Forum

User and Entity Beh...

Bildirimler
Hepsini Temizle

User and Entity Behavior Analytics UEBA

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Kullanıcı ve varlık davranış analizi olarak bilinen UEBA aslında kullanıcı ve kimliklerin kullanım modellerini profil analizi ile öğrenip ( makine öğrenme teknolojisi kullanılır, machine learning ) daha sonra anormal davranışların sergilenmesinde durumunda bunların raporlanmasını sağlar. Örnek vermek gerekir ise, siz sürekli Türkiye de kredi kartı ile alış veriş yapıyorken birden amazon.com da birisi kredi kartınızı kullanır ise banka bunun normal bir davranış olmadığını tespit eder ve hemen sizi arayarak bu alış verişin bilginiz dahilinde olup olmadığını doğrular, bu da aslında benzer bir teknolojidir. UEBA sektörüne en güzel örnek Microsoft ATA ürünüdür. Gerek bilinen saldırıları gerekse asıl uzmanı olduğu kullanıcı davranış analizine göre riskli hareketler ve eylemleri raporlar. Bu alanda pek çok üretici bulunmaktadır.

Microsoft
ObserveIT
Niara
Splunk
vb

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2016 13:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/05/2016 22:58

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/01/2017 13:48

Paylaş: