Forum

Yedekleme için...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedekleme için kullandığım NAS'ı nereye konumlandırmalıyım

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
508 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sunucunun imaj yedeğini Zyxel NSA 320'nin üzerindeki diske alıyorum. NAS, sunucunun yanında duuruyor. Yangın, deprem vs. durumlarına karşı NAS'ı başkabir odaya taşımayı düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum. Başka fikirlere de açığım. Teşekkürler.

Gönderildi : 13/07/2016 21:57

(@yasinakilli)
Gönderiler: 384
Illustrious Member

Merhaba İlyas bey,

Yedekleme ile ilgili genel kabul görmüş metod şu şekildedir;

3- Verilerinizin 3 kopyasını alın,

2- Verilerinizi 2 farklı medyada saklayın (disk,teyp,cloud vb.)

1- Verilerinizin 1 kopyasını çalışan ortam dışına çıkarın (Farklı şirket lokasyonu, Disaster Site vb.)

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/07/2016 10:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

3-2-1 kuralından Yasin bey bahsetmiş, uygulamanızda fayda var.

1 nas daha alıp, 2 nas arasında senkronizasyon yaparak, farklı lokasyonda da verilerinizi tutabilirsiniz.

ayrıca iç lokasyondaki nas üzerinde haftalık olarak, usb diske yedek alarak saklamanız, 3. bir kopya daha olmasını sağlar.

bütçeniz var ise, farklı çözümlerde önerilebilir.

ek olarak, marka kötülemeyi sevmemekle birlikte, verileriniz kritik ise, daha güvenilir bir nas üreticisinin ürününü kullanmanızı tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2016 11:21

(@SabriBayezit)
Gönderiler: 10
Active Member

Zyxel yıllardır kullandığımız çok kaliteli bir nas cihazıdır, sadece yedeklerken açılacak şekilde programlayın, zyxel in güzel bir özelliği sayesinde usb girişinden bir harici disk takıp network map etmeden nas içeriğini yedekleyebilirsiniz, sonra bu yedeği şirket dışına çıkarabilirsiniz, public folderlarıda disable  edin.

Gönderildi : 06/11/2018 23:59

Paylaş: