Forum

DL380 Gen9 Array So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DL380 Gen9 Array Sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,465 Görüntüleme
(@mehmetozpinar)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni sunucu aldım şirketimizede aşamadığım bir nokta var yardımcı olursanız sevinirim.

Sunucum, Hp DL380 Gen9 2xCpu 5*300gb raid5 16gb ram

Bu makineye esxi 6.0 kurmak istiyorum. Array konfigürasyonlarında sorun yok. Sağlıklı şekilde raid 5 yapısı kurulu.

Ancak kuruluma geçtiğimde diskleri görmüyor, yani arrayı tanımıyor. Boot menusunde görmesine rağmen.

İşin ilginç tarafı esxi kurulum sorunsuzca sonlara kadar geliyor sonra disk yok diyor.

Eski sunucum DL380 G7 idi, acaba yeni sunucularda farklı ayarlarmı var. Yoksa firmwarelerde mi güncelleme yapmam lazım.

Bu makinede firmwareler nasıl güncelleniyor?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 27/02/2016 14:51

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Kurulum içn HP için özelleştirilmiş ISO'lardan kurulum yapın. Problem olmayacaktır.

Ayrıca. Bazı önerilerim olacak.

1-ESX'i 2*300GB gibi iki diski raid1 yapıp kurulumu bu diske yapın. Sanal makinalarınız için ayrı diskeri RAID 5 yaparak kulllanın.

2-Makina gayet iyi bir seçim ancak Ram'iniz bir sunucu için oldukca az. Ram miktarınızı arttırın derim. Bu gün basit bir masaüstü PC bile 8Gb ram'lerle donatılıyor.

3-Tüm kurulumdan önce firmware güncellemelerinizi yapın derim.

http://www.cozumpark.com/blogs/hewlett-packard/archive/2012/03/10/hp-proliant-gen8-sunucularda-intelligent-provisioning-araci-ve-isletim-sistemi-kurulumu.aspx

Gönderildi : 27/02/2016 15:14

(@resulsoydas)
Noble Member

Service Pack for Proliant'ı kullanarak firmware update yapabilirsiniz.

http://h17007.www1.hp.com/us/en/enterprise/servers/products/service_pack/spp/index.aspx#tab=TAB1

Gönderildi : 27/02/2016 15:18

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekküler.

1. Bunu söylediğiniz iyi oldu. Bu şekilde tekrar yapılandıracağım.
  2. Ramler distrübitörde yok mart 19 da geliyor stoklara. Normalde 64gb olacak.
  3. Sunucu olduğu için bayağı bir firmware güncellemeleri olduğunu gördüm internette. Ancak pratik şekilde hepsini nasıl güncellerim bilemedim açıkcası. Makaleyi okuyorum hemen.

Gönderildi : 27/02/2016 15:21

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Selam;

Güncelleme tarafı çok kolay.

1- Son çıkan HP SPP 'yi indirin. Yaklaşık 5 GB bir ISO.

2- Sunucuya ILO'dan bağlanın.

3- Virtual CD-ROM a bu ISO 'yu map'leyin. ISO network 'te bir klasörde de olabilir.

4- Sunucuyu açın.

5- ISO 'yu görecektir. ISO 'dan boot ettiğinde karşınıza iki seçenek gelir. Biri "Automatic" diğeri "Interactive". iki seçenekten birini seçip ilerleyin. Benim tercihim Interactive. Nelerin firmware 'ini geçeceğini görmek isterim. Bazı opsiyonel firmware güncellemeleri otomatik seçeneği ile seçilmez. Bu yüzden de interactive seçeneği ile ilerlemek daha iyi olabilir.

6- Sonra da arkadaşımızın söylediği gibi HP'den özelleştirilmiş yani içine HP driver ve tool 'larının entegre edildiği VMware kurulum ISO'sunu indirip onunla işletim sistemi kurulumunu yapabilirsiniz.

Gönderildi : 28/02/2016 01:37

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam;

Güncelleme tarafı çok kolay.

1- Son çıkan HP SPP 'yi indirin. Yaklaşık 5 GB bir ISO.

2- Sunucuya ILO'dan bağlanın.

3- Virtual CD-ROM a bu ISO 'yu map'leyin. ISO network 'te bir klasörde de olabilir.

4- Sunucuyu açın.

5- ISO 'yu görecektir. ISO 'dan boot ettiğinde karşınıza iki seçenek gelir. Biri "Automatic" diğeri "Interactive". iki seçenekten birini seçip ilerleyin. Benim tercihim Interactive. Nelerin firmware 'ini geçeceğini görmek isterim. Bazı opsiyonel firmware güncellemeleri otomatik seçeneği ile seçilmez. Bu yüzden de interactive seçeneği ile ilerlemek daha iyi olabilir.

6- Sonra da arkadaşımızın söylediği gibi HP'den özelleştirilmiş yani içine HP driver ve tool 'larının entegre edildiği VMware kurulum ISO'sunu indirip onunla işletim sistemi kurulumunu yapabilirsiniz.

Merhaba Tolga hocam,

Iso ile firmware güncellemesi yapılamıyor. Interactive seçtikten sonra ekranda bir yığın kodlar çıkıyor, firmware bug oluştu diyo ve kalıyor öylece.

Ancak Hp Custom iso ile kurulum yapılıyor ve diskleride görüyor sorunsuzca. Firmwareleri güncellemeden de yapmak istemiyorum.

Hpden mi destek alsam acaba?

Gönderildi : 29/02/2016 15:41

(@resulsoydas)
Noble Member

ISO dosyasının düzgün indiğinden emin olun. MD5'i ile kontrol edin.

ISO'yu dvd'ye yazıp. DVD'den de boot  edebilirsiniz.

Gönderildi : 29/02/2016 15:51

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Iso dosyasında sorun çıkmadı ancak emin olmak için, Amerika destek hattı ile yazışarak link istedim, onuda indirdim sorun aynı.

G7 lerde olan board üzerindeki switch tarzı bişeyler yapılması gerekiyormu bu makinede? Maintenance modu gibi.

Bu arada Esxi for Hp iso ile kurulum yaptım Array gördü sorun yok. Ancak firmware işini yapmadan yapılandırma yapmak istemiyorum.

Gönderildi : 01/03/2016 00:12

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Selamlar;

Aşağıdaki linklerle aşağıdaki adımlarla denermisiniz ?

=> HP Support Center'a Kaydetme İşlemi
http://h20566.www2.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=c04055475

=> HP Service Pack for ProLiant 2015.10.0
ftp://ftp.hp.com/pub/softlib2/software1/cd-generic/p67859018/v113584/SPP2015100.2015_0921.6.iso

=> HP Intelligent Provisioning 1.62b (Sadece Gen8 Sunucular içindir. Diğerlerine uygulanamaz)
http://ftp.hp.com/pub/softlib2/software1/cd/p1450150448/v109400/HPIP162b.2015_0730.43.iso

=> HP Intelligent Provisioning 2.30 (Sadece Gen9 Sunucular içindir. Diğerlerine uygulanamaz)
http://ftp.hp.com/pub/softlib2/software1/cd/p1450150448/v107341/HPIP230.2015_0827.81.iso

=> HP USB Key Utility for Windows (İndirmiş olduğunuz ISO'ları Bootable USB yapma aracı.)
http://h20564.www2.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_948972949139480992fcb5b558

=> Offline Firmware Güncellemek için;
Sistemi indirmiş olduğunuz HP Service Pack for ProLiant DVD imajından boot ederek tercihe göre “Automatic” veya “Interactive” olarak yapabilirsiniz. Automatic seçerseniz bütün güncellemeleri bir şey yapmanıza gerek olmadan yapacaktır. Gen8 ve Gen9 sunucularda Intelligent Provisioning güncellemek için indirmiş olduğunuz HP Intelligent Provisioning DVD imajından sistemi boot etmeniz yeterlidir. Güncelleme otomatik başlayacaktır.

// VMware Sanallaştırma

=> Customize VMware ESXi Images for HP ProLiant Servers

http://www8.hp.com/us/en/products/servers/solutions.html?compURI=1499005#tab=TAB4

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/03/2016 00:55

(@mehmetozpinar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim ilginize.

Herkesin cevaplarını adım adım uyguladım.

Koray beyin ekstradan belirttiği Intelligent Provisioning güncellemesini öncelikli olarak yaptım. Sonrasın Service Pack kurulumu gerçekleşti.

Hp destek hattıda ilgilendi.

Herkese çok teşekkür ederim, sorun çözülmüştür.

Gönderildi : 01/03/2016 12:56

(@Muratkucukaltun)
Gönderiler: 26
Eminent Member

merhaba biraz geç oldu ama yapmışsındır zaten forumda yazılı olarak kalsın diye yazıyorum. Raid5 yaptıktan sonra, Aynı ağdaki farklı bir bilgisayara İLO İNTEGRATED REMOTE CONTROL indirip server üzerindeki kullanıcı adını ve şifresini girip yüklemelerini oradan gerçekleştiriyorsun.

Gönderildi : 06/03/2018 16:27

Paylaş: