Forum

Kariyer Planlama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kariyer Planlama

13 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
518 Görüntüleme
(@EmreDeniz)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şimdiden herkese iyi forumlar. Sorum çok karşılaşılan ama bence biraz farklı detay bir soru.

Öncelikle kendimi tanıtayım: Yeni mezun Bilgisayar öğretmeniyim atanamadım ve hali hazırda ufak bir firmada bilgi işlem olarak çalışıyorum.

Sorularım, sıkıntılarım,dertlerim: 

1. Herşeyden önce sistem mi cisco mu halvetini bende yaşıyorum;  sistemcilerin alanı çok geniş ama cisconun ayrı bir ağırlığı var
  2. Sertifikalar için kursa gitmeye ihtiyaç var gibi sertifikayı da geçtim organizasyonu tam anlamıyla çözmek için şart galiba. Siz ne düşünüyorsunuz
  3. Forumda tüm bilgileri araştırarak bulabiliyorum fakat sıfırdan sistem kurmak için yetkinlik sahibi olmak lazım. Bunun aşamaları nelerdir bir sırası var mıdır
  4. İleriye dönük baktığımızda sektör nereye doğru gidiyor hangi dala atlasak aç kalmayız. Bulut teknolojileri mi sanallaştırma mı nedir
  5. Birde işin oracle sql sap tarafı var o tarafa gidilebilir mi
  6. Şubatta da atamam olabilir en azından şubata kadar kendimi geliştirebileceğim kitap tavsiyeniz var mı

Şu anlık sıkıntılarım bunlar üstadlara saygılarımla yardım ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Gönderildi : 30/06/2016 01:22

(@alper-yazgan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Merhaba,

Tüm soruları tek seferde cevaplamayı uygun görüyorum. Her meslek seçiminde olduğu gibi, bizim seçimimizde de iki faktör rol oynar:

• Neyi sevdiğin, nasıl biri olduğunla ilgilidir. Ben bir bilgisayar başında saatlerce kalkmadan okuyabilirim, okuduklarımı anlayıp analiz edip, bunlara uygun işler yapabilirim diyorsan gideceğin yol başka, ben saha adamıyım; sırtmda çanta şehir şehir dolanır, direklere çıkar, hem kablo çeker hem de o kablonun nasıl çalıştığını öğrenirim dersen gideceğin yol başkadır.
  • Neye yeteneğin olduğu, ağır matematikçiyim, rakamlarla aram iyidir, iyi kod yazarım diyorsan başka; ben mantıkçıyım, sebep-sonuç ilişkisini verdiğinde işi doğru yaparım diyorsan başka..

Buna karar vermek de senin sorumluluğun. Sorduğun soruların hiç birinin şu anda bir hükmü yok dolayısıyla. Önce orta vadede hedef belirlemeni öneririm, yukarıdaki iki sorunun üzerinde düşünerek. Bu iki soruyu biz bilemeyeceğimiz için, sorularına da doğru cevaplar veremeyiz diye düşünüyorum. Önce hedefini koymalısın. 2, 3, 4, 5. sorular bu aşamadan sonra cevaplanabilir bence. Kitaba gelince, bu yazdıklarımla orantılı olarak, en iyi kaynak şu anda kendinsin.

Gönderildi : 30/06/2016 01:38

(@EmreDeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Biraz detay vererek posta devam ediyorum.

Sorumluluk almayı seven biriyim bundan 5 yıl önce sanal makineler kurup üzerinde saatlerce çalıştığımı bilirim bu sektör benimliseden beri tutkum.

Matematikçi değilimdir çok ağır problemler çözemem fakat php asp html vbasic c üzerinde de çalışmalar yaptım hala sıkıntılı kodları okuyup çözebilirim.

Bu iş sevmekle olur çok iyi biliyorum fakat o kadar geniş ki sektör ve getirileri de farklı.

Bu yüzden uzman olmak için karar verip yönelmek lazım. Ama nereye?

Gönderildi : 30/06/2016 01:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

getiri konusu seçimden ziyade işinizi ne kadar iyi yapıp kendinizi ne kadar iyi pazarladığınızla ilgili

çok iyi kazanan programcı da var , networkçü de var , veritabanı uzmanı da var

her sektörün çok iyi kazananları da var eh işte kazananları da

bir işte veya bir kolda herkes çok iyi kazanıyor olsa zaten hepimiz oraya yönelirdik 🙂

Gönderildi : 30/06/2016 10:15

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Cisco sistemden ayrı düşünebilecek birşey değil. Cisco ayrıca geniş bir kavram CCNA den tuttun CCNP, CCIE diye gider. Bunun içinde network, firewall, ses gibi farklı uzmanlıklar var. İyi bir para kazanayım derseniz switch ve router kurulumu ile bunu yapamazsınız. Uzmanlaşmak istediğinizde de sistem tarafını iyi biliyor olmanız gerekir.

Gönderildi : 30/06/2016 11:57

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

Farklı birşey yazayım 🙂

Önceki yazılanlara katılıyor.

ve bir fikir olsun diye yazıyorum.

Öğretmenlik yapıp boş zamanlarınızda freelance olarak web sayfasıda yapabilirsiniz.

Pazarlama tarafınız mutlaka olmalıdır.

Gönderildi : 30/06/2016 13:07

(@EmreDeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

O zaten altın değerinde bir atılım olur.

Yazılanlardan anladığım cisco için bile sistem lazım öncelikle sistem tarafına yönelmek lazım.

Sistem için şubata kadar kendimi geliştireceğim bir kitap vs önerebileceğiniz neler var.

Siz nasıl çalıştınız neler kurdunuz.

Bir şirket için sistem kurulurken hangi adımları izlemek gerekiyor?

Son olarak bulut teknolojisinde nasıl bir kariyer hedeflenebilir?

Gönderildi : 30/06/2016 15:19

(@EmreDeniz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yok mu fikri olan 

Gönderildi : 01/07/2016 12:11

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

üstte farklı yorumlar almışssınız zaten, ek olarak bir kaç noktayı bende paylaşayım.

alacağınız eğitim ve kitaplar, sizi bir noktaya kadar taşır.

bir konuda fikir sahibi olursunuz, ancak nasıl ve nerde kulllanılacağını bilemezsiniz, bu noktada tecrübe devreye girer.

burada size, bulut bilişim, oracle db, sistem admin ve yazılım yönüne tercih edin demek doğru olmaz, Alper bey'in belirttiği gibi.

bireyin kariyer hedefi bt alanında ise, ikamet ettiği şehir fazlasıyla önem kazanır.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve belki birkaç şehirde daha ekleyebilriz, sizin sadece tek bir alanda uzmanlaşmanızı sağlayabilecek.

diğer şehirlerde hangi alana yönelirseniz yönelin, birden fazla uzmanlık alanı ile çalışmak zorunda kalırsınız.

insan kaynakları üzerine çalışan platformalarda, bu sektörde hangi alanlarda iş istihdamı var, kontrol edebilirsiniz.

Çok spesifik bir alan seçmediğiniz sürece, cozumpak vb. portallardan türkçe kaynak sıkıntısı çekmezsiniz.

ancak yabancı dili geliştirmediğiniz takdirde, sadece ezber ve tekrara dayalı uzman olursunuz, daha ötesi zor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2016 12:54

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Eğer yaşım genç olsaydı kesinlikle yurt dışına 1-2 seneliğine gidip çalışırdım. Şu anda çok uzun sürecek bir işin içindesiniz. Sistem tarafını öğrenmek, server sistemlerini tanımak, network katmanlarıyla uğraşmak, en küçük yapıdan en büyük mimariye kadar neyin nasıl konumlandırılmasını çözmek.. Bunlar iyi bir çalışmayla kısa sürede tamamlanır ama tecrübe kısmı için uzun bir zaman harcamanız gerekmekte.

Bu yüzden öncelikle yabancı dil tarafına ağırlık vermek ve yurt dışı çalışma tecrübesi edindiğiniz zaman, herhangi bir şirkete alt kademelerden girip üst kademelere geçişiniz kısa sürede olacaktır.

Sabır ve başarılar dilerim.

Gönderildi : 01/07/2016 13:27

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

O zaten altın değerinde bir atılım olur.

Yazılanlardan anladığım cisco için bile sistem lazım öncelikle sistem tarafına yönelmek lazım.

Sistem için şubata kadar kendimi geliştireceğim bir kitap vs önerebileceğiniz neler var.

Siz nasıl çalıştınız neler kurdunuz.

Bir şirket için sistem kurulurken hangi adımları izlemek gerekiyor?

Son olarak bulut teknolojisinde nasıl bir kariyer hedeflenebilir?

Mesut Aladağ'ın 2 ciltlik windows server sistem yönetimi kitabı var, işinize yarar. Sanal sistem çalıştıracak bir bilgisayarınız varsa, kurup deneyerek en azından belli şeyleri öğrenebilirsiniz.

http://www.kodlab.com/BookDetail.aspx?ID=117716

http://www.kodlab.com/BookDetail.aspx?ID=124852

Microsoft ve cisco sertifikaları iş bulmayı çok fazla kolaylaştırmıyor artık . Sektör farklı bir yöne gidiyor. Güvenlik, yazılım danışmanlığı, database yöneticisi gibi daha spesifik uzmanlar piyasada kolay iş bulabiliyor. İmkanınız varsa bunlara yönelebilirisiniz.

İlk şart 4 yıllık bir üniversite (ilgili bölümlerden mezun) ve elbette iyi bir yabancı dil tabiki.

Gönderildi : 01/07/2016 19:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sıkıntılı kodları okuyup çözebiliyorum demişsiniz. Ben olsam sistem tarafına eğilmek yerine kod tarafına eğilirdim. ITpro oldugumuzdan dolayı bizler sadece powershell ile kodlamayı daha kolay yapabiliyoruz. 

Gönderildi : 03/07/2016 04:45

(@fatih-aksoy)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Şimdiden herkese iyi forumlar. Sorum çok karşılaşılan ama bence biraz farklı detay bir soru.

Öncelikle kendimi tanıtayım: Yeni mezun Bilgisayar öğretmeniyim atanamadım ve hali hazırda ufak bir firmada bilgi işlem olarak çalışıyorum.

Sorularım, sıkıntılarım,dertlerim: 

1. Herşeyden önce sistem mi cisco mu halvetini bende yaşıyorum;  sistemcilerin alanı çok geniş ama cisconun ayrı bir ağırlığı var
  2. Sertifikalar için kursa gitmeye ihtiyaç var gibi sertifikayı da geçtim organizasyonu tam anlamıyla çözmek için şart galiba. Siz ne düşünüyorsunuz
  3. Forumda tüm bilgileri araştırarak bulabiliyorum fakat sıfırdan sistem kurmak için yetkinlik sahibi olmak lazım. Bunun aşamaları nelerdir bir sırası var mıdır
  4. İleriye dönük baktığımızda sektör nereye doğru gidiyor hangi dala atlasak aç kalmayız. Bulut teknolojileri mi sanallaştırma mı nedir
  5. Birde işin oracle sql sap tarafı var o tarafa gidilebilir mi
  6. Şubatta da atamam olabilir en azından şubata kadar kendimi geliştirebileceğim kitap tavsiyeniz var mı

Şu anlık sıkıntılarım bunlar üstadlara saygılarımla yardım ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Bu birazda gonul işi kendi kanımca şubatta atamanız olsada olmasada bir yerden başlamak gerekli diye düşünüyorum

Gönderildi : 10/07/2016 23:57

Paylaş: