Forum

Xml Entegrasyonu - ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Xml Entegrasyonu - C#

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
748 Görüntüleme
(@CihangirKutlu)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

5-10 ayrı xml'i tek veritabanında toplayacağım ortalama 4-5 bin ürün'e sahip her bir xml.

Xml'lerin içeriğinde ürünün genel bilgileri (9-10 field) dışında resim ve ilişkili olduğu 2-3 tablonun bilgileride mevcut.

Kod yapıma göre önce veritabanındaki tüm tabloları generic list'lere dolduruyorum. (dbProducts, dbCategories, dbManufacturers, dbPictures vb.)

Daha sonra insert işlemi sırasında bu doldurduğum verilerin içinde önce search edip aynı kayıt yoksa ekleme işlemini yaptırıyorum varsada değişen alanları kontrol edip güncelliyorum.

İlk sorum Xml'deki ürünlerde dolaşmaya başlamadan önce verileri listelere doldurmam doğrumu yoksa her kontrol etmek istediğimde veritabanı ile tekrar bağlantımı kurmalıyım veya başka bir öneriniz olabilir mi?

2. Sorumda Resimleri binary olarak tutuyorum ve sorgu esnasına datanın büyüklüğüne göre yavaşlık söz konusu oluyor fakat cache'a atabildiğim için o şekilde bir avantajını kullanabiliyorum bunun bir zararını görürmüyüm?

Son olarakda xml veri çekimi live'daki bir projenin arka planında çalışıyor. Çalışma esnasında projede bir yavaşlık söz konusu oluyor. Arka planda xml veri çekimi sağlanırken ön tarafı etkilememesini nasıl sağlayabilirim?

Teşekkürler...

Gönderildi : 30/04/2016 07:08

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba ,

yanı soyle bır seyler yapabılırsınız ama daha detaylandırma sansım cok olmadı 

xmllerın hepsını tek bır dataset ıcıne toplayıp o datasetı xml olarak dırek verebılırsınız. Fakat bu sıze relatıon xml ler arasında bıraz ugrastıracaktır. Dıger bır secenek ıse xml json donusumu ıle xml lerı jsona dondurmek daha sonrasında kendı hazırlayacagınız custom class ıcıne map etmek olabılır .

Arka planda calısırken xml servıslerını on plandakı uygulamadan ayırın ve gereklı olmadıkca o proje ıcınde kullanmayın bır wındows servısı seklınde 3 -10 dak arasında calıstırarak performansı stabıl duruma getırebılırsınız  ( bu aslında ılk sorunuzunda cevabı olabılır 10 dakıkada bır lıve olarak doldurabılırsınız eger data sureklı kullanılmayacak ıse bunu gunde 1 yada 2 kere calıstırarak sorunu cozebılırsınız )

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 02/05/2016 16:37

(@CihangirKutlu)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Erdem bey öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Arka planda çalışacak bir windows servisi söylediğiniz gibi performans açısından iyi olacaktır. Bu şekilde bir çalışma yapıp performansı test edeceğim. 

Gönderildi : 06/05/2016 20:31

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

sonuclarınızı bızler ılede paylasırsanız tecrubelerınıze ıstınaden forumu kullanan arkadaslarda faydalanabılırler 

saygılarımla

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 11/05/2016 02:39

Paylaş: