Forum

Open Lisans Donanım...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open Lisans Donanım Değişikliği

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,225 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba , open lisans ile lisanslama yapılan free dos bir bilgisayar , ileride anakart işlemci vs.. arızalanması sonucu donanım değişikliği sonrası aynı lisans ile lisanslanabilir mi

Gönderildi : 26/02/2016 17:10

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba , open lisans ile lisanslama yapılan free dos bir bilgisayar , ileride anakart işlemci vs.. arızalanması sonucu donanım değişikliği sonrası aynı lisans ile lisanslanabilir mi

Open lisans kavramında donanım değişikliği gözetilmez. Open lisansta sadece dikkat edilmesi gereken lisansa göre alt lisans isteyebilmesidir.

En iyi bilgiyi Microsoft'u arayarak almanızdır. Bazen kapsam söylenenden farklı olabiliyor.

Gönderildi : 26/02/2016 17:26

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam , bugün ms den bir danışman ile görüştüm ısrarla şunu söylüyor

open lisans ( microsoft Legalization GetGenuine ) bu iki tanım aynımı , yani open lisans= microsoft Legalization GetGenuine ? dediğine göre aynı

open lisansı şirketteki pc ye yüklediniz , örneğin pc nin anakartı yandı , ne olacak diyorum , o lisans gitti diyor ?

benim kafam bunu almıyor , bu böyle mi gerçekten ? , yani pc yandı kül oldu , lisanda yandı gitti diyor

Gönderildi : 26/02/2016 21:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Open lisasn Rafet abinin dediği gibi farklı makina üzerire kurulabilir. Tek yerde kurulu olmak şartı ile. Kullanıcı tarafındaki örnek olarak Windows open lisans ise altta bir versiyon barındırması gerektiğinden zaten direk donanım üzerine alınamaz. Örnek olarak Altta Windows 10 Home varsa open lisans alarak Windows 10 pro kullanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2016 00:38

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hocam , cihazlar işletim sistemsiz , direk üzerine open alacağız

Gönderildi : 27/02/2016 01:42

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Birde hocam " microsoft legalization getgenuine " ile " open lisans  " aynı şeymidir ?

Gönderildi : 27/02/2016 19:42

(@www-rizasahan-com)
_

Valla cihazların üzerine alma noktasında 444 67 87 ile ileitşim kurun. Server,Sql, Exchange tarzı lisanlar open olarak alınabiliyor ancak dediğim gibi son kullanıcı tarafında ofis uygulamaları haricinde işletim sistemi tarafını irdelemeniz lazım. Kesinlikle altta open lisansta home gerekiyor. Ancak Box lisans alırsanız bu gibi durumlarda sorun olmaz. Makina çöp olsa dahi lisansı farklı makinada kullanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2016 23:56

(@HuseyinOLGUN)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Biraz geç bir yanıt olacak ama ileride aynı sorunla karşılacaklara referans olması amacıyla kendi görüş ve tespitlerimi paylaşayım;

• Hacı Yılmaz beyin belirttiği Open GGWA lisans modeli FreeDos cihazları lisanslamak için kullanılan ve sadece lisanslanan cihazda ya da cihazlarda kullanılan Open Lisanstır. Lisanslanan cihazlarınız değiştiğinde bu lisansınız malesef çöp olacaktır.
  • FreeDos cihazları, OEM lisans ile beraber alabilirsiniz. Sonrasında Open GGWA ile toplu lisanslayabilirsiniz. GGK ile yine Oem gibi sonradan alıp tek tek lisanslayabilirsiniz. Son olarak BOX(Kutu) lisansı alıp tek tek yine lisanslayabilirsiniz.

Oem Lisanslama; Cihaz ile aynı faturada bulunması zorunludur. Fatura, CD-Medya, ProductKey hepsini saklamanız gerekir. Onlarca bilgisayarınızın olduğu bir ortamda hiçte kolay olmayacaktır. 4 Temel donanım aynı anda değişene kadar lisansınız geçerli olacaktır. Cihaz komple değişirse lisans artık geçersiz sayılacaktır.

Open Lisanslama(GGWA dan bahsediyorum); Üzerimde hiç lisans bulunmayan yani FreeDos olan cihazları lisanslamak için kullanılır. Tek bir CD-Key ile anlaşmanızda bulunan tüm cihazlarınızı kurulumunu yapabilirsiniz ve ne kadar etkinleştirme yaptığınızı hangi ürünleri kullandığınızı tüm open lisans anlaşmalarınızı tek bir portaldan takip edebilirsiniz. Gereksiz döküman cd-medya arşivlemesinden kurtulursunuz. 2 Alt sürüme ücretsiz geçebilirsiniz. Open GGWA lisansını kullandığınız cihazları değiştirmeniz/yenilemeniz durumunda lisanlarınız yine geçersiz sayılacaktır. Teknik olarak kurabilir ve kullanabilirsiniz fakat kesinlikle geçersiz sayılır. Takibini nasıl yaptıkları konusu tamamen muamma olduğunu düşünüyorum ben açıkçası 🙂 . Şu var cihaz faturalarını talep edip anlaşma sonrasında olanları geçersiz sayabilirler. EK olarak GGWA+SA (subscription agreement/yazılım güvencesi) ile birlikte alırsanız SA süresi boyunca taşıyabildiğinizi söylüyorlar. O da zaten 2 yıl olduğundan her 2 yılda SA yenilemeniz durumunda yeni işletim sisteminin parasını zaten ödemiş oluyorsunuz.

GGK Lisanslama; Yine hiç lisans bulunmayan cihazları lisanslamak için farklı bir seçenek aynı Oem gibi CD-Medya ve ProductKey ile takibi kullanıcı yapıyor. CD-Key, Fatura saklamanız gerekiyor yine onlarca kullanıcınız olduğunu düşündüğünüzde çok hantal bir seçenek ve farklı bir cihaza taşıyamıyorsunuz. Cihaz ömrünü bitirdiğinde bu lisansta artık geçersiz sayılıyor.

Box (Kutu) Lisanslama; Lisans olmayan veya olan bir cihaza alabilirsiniz. CD-Medya, Kutu, ProductKey ve faturayı saklamanız gerekmektedir. Çok fazla kullanıcınız varsa Oem ve GGK gibi oldukça zor olacaktır. Bu lisanslama modelinin artısı cihazlarınız değiştiğinde lisansı farklı bir cihaza taşıyabilirsiniz. Miyadını doldurmuş bir bilgisayar yerine yeni aldığınız bilgisayara bunu kurabilirsiniz. Yinede yanlış hatırlamıyorsam sadece 2 kez taşınabiliyor.

Benim şahsi tavsiyem freedos cihazlar yerine  ilk alım esnasında Pro lisanslı cihazları tercih etmenizdir. Diyelim ki freedos cihaz  + windows pro oem lisans aldınız. Cihazınız garanti süresi içerisinde arızalandı ve servisten yeni bir cihazla değiştirildi. Harici olarak aldığınız oem lisans malesef geçersiz sayılacaktır. Fakat bilgisayar üzerinde gelen bir oem lisans ise cihazla beraber aynı şekilde değişecektir. Eğer mevcutta freedos olarak aldığınız cihazlarınızı sonradan lisanlamak istiyorsanız Open GGWA ile lisanslamanızı tavsiye edebilirim. 100 tane kullanıcınız olduğunu varsayarsak ayrı ayrı lisans keyleri cd leri takip etmek yerine tek portaldan yönetebilirsiniz.

Lisanslama olayı çok karışık bir durum. Kısaca başımdan geçen bir anıyı anlatayım daha da karışsın 🙂 . 6 yıl önce GGWA ürününü microsoft ile görüşerek şu koşullarda bir müşterime almıştık. Alt sürüm kullanım hakkı, özellikle taşınabilirlik teyitleştik vs fakat telefon ile  bu olay. Daha geçen sene yine aynı müşteriye GGWA lisansı eklemek istediğimizde tekrardan microsoft ile görüştük. GGWA’nın önce taşınabileceğini söyledi oradaki arkadaş fakat emin olmak için kayıt açıp daha sonra geri dönüş yapması gerektiğini vs söyledi. Almanyadan yönetiliyor yanlış bilmiyorsam Open Lisans tarafı. Birkaç gün sonra arayıp GGWA ürününde cihaz değişmesi durumunda lisans taşımanın mümkün olmadığını malesef geçersiz sayılacağının bilgisini verdi. O güne kadar GGWA lisansının taşınabildiğini düşünüyordum. Sizde lisanslama öncesi sorularınızı mutlaka mail ortamında yapın ve arşivlemeyi unutmayın 🙂 . Çok karışık bir durum her görüştüğünüz kişi farklı yorumluyor hatta yukarıda bahsettiğim durumda aynı kişi ikinci seferde farklı yorumladı 🙂 .

Not: Open lisanslamada sadece GGWA lisans modelini anlattım diğer Open lisanslarla alakalı microsoft’tan destek almanızı tavsiye ederim. En güncel haliyle sorun yaşamamanız için alım yapmadan önce mutlaka microsoft ile görüşün.

Gönderildi : 04/08/2016 05:58

(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member

Rıza Bey Hüseyin Bey Merhaba

"Lisanslama" başlıgı altındaki konuları birçoğunu okudum.Ama bazı netleştiremediğim durumlar var,yeni bir başlık açmaktansa burda toparlayıp sormak isterim çünkü çok benzer sorular aslında.

Kurumumuzdaki bilgisayarlar Win 7 Pro,Win 10 Pro.

Rıza Bey;

" Kesinlikle altta open lisansta home gerekiyor."

Bunu anlamadım.

Elimde 30 adet "Windows 10 Pro Get Genuie" mevcut. Anladıgım kadarıyla GGWA deniliyor.

Ve bana ayrılan "Volume Licence" sayfasından "ürün anahtarları" kısmından ürünlerin listesi,kaç defa etkinleştirdiğim ve toplamda kaç defa etkinleştirme hakkına sahip olduğum şu şekildedir;

Win 7 - MAK

MAK
11/100

Windows 10 Pro for Workstations MAK

MAK
0/100

Windows 10 Pro for Workstations N/KN MAK

MAK
0/100

Windows 10 Pro MAK

MAK
1/100

Windows 10 Pro N/KN MAK

MAK
0/100

Windows 10 S MAK

MAK
0/100

Windows 10 S N MAK

MAK
0/100

Windows 8.1 MAK

MAK
0/100

Windows XP Prof, x64 Ed.

VL Key

Windows XP Professional

VL Key

Burda benim aktifleştirdigim bilgisayarlar "freedos" bilgisayarlar.

1. Peki sizin bahseğiniz "Kesinlikle altta Open Lisansta home gerektiyor" ifadesi bu yukardaki tablo için mi ? Orada Home ile ilgili bir işletim sistemi yok?Yoksa ,  "Kesinlikle altta open lisansta home gerekiyor." ifadesi ,Lisanssız bir işletim sistemi olan bilgisayarı GGWA yani yukarda satın almış olduğum ürün anahtarıyla etkinleştireceksem ,etkinleştirdigim bilgisayarın Home sürümü olmasımı ?Eğer bu ise Lisanssız Pro işletim sistemli bir bilgisayarı GGWA ile lisanslı hale getiremiyorum ?Yoksa bu ikiside değil,ben tamamıyla yanlış mı anladım ?
  2.  Yukardaki ifadeye göre benim toplam 89 defa daha (100-11=89) Windows 7 etkinleştirme hakkım var.Ama Benim aldıgım Windows 10 Pro Get Geniue ise 30 adet...Ben şimdi bu lisansı 89 bilgisayara daha girebilirsem ki bu durumda bu Open Lisans numarasına ait o anki bilgisayar sayısıi 100 olacak fakat lisansımı 30 adet aldım?Bu durumda 70 adet açıgım oluyor ise burdaki etkinleştirme sayısının anlamı nedir ?Yoksa şöyle bir genelleme mi var " Windows Pro Get Geniue Lisansı kaç tane aldıysam ,aynı anda o kadar bilgisayarda kurulu olmak zorunda,30'u geçemezsin." ?
  3. Bu 11 bilgisayardan herhangi birinin hard diski değiştiginde Lisans Çöp olur mu? Yoksa Hard Disk + Ram +Anakart+CPu komple değiştigindemi Lisans çöp olur ?
  4. Hüseyin Bey belirtmiş ama Freedos bilgisayarlara bu lisans türü kurulabiliyor değil mi? Son mesaj tarihinden sonra birşey değişmediğini düşünüyorum.
  5. 8 Çekirdek işlemcili Win Server 2008 'im ve Üzerinde Sql Server 2008 Standart mevcut.Sql Server'dan data çeken (Rdp ile değil) kullanıcı sayım 20.Haliyle 20 Adet Windows user calım var. Ben DC yapısına geçmek istiyorum,başka bir makineye Win Server 2008 kurup 20 kullanıcıyı burdan yöneteceğim.Server lisanslı alacagım,ok. Peki bu kuracagım DC için 20 adet "windows user cal "almam gerekiyor mu? yoksa varolanı kullanabilir miyim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/04/2018 20:30

(@www-rizasahan-com)
_

"Lisanslama" başlıgı altındaki konuları birçoğunu okudum.Ama bazı netleştiremediğim durumlar var,yeni bir başlık açmaktansa burda toparlayıp sormak isterim çünkü çok benzer sorular aslında.

Rıza Bey;

Open lisanslarda altta lisans olması lazım. Bir pro lisans yoksa üzerine alınabilir. Sunucu lisansları, cal lisanslarda bu durum geçerli değil. ÖRnek Windows 10 open lisans almak için windows 10 lisansı bir ürün gerekir. Bunu son lisanslama durumuna göre Microsoft üzerinden teyit ederseniz iyi olur. KEsinlikle yazılı bir kaynak isteyen veya yazılı olur alın.

Bunu anlamadım.

Elimde 30 adet "Windows 10 Pro Get Genuie" mevcut. Anladıgım kadarıyla GGWA deniliyor.

Ve bana ayrılan "Volume Licence" sayfasından "ürün anahtarları" kısmından ürünlerin listesi,kaç defa etkinleştirdiğim ve toplamda kaç defa etkinleştirme hakkına sahip olduğum şu şekildedir;

Win 7 - MAK

MAK
11/100

MAK
0/100

MAK
0/100

Windows 10 Pro MAK

MAK
1/100

Windows 10 Pro N/KN MAK

MAK
0/100

Windows 10 S MAK

MAK
0/100

Windows 10 S N MAK

MAK
0/100

Windows 8.1 MAK

MAK
0/100

Windows XP Prof, x64 Ed.

VL Key

Windows XP Professional

VL Key

1. Peki sizin bahseğiniz "Kesinlikle altta Open Lisansta home gerektiyor" ifadesi bu yukardaki tablo için mi ? Orada Home ile ilgili bir işletim sistemi yok?Yoksa ,  "Kesinlikle altta open lisansta home gerekiyor." ifadesi ,Lisanssız bir işletim sistemi olan bilgisayarı GGWA yani yukarda satın almış olduğum ürün anahtarıyla etkinleştireceksem ,etkinleştirdigim bilgisayarın Home sürümü olmasımı ?Eğer bu ise Lisanssız Pro işletim sistemli bir bilgisayarı GGWA ile lisanslı hale getiremiyorum ?Yoksa bu ikiside değil,ben tamamıyla yanlış mı anladım ? GGWA İLE LİSANSLANABİLİR. SORUN OLMAZ. ANCAK TAŞINAMAZ OLARAK BİLİYORUM SADECE O BİLGİSAYARA AİT OLUR. BOX LİSANS GİBİ OLMAZ. SİZ MAKİNA ÖMRÜ BİTİNCE LİSANSI ATACAĞIM DERSENİZ SORUN OLMAZ. YUKARIDAKİ TABLO SAHİP OLUNAN İŞLETİM SİSTEMİNİN ALT VERSİYONUNU KULLANMA HAKKI VERİR. BU NEDENLE KEYLERİNİ MICROSOFT SİZE ŞEKİLDEKİ GİBİ PAYLAŞIR.
  2.  Yukardaki ifadeye göre benim toplam 89 defa daha (100-11=89) Windows 7 etkinleştirme hakkım var.Ama Benim aldıgım Windows 10 Pro Get Geniue ise 30 adet...Ben şimdi bu lisansı 89 bilgisayara daha girebilirsem ki bu durumda bu Open Lisans numarasına ait o anki bilgisayar sayısıi 100 olacak fakat lisansımı 30 adet aldım?Bu durumda 70 adet açıgım oluyor ise burdaki etkinleştirme sayısının anlamı nedir ?Yoksa şöyle bir genelleme mi var " Windows Pro Get Geniue Lisansı kaç tane aldıysam ,aynı anda o kadar bilgisayarda kurulu olmak zorunda,30'u geçemezsin." LİSANS AKTİVASYON SAYISININ ÇOK OLMASININ SEBEBİ SİSTEMİN FORMAT V.S. GİBİ DURUMLARDA TEKRAR AKTİVASYONUNA İMKAN SAĞLAR. ORADAKİ SAYI KADAR KURULUM İMKANI VERMEZ.
  3. Bu 11 bilgisayardan herhangi birinin hard diski değiştiginde Lisans Çöp olur mu? Yoksa Hard Disk + Ram +Anakart+CPu komple değiştigindemi Lisans çöp olur ? AYNI ANDA 4 PARÇA DEĞİŞİRSE ÇÖP OLUR. YOKSA SORUN OLMAZ.AYNI ANDA 4 PARÇA ZATEN NEREDEYSE YENİ MAKİNA ALMAYA EŞDEĞER.
  4. Hüseyin Bey belirtmiş ama Freedos bilgisayarlara bu lisans türü kurulabiliyor değil mi? Son mesaj tarihinden sonra birşey değişmediğini düşünüyorum.DOĞRUDUR.
  5. 8 Çekirdek işlemcili Win Server 2008 'im ve Üzerinde Sql Server 2008 Standart mevcut.Sql Server'dan data çeken (Rdp ile değil) kullanıcı sayım 20.Haliyle 20 Adet Windows user calım var. Ben DC yapısına geçmek istiyorum,başka bir makineye Win Server 2008 kurup 20 kullanıcıyı burdan yöneteceğim.Server lisanslı alacagım,ok. Peki bu kuracagım DC için 20 adet "windows user cal "almam gerekiyor mu? yoksa varolanı kullanabilir miyim. 20 ADET CAL VARSA ALMANIZA GEREK YOK. ANCAK SQL KULALNICILARI İÇİN SQL LİSANSLAMASI CAL ŞEKLİNDE İSE SQL İÇİNDE CAL LİSANS ALMANIZ GEREKİR. 2008 LİSANSI ARTIK SATILMADIĞI İÇİN 2016 ALIP ALT LİSANS OLARAK KURULUM YAPABİLİRSİNİZ. AYRICA 2008 ARTIK ÖMRÜNÜ TAMAMLADI. DC KURULACAK İSE 2016 İLE YOLA BAŞLAYIN DERİM.

İŞİNİZİ GARNTİYE ALMAK ADINA KESİNLİKLE MİCROSOFT İLE BİR KEZ GÖRÜŞÜN YAZILI KAYNAK VEYA YAZILI MAİL ALARAK İÇİNİZ RAHAT ŞEKİLDE İLERLEYİN.

Gönderildi : 01/05/2018 23:58

(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member

Rıza Bey;

Open lisanslarda altta lisans olması lazım. Bir pro lisans yoksa üzerine alınabilir. Sunucu lisansları, cal lisanslarda bu durum geçerli değil. ÖRnek Windows 10 open lisans almak için windows 10 lisansı bir ürün gerekir. Bunu son lisanslama durumuna göre Microsoft üzerinden teyit ederseniz iyi olur. KEsinlikle yazılı bir kaynak isteyen veya yazılı olur alın.

Bunu anlamadım.

Win 7 - MAK

MAK
11/100

MAK
0/100

MAK
0/100

Windows 10 Pro MAK

MAK
1/100

Windows 10 Pro N/KN MAK

MAK
0/100

Windows 10 S MAK

MAK
0/100

Windows 10 S N MAK

MAK
0/100

Windows 8.1 MAK

MAK
0/100

Windows XP Prof, x64 Ed.

VL Key

Windows XP Professional

VL Key

1. Peki sizin bahseğiniz "Kesinlikle altta Open Lisansta home gerektiyor" ifadesi bu yukardaki tablo için mi ? Orada Home ile ilgili bir işletim sistemi yok?Yoksa ,  "Kesinlikle altta open lisansta home gerekiyor." ifadesi ,Lisanssız bir işletim sistemi olan bilgisayarı GGWA yani yukarda satın almış olduğum ürün anahtarıyla etkinleştireceksem ,etkinleştirdigim bilgisayarın Home sürümü olmasımı ?Eğer bu ise Lisanssız Pro işletim sistemli bir bilgisayarı GGWA ile lisanslı hale getiremiyorum ?Yoksa bu ikiside değil,ben tamamıyla yanlış mı anladım ? GGWA İLE LİSANSLANABİLİR. SORUN OLMAZ. ANCAK TAŞINAMAZ OLARAK BİLİYORUM SADECE O BİLGİSAYARA AİT OLUR. BOX LİSANS GİBİ OLMAZ. SİZ MAKİNA ÖMRÜ BİTİNCE LİSANSI ATACAĞIM DERSENİZ SORUN OLMAZ. YUKARIDAKİ TABLO SAHİP OLUNAN İŞLETİM SİSTEMİNİN ALT VERSİYONUNU KULLANMA HAKKI VERİR. BU NEDENLE KEYLERİNİ MICROSOFT SİZE ŞEKİLDEKİ GİBİ PAYLAŞIR.
  2.  Yukardaki ifadeye göre benim toplam 89 defa daha (100-11=89) Windows 7 etkinleştirme hakkım var.Ama Benim aldıgım Windows 10 Pro Get Geniue ise 30 adet...Ben şimdi bu lisansı 89 bilgisayara daha girebilirsem ki bu durumda bu Open Lisans numarasına ait o anki bilgisayar sayısıi 100 olacak fakat lisansımı 30 adet aldım?Bu durumda 70 adet açıgım oluyor ise burdaki etkinleştirme sayısının anlamı nedir ?Yoksa şöyle bir genelleme mi var " Windows Pro Get Geniue Lisansı kaç tane aldıysam ,aynı anda o kadar bilgisayarda kurulu olmak zorunda,30'u geçemezsin." LİSANS AKTİVASYON SAYISININ ÇOK OLMASININ SEBEBİ SİSTEMİN FORMAT V.S. GİBİ DURUMLARDA TEKRAR AKTİVASYONUNA İMKAN SAĞLAR. ORADAKİ SAYI KADAR KURULUM İMKANI VERMEZ.
  3. Bu 11 bilgisayardan herhangi birinin hard diski değiştiginde Lisans Çöp olur mu? Yoksa Hard Disk + Ram +Anakart+CPu komple değiştigindemi Lisans çöp olur ? AYNI ANDA 4 PARÇA DEĞİŞİRSE ÇÖP OLUR. YOKSA SORUN OLMAZ.AYNI ANDA 4 PARÇA ZATEN NEREDEYSE YENİ MAKİNA ALMAYA EŞDEĞER.
  4. Hüseyin Bey belirtmiş ama Freedos bilgisayarlara bu lisans türü kurulabiliyor değil mi? Son mesaj tarihinden sonra birşey değişmediğini düşünüyorum.DOĞRUDUR.
  5. 8 Çekirdek işlemcili Win Server 2008 'im ve Üzerinde Sql Server 2008 Standart mevcut.Sql Server'dan data çeken (Rdp ile değil) kullanıcı sayım 20.Haliyle 20 Adet Windows user calım var. Ben DC yapısına geçmek istiyorum,başka bir makineye Win Server 2008 kurup 20 kullanıcıyı burdan yöneteceğim.Server lisanslı alacagım,ok. Peki bu kuracagım DC için 20 adet "windows user cal "almam gerekiyor mu? yoksa varolanı kullanabilir miyim. 20 ADET CAL VARSA ALMANIZA GEREK YOK. ANCAK SQL KULALNICILARI İÇİN SQL LİSANSLAMASI CAL ŞEKLİNDE İSE SQL İÇİNDE CAL LİSANS ALMANIZ GEREKİR. 2008 LİSANSI ARTIK SATILMADIĞI İÇİN 2016 ALIP ALT LİSANS OLARAK KURULUM YAPABİLİRSİNİZ. AYRICA 2008 ARTIK ÖMRÜNÜ TAMAMLADI. DC KURULACAK İSE 2016 İLE YOLA BAŞLAYIN DERİM.

İŞİNİZİ GARNTİYE ALMAK ADINA KESİNLİKLE MİCROSOFT İLE BİR KEZ GÖRÜŞÜN YAZILI KAYNAK VEYA YAZILI MAİL ALARAK İÇİNİZ RAHAT ŞEKİLDE İLERLEYİN.

Rıza Bey

Çok teşekkürler

Gönderildi : 08/05/2018 19:55

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/05/2018 00:36

Paylaş: