Forum

MCT/MTM Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

MCT/MTM Hakkında

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
637 Görüntüleme
(@IsmetDumlupinar)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba daha önce eğitmen olarak çalıştığım bir kurum işten ayrıldıktan sonra adımı kullanarak MTM'e anket bildirimleri yapmış. Hiç tanımadığım öğrenciler bana tam puan vermiş. Kullanmadığım yazılımların eğitimini vermişim. Kurumu aradığımda stajyerlerinin bir yanlışlık yaptığı söylendi. Bana ise bu durum kasıtlı yapılmış gibi geldi.

Normal şartlarda MTM anketini eğitim alan öğrencilerin doldurması gerekiyor. Yapılan kayıtların son iki seneyi kapsayacak şekilde yapıldığını gördüm. Anketlerin elle girildiği hususunu şuradan çıkardım. Dersane, eğitmen ve doküman kısaca eğitim ile ilgili tüm unsurlar, tüm öğrencilerden tam puan almış.

Gerçek hayatta hiç mi beğenilmeyen bir unsur olmaz?

Yanılıyor da olabilirim ancak şu şekilde bir izlenim edindim. Kurum, yetkinliği olmayan şahıslara eğitim verdiriyor ve anketleri elle girdiriyor. Çünkü elindeki eğitmen yetkinlik belgesine sahip değil ve öğrenci MTM anketine kendisi cevap verirse hem eğitmen adının farklı olduğunu görecek, hem de beğenmediği unsurları rahatlıkla puanlayabilecek.

Söz konusu kursların hiçbirini MTM üzerinden onaylamadım. Türkiye Noterler Birliği sayfasından durum tespiti yaptırıp, ilgili kuruma ihtarname göndereceğim. Ayrıca dava açmayı düşünüyorum.

Benzer bir durum sizin başınıza gelse ne düşünürdünüz?

Gönderildi : 07/04/2016 01:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ne yazık ki anlattığınızdan sizin yetkinliğinizin kötüye kullanıldığı sonucu çıkıyor, tabiki bu bir öngörürü ama araştırmakta fayda var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/04/2016 21:23

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ne yazık ki anlattığınızdan sizin yetkinliğinizin kötüye kullanıldığı sonucu çıkıyor, tabiki bu bir öngörürü ama araştırmakta fayda var.

Merhaba Hakan Bey,

Aynı durum sizin başınıza gelse nasıl bir yol izlerdiniz? 

Gönderildi : 09/04/2016 23:29

(@OrtacDemirel)
Gönderiler: 3
New Member

Bence MTM ve MCT deki en büyük eksiklerden biri bu. Eğitmen bir kurum ile ilişkisi kesinldiğinde kendisini o kurumun MCT listesinden çıkaramıyor bildiğim kadarı ile.

Ya da size gelen anket formları siz onaylandıktan sonra MTM e geçebilir.

MTM sistemi eğitim bitince eğitmenede bir anket gönderir. Bu ankete eleştrilerinizi yazabilirsiniz.

Birde MTM e şikayet etme şansınız var sanırım.

Gönderildi : 11/04/2016 19:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, bence hakkınızı korumanız lazım ki ders olsun başkaları yapmasın

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/04/2016 03:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhaba,

malesef çoğu eğitim kurumu (yetkili teknik eğitim kurumları da dahil) sertifikalı olmayan kişileri eğitmen olarak gösterip maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. 

ancak maliyet düştükçe eğitim kalitesi de düşüyor. hal böyle olunca bizim MCT'liğimizin de bir anlamı kalmıyor. 2004 yılından beri MCT sertifikasına sahibim ancak herhangi bir kurumda MCT sertifikası ile eğitim veremiyorum. Çünkü hep sertifikasız eğitmenler düşük ücretler ile eğitimleri veriyorlar.

Geçenlerde Türkiye MCT Lead (yanlış olduysa kusura bakmayın, MCT Regional Lead de olabilir) ile bir mail yazışmamız oldu. Türkiye'deki MCT sayısı azaldı, eğitim kurumları azaldı (MS yetkili eğitim kurumları). Microsoft MCT yenilemelerini 300$ yaptı, ancak MCT Regional Lead'in uğraşları sonucunda bu rakam 100$'a çekildi.

Şimdi gelelim senin yerinde ben olsaydım ne yapardım.

1) Kurumdan ayrıldıysanız MCT ID'nizi o kurumdan koparın hemen.

2) MTM şifrenizi değiştirin.

3) MCT için kullanmış olduğunuz mail adresinizi değiştirin.

4) Hakkınızı arayın, Microsoft'a MTM'e durumu iletin.

5) Kurum ile görüşmeyin, öünkü sizi ikna etmeye çalışacaklardır.

6) Cezai işlem yaptırabilirseniz peşinden koşun. Dava da açılabilir. 

Gönderildi : 15/04/2016 19:58

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle konu hakkındaki mesajlarınız için teşekkürler. Şu an avukata durumu aktardım. Konuyu inceliyor.

MCT Regional Lead'e ve size ücretlerin indirilmesine yardımcı olduğu için teşekkür ederim. Aidatlar gerçekten ülkemiz şartlarına göre oldukça yükselmişti. 50$ gibi bir ücret varken bir anda yüzlerce doları konuşur olduk. Neyseki daha makul seviyelere indi.

Fakat eğitimlere girmedikten ve böyle bir haksızlığa uğradıktan sonra MCT olarak kalmanın bir faydası var mı? Tartışılır.

Gönderildi : 17/04/2016 15:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer aktif olarak eğitmenlik yapmayı düşünmüyorsanız bence gerek yok, ama yılda bir iki de olsa eğitim veririm derseniz hem unvan hemde kaynaklara erişim için gerekli olacaktır.

Gönderildi : 18/04/2016 11:27

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Konu hakkında gelişmeleri paylaşmak istedim. Avukatım aracılığıyla işletmeye ihtarname gönderdik ve geçerli bir açıklama sunulmadığı için Cumhuriyet Savcılığı'na "verileri hukuka aykırı olarak verme ve dolandırıcılık" suçlaması ile başvuru yaptık. Savcılık, dilekçede anlattığımız durumun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına;  ancak "taraflar arasında hukuksal nitelikte bir uyuşmazlık" olduğu gerekçesiyle görevli ve yetkili hukuk mahkemelerinde dava açmakta serbest olduğu kararını vermiş.

Karar dosyasında suçun işlendiği tarih olarak 2009 yılı yazılmış. Oysaki başvuruda suçun 2014'den bugüne kadar işlendiğini belirtmiştim. Savcılık kararına 15 gün içinde Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz yapılabileceği belirtilmiş. Avukatım karara itiraz etti.

Gelişmeleri paylaşacağım.

Gönderildi : 03/08/2016 01:59

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

1 Haziran 2017 tarihinde davanın ön duruşması yapıldı. Hakim tarafları dinledikten sonra duruşmayı Eylül ayına erteledi. Zaten sunmuş olmamıza rağmen delillerin sunulabilmesi için bu tarih verildi. Davanın kabul olup olmayacağı o tarihte belli olacakmış.

Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığımız itiraza hala cevap gelmemiş olması biraz tuhaf bir durum.

Gönderildi : 08/06/2017 15:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bilgilendirme için teşekkürler, gerçekten tebrik ediyorum sizi, hakkınızı böyle koruyor olmanızdan dolayı, umarım sizin için olumlu bir sonuç çıkar. Bence dava yoğunluklarından cevap verilmemiş olabilir, sonuçta siz işe bir kere girdiniz ama öyle ama böyle bence sonuçlanacaktır.

Gönderildi : 08/06/2017 19:37

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu ay itibariyle davamız görüşüldü ve hakim dosyaların çevirisinin yapılmasına, sunduğumuz delillerin Bilgisayar Mühendisi Bilirkişi ve Hesap Uzmanı Bilirkişi tarafından incelenmesine; davanın Aralık ayına ertelenmesine karar verdi.

Davalı tanık dinletmek istedi, ancak mahkeme "belge ile ispatlanabilecek bir hususta tanık dinlemenin dosyaya herhangi bir katkı sağlamayacağı" gerekçesi ile talebi reddetti.

Gönderildi : 22/09/2017 20:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hadi bakalım heyecan ile bizde merak ediyoruz.

Gönderildi : 23/09/2017 19:38

(@IsmetDumlupinar)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilirkişi raporuna UYAP üzerinden erişebiliyorum ve bilirkişi 7 farklı eğitimde adımın kullanıldığı yönünde tespit yapmış. Bir sonraki duruşma Kasım ayında. Muhtemelen davalı rapora itiraz edecek.

Gönderildi : 29/06/2018 23:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

7 Eğitim, iyiymiş gerçekten. Ama süreç çok uzunmuş Allah sabır versin.

Gönderildi : 30/06/2018 14:49

Paylaş: