Forum

JG923A Yönetil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

JG923A Yönetilebilir Switch

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
745 Görüntüleme
(@eminozcan)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba daha önce hiç kurulum yapmadım , türktelekom fiber kablo çekti huwai cihaz bağladı elimde JG923A switch var nasıl bir çalıştırabilirim 9 tane pc var internete girmiyor

Gönderildi : 29/06/2016 14:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Telekomdan gelen switche bilgisayara ip verip telekomun ip adresini gateway olarak verdiğinizde internete girersiniz yani internet tek pc için elinizde geriye kalan ise bunu yaymak. Bu nedenle switch değil bu işi bir router ile yapmalısınız. Yani telekomdan gelen ipye içerideki networkü natlayarak nete çıkabilirsiniz. Bunun için fortigate veya drytek gibi ürünleri düşünebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/06/2016 23:07

(@eminozcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rıza bey elimizde bu ürün var önceden temin edilmiş , türktelekom geldi ip numaralarını verdi huwai cihazda 5 portta internet var ama JG923A çalıştıramadık , şuan web arayüzünede giremiyorum konsolada giremiyorum fabrika ayarlarına sanırım konsoldan yapılıyor. , demişsiniz fortigate veya drytek gibi ürünler benim sistemim yanlış mı ? 

Gönderildi : 30/06/2016 03:07

(@eminozcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba AC2600 Kablosuz Gigabit VDSL/ADSL Modem RouterArcher VR2600 bu ürünü kullansam internet kablolu ve kablosuz dağıtım yapabilirmiyim , bu ürüne JG923A yönetilebilir switch takabilirmiyim , switch de sadece 4 bilgisayar 2megabit kullansın diğerleri 1megabit vs ayar yapılacak.

Gönderildi : 30/06/2016 14:56

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

Rıza hocamın dediği  şey şu, telekomun getirdiği cihaz aslında router, sizin de içeri de bir routere ihtiyacınız var,

JG923A L2 çalışıyor bu nedenle bunun önüne bir router koymalısınız sonrasında JG923A ile networkü çoklar-yayarsınız.

Rıza hocamın dediği fortigate veya drytek cihazlar hem firewall hem router yani bunlarla routing işlerinizi çözersiniz.

elinizdeki VDSL-ADSL router modem de aynı mantıkla çalışıyor yani networkünüz için router işini yapıyor ayrıca modem olarak de çalışıyor, şuan telekomun verdiği huawei cihaz modem ve router gibi ama sizin içerideki L3 yönlendirmelerinizi yapacak bir cihaz lazım.

telekomun cihazı ve JG923A dışında cihazınız var mı?

bu arada JG923A web arayüzünden yönetiliyor,

http://www8.hp.com/tr/tr/products/networking-switches/product-detail.html?oid=6783381#!tab=specs

https://www.youtube.com/watch?v=a72lckDYyd0

Gönderildi : 11/07/2016 15:36

(@eminozcan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok Teşekkürler Zafer Bey ; 

Rıza hocamın dediği  şey şu, telekomun getirdiği cihaz aslında router, sizin de içeri de bir routere ihtiyacınız var,

JG923A L2 çalışıyor bu nedenle bunun önüne bir router koymalısınız sonrasında JG923A ile networkü çoklar-yayarsınız.

Rıza hocamın dediği fortigate veya drytek cihazlar hem firewall hem router yani bunlarla routing işlerinizi çözersiniz.

elinizdeki VDSL-ADSL router modem de aynı mantıkla çalışıyor yani networkünüz için router işini yapıyor ayrıca modem olarak de çalışıyor, şuan telekomun verdiği huawei cihaz modem ve router gibi ama sizin içerideki L3 yönlendirmelerinizi yapacak bir cihaz lazım.

telekomun cihazı ve JG923A dışında cihazınız var mı?

bu arada JG923A web arayüzünden yönetiliyor,

http://www8.hp.com/tr/tr/products/networking-switches/product-detail.html?oid=6783381#!tab=specs

https://www.youtube.com/watch?v=a72lckDYyd0

Gönderildi : 30/08/2016 14:16

Paylaş: