point to point wifi )  ---> ara nokta ( wifi cihazı ) <---- ( back to back ethernet ) ----> Wifi Access Point <--- İstemciler.

Gökhan ve Etan Bey nezaketiniz için teşekkürler,

Ertan bey uzun süredir sizi takip ediyorum ve www.ertanerbek.com sitenizden vakit buldukca paylaşmış olduğunuz videoları izliyorum. Bu konuda yardım içinde tarafınıza mail göndermiştim, sonunda size ulaşabildim 🙂 . 

Cevap biraz profosyonel dilinde olmuş galiba anlayamadım.  Rica ile farklı bi açıklama veya bu konuyla ilgili sitenizdeki paylaşmış olduğunuz videoya yönlendirebilirmisiniz, atlamış olabilirim. 

Gönderildi : 25/09/2016 22:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Gökhan ve Etan Bey nezaketiniz için teşekkürler,

Ertan bey uzun süredir sizi takip ediyorum ve www.ertanerbek.com sitenizden vakit buldukca paylaşmış olduğunuz videoları izliyorum. Bu konuda yardım içinde tarafınıza mail göndermiştim, sonunda size ulaşabildim 🙂 . 

Cevap biraz profosyonel dilinde olmuş galiba anlayamadım.  Rica ile farklı bi açıklama veya bu konuyla ilgili sitenizdeki paylaşmış olduğunuz videoya yönlendirebilirmisiniz, atlamış olabilirim. 

Merhaba,

Önceki mesajda yazdığım yapısal bir tariftir basit merkez noktadan uç noktaya iki ap yi karşılıklı bağlayın uç noktada ki AP den switche inip orda tekrar dağıtım yapın bu şekilde ap ye bağlanacak olan istemcilerin mesafesi çok kısa olacaktır. Gmaila dresimi birçok farklı amaç için kullanıyorum bu nedenle çok sık kontrol ettiğim bir yer değil kontrol ettiğimde ise sorulara cevap vermek için oldukça uzun bir süre geçmiş olabiliyor.

Gönderildi : 26/09/2016 17:06

Paylaş: